Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΔΔΕ σε φ/β


giaouts

Recommended Posts

ακουσα απο εναν φιλο μου οτι σε ενα συστημα με 3 (μονοφασικους) inverters του εριχνε το ρελε διαροης οταν εβρεχε και αναγκαστηκε τα το καταργησει και λεει οτι εδω και εναν χρονο περιπου ολα δουλευουν κανονικα ...

τι πιστευεται οτι εφταιγε?

ειναι υποχρεωτικο το ρελε διαροης στον πινακα του AC?

μηπως επρεπε να βαλει ξεχωριστο ρελε για καθε inverter?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα το ειχα συναντησει και εγω αυτο στο παρελθον(οταν εβρεχε μου εριχνε το ρελέ)αλλά προτίμησα να κλεισω τους ινβερτερ και τους πινακες μεσα σε ενα ερμαριο παρα να βγάλω το ρελε.Ετσι τα πράγματα διορθώθηκαν...Αν συνέχιζε να υπάρχει το πρόβλημα θα κοιτούσα την σύνδεση τον πανελ μεταξύ τους..Ετσι δεν θα υπήρχε αλλος λόγος διαροής(οταν εβρεχε)..

Οσον αφορά τωρα τα υπόλοιπα.να βάλει διαροής σε κάθε ινβερτερ είναι περριτό οχι λάθος αλλά περριτό και κανείς πιστεύω δεν θέλει το περιττό..1 ρελε 4χ40 30mA ειναι αρκετό.

Επίσης για το αν είναι υποχρεωτικό ή οχι..Η ΔΕΗ δεν το ζητάει κατα την σύνδεση ΑΛΛΑ

....Καθε νεα ηλεκτρική εγκατάσταση πρέπει να εχει ΔΔΕ βασει ελοτ κλπ κλπ κλπ κλπ και επίσης οταν υπογράφεις την νεα ΥΔΕ τι τιμές βάζεις στις μετρήσεις???..Εκτος και αν δεν το βάλεις και ρισκάρεις με τυχαίες τιμές και σε περίπτωση ΚΑΚΙΑΣ ΣΤΙΓΜΗΣ εχει ο θεός.

Αυτή ειναι η άποψη μου..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

πρέπει ΠΑΝΤΟΤΕ να λαμβάνουμε όλα τα μέτρα προστασίας. Να χρησιμοποιούμε τα μέσα προστασίας.

και όχι όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα να απομονώνουμε τα μέσα προστασίας.

Αυτό είναι MEGA ΣΦΑΛΜΑ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα είναι υποχρεωτικό το ρελε να είναι 30mA

Υπάρχουν κατασκευαστές των inverter που ζητούν 300mA

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω καλέ μου πως λειτουργεί... το ξέρω καλά. Σε ποιό κλάδο της AC πλευράς μπαίνει ρώτησα και τι προστατεύει... Πάντα για Φ/Β ρωτώντας.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω καλέ μου πως λειτουργεί... το ξέρω καλά. Σε ποιό κλάδο της AC πλευράς μπαίνει ρώτησα και τι προστατεύει... Πάντα για Φ/Β ρωτώντας.

οποιαδηποτε διαροή μεχρι και τους ινβερτερ δηλαδη oτι υπαρχει στο ac.. Edited by mpermpanths
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι οι αντιστροφείς βρίσκονται σε απόσταση από τον μετρητή και ότι ο ΔΔΕ προστατεύει την γραμμή μετρητής - αντιστροφείς;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.