Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός λέβητα & καυστήρα για θέρμανση ανοιχτής δεξαμενής


mech13

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα και καλή εβδομάδα.

 

Το θέμα μου είναι ο υπολογισμός λέβητα και καυστήρα Φυσικού Αερίου.

 

Θέλω να ζεστάνω νερό στους 90 βαθμούς Κελσίου το οποίο θα βρίσκεται σε δοχείο (1,1 χ 1,1 χ 1,1) μ3 = 1,331 μ3

 

Το δοχείο αυτό θα είναι ανοιχτό από πάνω (σαν μια μπανιέρα με ζεστό νερό 90 βαθμών).

 

Το νερό θα ζεσταίνεται από το σύστημα καυστήρα-λέβητα, θα περνάει από έναν εναλλάκτη προς το ανοιχτό δοχείο και το νερό θα

επανακυκλοφορεί σε θερμοκρασίες από 95 ας πούμε μέχρι 85 η επιστροφή του. Λόγω της χρήσης του (μπάνιο έκπλυσης) δεν

χρειαζόμαστε απώλειες θερμότητας, μιας και έχω υπολογίσει μεγαλύτερο όγκο νερού απ' ότι χρειάζομαι (1,5μ3 αντί 1,331μ3),

περίπου δηλαδή 170 lt Η2Ο παραπάνω και το εν λόγω δοχείο βρίσκεται ακριβώς δίπλα στο λέβητα χωρίς μεγάλες αποστάσεις και

υψομετρικές διαφορές.

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by mech13
Link to comment
Share on other sites

Τέτοια θερμοκρασία (90°) δύσκολα θα επιτευχθεί απροβλημάτιστα χωρίς καλά πεπιεσμένο κύκλωμα λέβητα...

 

 

Τώρα, επί της ουσίας:

 

Έχεις απώλειες θερμότητας λόγω της χρήσης (έκπλυση ; ), που σημαίνει αν κατάλαβα καλά ότι βάζεις μέσα κρύα πράγματα για να πλυθούν, τα οποία προφανώς βγαίνουν πιο ζεστά απ' ο,τι μπήκαν...

 

Επίσης έχεις έναν μέγιστο χρόνο αναμονής όταν ξεκινάς με κρύα δεξαμενή, μέσα στον οποίο θέλεις να φτάσει τους 90°...

 

Διαλέγεις και παίρνεις το μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κατ' αρχάς για τη διόρθωση του θέματος και την απάντησή σου.

 

Θέλω να διευκρινίσω μερικά πράγματα.

Η χρήση της δεξαμενής είναι για καθαρισμό καλουπιών. Ο λέβητας που θα επιλέξω

θα δουλεύει συνέχεια θα τον ρυθμίσω για έξοδο ζεστού στους 92ο-93ο.

Απώλειες υπάρχουν σαφώς, αλλά με την επιλογή που θα γίνει θα καλύπτονται.

 

Συνεπώς, το θέμα μου είναι καθαρά η επιλογή λέβητα. Εκτός από το νερό που θα έχει η δεξαμενή (μπάνιο) και το νερό μέσα

στο λέβητα με σωληνώσεις σχεδόν μηδενικού μήκους, χρειάζεται μήπως κάποιος αναλυτικός υπολογισμός ή είναι απλό το θέμα

και έχω κολλήσει εγώ κάπου??..Ένα τρόπο υπολογισμού χρειάζομαι.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, για να καταλάβω, έχεις υπολογίσει τις απώλειες στην δεξαμενή λόγω εξάτμισης και λόγω χρήσης, άρα ξέρεις την απαιτούμενη θερμική ισχύ...

Επίσης, έχει βρει τον εναλλάκτη που θα αποδίδει αυτή την ισχύ με ΔΘ=3°C...

Τέλος, λές ότι οι απώλειες του δικτύου λόγω σωληνώσεων είναι μηδενικές...

 

Τι είναι αυτό το επιπλέον που θέλεις να υπολογίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα δεδομένα που έχω είναι η θερμοκρασία που χρειάζομαι στην έξοδο, ένας εναλλάκτης που υπάρχει ήδη

και ότι είναι πολύ κοντά ο λέβητας με τη δεξαμενή μου, άρα σχεδόν μηδενικές σωληνώσεις/αποστάσεις/υψομετρικές διαφορές.

 

Για να σου δώσω να καταλάβεις, ένας καυστήρας (weishaupt wg30) συνδεόταν με ένα storage και μετά με ένα υφιστάμενο εναλλάκτη. Τώρα

έχει καταργηθεί το storage και θα μπει η δεξαμενή 1,33 m3.

