Μετάβαση στο περιεχόμενο

αλλαγή χρήσης αποθήκης σε μη άρτιο γήπεδο


Recommended Posts

Καλησπέρα..Θέλω να ρωτήσω το εξής:

Έχω περίπτωση μη άρτιου γηπέδου (εκτός σχεδίου), όπου ο ιδιοκτήτης πήρε άδεια αποθήκης μέχρι 50τ.μ.

πριν 2 χρόνια από τον τότε δήμαρχο της περιοχής και εν συνεχεία έχτισε την αποθήκη του 50τ.μ. και τη μετέτρεψε αμέσως σε χώρο κύριας χρήσης, δηλαδή κατοικία!!!

Θέλει τώρα να το ρυθμίσει..Οι αυθαιρεσίες είναι πολλές..

Πρέπει να ρυθμιστεί πρώτα το γήπεδο με βάση την παρ. γ άρθρο 23 του 4014 και μετά το κτίσμα?

Όσον αφορά το κτίσμα, ρυθμίζεται ως αλλαγή χρήσης ή βαρύνεται με υπερβάσεις δόμησης, αποστάσεων από όρια, κάλυψης ή ίσως και τα δύο?

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να ρυθμιστεί??

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να το κάνει αυτό καθώς με βάση την ερώτηση 7 του γ΄ μέρους των ερωτοαναντήσεων, οι άδειες που εκδόθηκαν από οποιαδήποτε νόμιμη αρχή (άρα και οι πρώην Κοινοτικές, νυν Δημοτικές), επέχουν θέση οικοδομικής αδείας.

 

Το περίεργο είναι ΠΩΣ(???) πήρε δημοτική άδεια, αφού προαπαιτούμενο είναι πάνω απ΄όλα, το γήπεδο να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

Με βάση αυτό, μόνο αν γίνει ανάκληση της παρούσης (λόγω παράνομης έκδοσης) μπορείς να θεωρήσεις ότι δεν έχεις οικ. άδεια που λέει ο Μανώλης.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση την ερώτηση 8 του Θ μέρους των ερωταπαντήσεων του υπουργείου θεωρείται ότι έχει οικοδομική άδεια και άρα επιβαρύνεται με όλους τους μέγιστους συντελεστές

των κατηγοριών 5, 6, 7 και 8 του φύλλου καταγραφής, γεγονός που καθιστά το πρόστιμο πολύ μεγάλο..(άλλωστε και η παράβαση είναι αδιανόητη αλλά πού να το καταλάβει ο ιδιοκτήτης αυτό)

Από τη μεριά μου, μπορώ μήπως να το δηλώσω ως αλλαγή χρήσης με τους πιο πάνω συντελεστές ή συμφέρει εντέλει- όπως είπατε- να γίνει ανάκληση της αδείας, απλά δε ξέρω πόσο χρονοβόρο είναι αυτό και κατά πόσο θα μπλέξει ο ιδιοκτήτης με συνέπειες ποινικού περιεχομένου

 

Ευχαριστώ πολύ..

Edited by giotaki
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να το κάνει αυτό καθώς με βάση την ερώτηση 7 του γ΄ μέρους των ερωτοαναντήσεων, οι άδειες που εκδόθηκαν από οποιαδήποτε νόμιμη αρχή (άρα και οι πρώην Κοινοτικές, νυν Δημοτικές), επέχουν θέση οικοδομικής αδείας.

Αν είναι συμφερότερο και δηλώσει ότι δεν έχει άδεια, υπάρχει περίπτωση να το ψάξει κάποιος και να αποδείξει ότι υπάρχει;

Εγώ νομίζω κανείς.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, νεα και εγω , εχω μια περιπτωση που μοιαζει....Γηπεδο μη αρτιο με προσωπο σε αγροτικο δρομο και αποθηκη 70 τ.μ προς αλλαγη χρησης. Αδεια ειχε βγει το 80 απο το προηγουμενο ιδιοκτητη αλλα σε μεγαλυτερο αρτιο γηπεδο, κομματι του οποιου μαζι με την αποθηκη ( το σημερινο γηπεδο) πωληθηκε στο νυν ιδιοκτητη.....Εκτος απο το γεγονος οτι το γηπεδο ειναι διαφορετικο και δεν ειναι αρτιο πλεον, το κτιριο βρισκεται σε εντελως διαφορετικη θεση σε σχεση με την αδεια... (συμφωνα με την αδεια θα επρεπε να βρισκεται στο διπλανο γηπεδο....) καθε συμβουλη για το πως να κινηθω δεκτη...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, νεα και εγω , εχω μια περιπτωση που μοιαζει....Γηπεδο μη αρτιο με προσωπο σε αγροτικο δρομο και αποθηκη 70 τ.μ προς αλλαγη χρησης. Αδεια ειχε βγει το 80 απο το προηγουμενο ιδιοκτητη αλλα σε μεγαλυτερο αρτιο γηπεδο, κομματι του οποιου μαζι με την αποθηκη ( το σημερινο γηπεδο) πωληθηκε στο νυν ιδιοκτητη.....Εκτος απο το γεγονος οτι το γηπεδο ειναι διαφορετικο και δεν ειναι αρτιο πλεον, το κτιριο βρισκεται σε εντελως διαφορετικη θεση σε σχεση με την αδεια... (συμφωνα με την αδεια θα επρεπε να βρισκεται στο διπλανο γηπεδο....) καθε συμβουλη για το πως να κινηθω δεκτη...ευχαριστω

Εγώ θα έπαιρνα το κομμάτι του ιδιοκτήτη/πελάτη μου και θα έκανα εκεί τους ελέγχους μου. Θα ανέφερα βέβαια στη Τ. Ε. την ύπαρξη της αδείας και το όλο ιστορικό, αλλά θα πήγαινα σίγουρα χωρίς Ο.Α. για την τακτοποίηση του τμήματός μου. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έπαιρνα το κομμάτι του ιδιοκτήτη/πελάτη μου και θα έκανα εκεί τους ελέγχους μου. Θα ανέφερα βέβαια στη Τ. Ε. την ύπαρξη της αδείας και το όλο ιστορικό, αλλά θα πήγαινα σίγουρα χωρίς Ο.Α. για την τακτοποίηση του τμήματός μου. Καλή συνέχεια!

 

ευχαριστω για την απαντηση και εγω σκεφτομουν να παω χωρις Ο.Α.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.