Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος απόφοιτος - Γενικές πληροφορίες για μελέτες


qwertylova

Recommended Posts

Γεια χαρά! Είμαι νέος απόφοιτος Μηχανολόγος Μηχανικός με μεταπτυχιακό στα βιομηχανικά συστήματα.

 

Επιθυμώ να ασχοληθώ με τις μηχανολογικές μελέτες σε κάποιο γραφείο, είτε μόνος μου. Ουσιαστικά όμως βαθύτερη γνώση δεν έχω καθώς μόνη μου ασχολία με τις μελέτες ήταν ό,τι είχε γίνει στη σχολή.

 

Μπορείτε να με συμβουλεύσετε τι θα μπορούσα να προμηθευτώ για αρχή προκειμένου να μπω και εγώ προετοιμασμένος στον χώρο των μελετών;

 

Γνωρίζω ότι το καλύτερο θα ήταν να πήγαινα σε κάποιο γραφείο για να μάθαινα από πρώτο χέρι τη δουλειά ωστόσο οι εποχές είναι δύσκολες και η εύρεση μιας θέσης εργασίας δεν είναι πάντα εύκολη υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

ξεκινα με εξασκηση σε σχεδιαστικα προγραμματα, κυριως δουλεψε το autocad και δες και την τρισδιαστατη απεικονηση....

 

καλη επιτυχια...

Link to comment
Share on other sites

και δες και την τρισδιαστατη απεικονηση....

 

για μελέτες η/μ αυτά; είναι υπερβολικό κατά την γνώμη μου γενικά πόσο μάλλον για αρχάριο.

 

Το καλλίτερο που μπορείς να κάνεις είναι να αγοράσεις κανένα βιβλίο με έτοιμες μελέτες να κάνεις κανένα από τα σεμινάρια του ΤΕΕ και να βρεις και μία σειρά μελετών και να προσπαθήσεις να την κάνεις από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις σκέψεις σας. Υπάρχει κάποιο φροντιστήριο που να παρέχει μαθήματα autocad εξειδικευμένα στο μηχανολογικό σχέδιο; Επίσης αν έχετε καμιά πρόταση για βιβλίο, είναι ευπρόσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι πας κοντά σε κάποιο γραφείο που ασχολείται δυναμικά με έργα. Πάλεψέ το λίγο θα είναι καλή κίνηση αν δουλέψεις με ένα τέτοιο γραφείο. Θα αποκτήσεις εμπειρία γρήγορα. Αρκεί να πέσεις και στα κατάλληλα άτομα που θα θέλουν να σου μάθουν και να σου αναθέσουν γρήγορα αρμοδιότητες. Βέβαια μπορεί να παραγίνει το πράγμα και να σε πετάξουν στα βαθιά. Ανάλογα την περίπτωση που θα σου κάτσει. Πάντως μόνος σου θα έχεις πιστεύω αργή πρόοδο...

 

Για να κάνεις μελέτες σωστά και εύκολα πρέπει πρώτα να ξέρεις πως κατασκευάζονται τα πράγματα. Και δεν είναι μόνο οι μελέτες που μπορείς να κάνεις, οπότε άλλος ένας λόγος να μάθεις την κατασκευή

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις σκέψεις σας. Υπάρχει κάποιο φροντιστήριο που να παρέχει μαθήματα autocad εξειδικευμένα στο μηχανολογικό σχέδιο; Επίσης αν έχετε καμιά πρόταση για βιβλίο, είναι ευπρόσδεκτη

 

και το TEE έχει επιδοτούμενα για autocad. Βιβλία τώρα πάρε όλα τα τετράδια μηχανικού. Επίσης μπες στο σιτε του ΦΑ και κατέβασε και διάβασε τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Βιβλία τώρα πάρε όλα τα τετράδια μηχανικού. Επίσης μπες στο σιτε του ΦΑ και κατέβασε και διάβασε τα πάντα.

τι είναι το ΦΑ και τα τετράδια μηχανικού;;;

 

δες εδώ για δωρεάν σεμινάρια για αυτοαπασολούμενους

http://www.michanikos.gr/ftopic749.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.