 

Αυτό που θέλω να βρω είναι τη θερμική ισχύ του λέβητα που πρέπει να τοποθετηθεί, ώστε να ξέρω αν ο υφιστάμενος καυστήρας μου με καλύπτει ή πρέπει να τοποθετηθεί νέος καυστήρας.

 

Η ερώτηση που μου έγινε από το αφεντικό μου στη δουλειά ήταν: Θέλω να ζεστάνω δεξαμενή 1,33m3 στους 90ο. Τι λέβητα-καυστήρα πρέπει να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Οπως είπε και o Αλέξης στο #2, η απάντηση στην ερώτηση "Τι λέβητα-καυστήρα πρέπει να βάλω?", θα έρθει από τις απαντήσεις στα παρακάτω ερωτήματα:

 

1. Έχεις απώλειες θερμότητας λόγω της χρήσης (έκπλυση ; ), που σημαίνει αν κατάλαβα καλά ότι βάζεις μέσα κρύα πράγματα για να πλυθούν, τα οποία προφανώς βγαίνουν πιο ζεστά απ' ο,τι μπήκαν

 

2. έχεις έναν μέγιστο χρόνο αναμονής όταν ξεκινάς με κρύα δεξαμενή, μέσα στον οποίο θέλεις να φτάσει τους 90°...

 

 

 

Εχεις υπολογίσει τα (1) (σε kW) και (2) σε μονάδες χρόνου ; Πόσο βγαίνουν;

Edited by CostasV
Link to comment
Share on other sites

1.33m3 για ΔΘ=70C απαιτούν 93.000Kcal, αγνοώντας τις απώλλειες εξάτμισης. Σε πόση ώρα θες να είναι ετοιμοπόλεμη η δεξαμενή?

 

Επίσης, τι μάζα καλουπιών θα πλένεται?

 

Οι απώλλειες εξάτμισης ίσως προκύψουν μικρές μπροστά στα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός για τη δεξαμενή. Αρκεί να έχω ένα σύστημα που θα μπορέσει να ζεστάνει αυτό τον όγκο νερού στους 90 βαθμούς.

 

Για τη μάζα των καλουπιών δε γνωρίζω κάτι, είχα λίγα δεδομένα. Σύμφωνα με όσα γνωρίζω, το σύστημα θα λειτουργεί συνέχεια (~18 ώρες) ημερησίως.

 

Όπως και να χει πάντως από τη στιγμή που θα σταματάει 6 ώρες τη μέρα και θα συνεχίζει την επόμενη, το ΔΘ θα είναι 70 βαθμούς σε κάθε ημερήσια εκκίνηση.

 

Πολλαπλασιάζω τον όγκο της δεξαμενής με το ΔΘ και παίρνω Κcal/hr ? Τις απώλειες εξάτμισης πως τις υπολογίζω, από πίνακες νερού ή κάποιο τύπο?

Link to comment
Share on other sites

Τις απώλλειες εξάτμισης τις υπολογίζεις με βάση την διαφορά της τάσης ατμών της ατμόσφαιρας και της τάσης κορεσμένων ατμών του νερού. Μπαίνει στο παιχνίδι και ένας συντελεστής που έχει να κάνει με το πόσο ευνοϊκές είναι οι συνθήκες για διάχυση (ρεύματα αέρα, κυμάτωση επιφάνειας κλπ). Η μόνη σχετική εφαρμογή, για τους οποίους γνωρίζω ότι υπάρχουν οι τιμές του συντελεστή αυτού (Water transfer coefficient) είναι οι πισίνες, βλέπε VDI 2089.

 

Μπορείς να εκτιμίσεις τις απώλλειες εξάτμισης αν κάνεις αναγωγή σε μία κατσαρόλα νερού (εκτιμάς την ισχύ που απορροφά απο το μάτι για να διατηρήσει νερό δεδομένης επιφάνειας σε θερμοκρασία 90C).

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημά σου θα το αντιμετωπίσεις όπως υπολογίζουμε λέβητες σε πισίνες.

Δηλαδή απώλειες απο τα τοιχόματα της δεξαμενής, απώλειες εξάτμισης ( δες εδώ :http://www.michaniko...__fromsearch__1 )

φορτίο θέρμανσης του νερού της δεξαμενής και απώλειες θερμότητας απο την πλύση των αντικειμένων.

Edited by woody
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.