Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοπεδο με απαλλοτριωση χωρης τοπογραφικο


darkman74

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους εχω ενα πρόβλημα αρκετά περίπλοκο και θα ήθελα τα φωτα σας .

 

Ο πατέρας μου αγόρασε ενα οικόπεδο ( αγροτεμάχιο ) απο κάποιον φίλο του και μου λεει δεν πας να το δεις να δουμε αν αξίζει τίποτα.....

 

Περνώ λοιπόν τα χαρτια και τι να δω εχει ενα συμβόλαιο χωρίς τοπογραφικό και να γράφει περίπου που ειναι το οικόπεδο.

Ξεκιναω λοιπον και παω στην περιοχή που ειναι το υποτιθέμενο οικόπεδο και βρίσκω κάποιον γείτονα μου λεει το ξερω το κομματι και λέω απο μεσα μου πολυ ωραία βρήκα κάποια άκρη.

Παω σε εναν τοπικο μηχανικό και μου λεει το ξερω το συγκεκριμενο κομματι παμε να το μετρήσουμε και ειναι 2 στρέμματα περιπου αλλα σε μια λωρίδα 20 μετρα επι 100 μέτρα που απο την μερια τον 100μ εχει επαρχιακο δρόμο τυπου Α και απο την μερια τον 20μ κανει γωνία δηλαδή .

 

Και μου λεει το εξής αυτο το οικόπεδο απο την μερια του δρόμου έχει γίνει απαλλοτρίωση απο πολυ παλια(1963) και αυτός που το είχε τοτε, εχει πάρει τα λεφτά και ο δρομος πέρνει 6 μετρα απο τα 20 στο μακρος και αφήνει 14

όποτε αυτο που άφησε σε μενα δεν κανει ουτε για κοτέτσι :(

 

Εχει κανείς καμια άποψη τι γίνετε ?

πως εκανε συμβόλαιο χωρις τοπογραφικό και με απαλλοτρίωση μέσα .....?????

ειναι νομιμο αυτο που εκανε ?? μπορώ να απευθυνθω καπου ?

Η αφελια του πατερα μου και η εμπιστοσυνη εχει αποτελεσμα ενα οικοπεδο που με βαση το τοπογραφικο που πηγα να βγαλω ειναι το μισο απαλοτριωμενο πριν το παρει ο πατερας μου και το υπολοιπο αχρηστο :(

 

Ευχαριστω .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ειλικρινά δεν βγάζω άκρη: Αγόρασε ένα οικόπεδο, χωρίς να ξέρει που είναι, χωρίς τοπογραφικά, χωρίς τίποτα? Γιατί? Επειδή ήταν "φίλος"? Δεν του δάνειζε (ή χάριζε) τα λεφτά καλύτερα?

Ειλικρινά δεν ξέρω τι μπορείς (ή θέλεις) να κάνεις. Ξέρω εγώ? Τρέξτε τον "φίλο" στα δικαστήρια, αν είστε σίγουροι ότι έχει πάρει τα λεφτά της απαλλοτρίωσης και τρέξτε και το συμβολαιογράφο που έκανε συμβόλαια χωρίς τοπογραφικό...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ειλικρινά δεν βγάζω άκρη: Αγόρασε ένα οικόπεδο, χωρίς να ξέρει που είναι, χωρίς τοπογραφικά, χωρίς τίποτα? Γιατί? Επειδή ήταν "φίλος"? Δεν του δάνειζε (ή χάριζε) τα λεφτά καλύτερα?

Ειλικρινά δεν ξέρω τι μπορείς (ή θέλεις) να κάνεις. Ξέρω εγώ? Τρέξτε τον "φίλο" στα δικαστήρια, αν είστε σίγουροι ότι έχει πάρει τα λεφτά της απαλλοτρίωσης και τρέξτε και το συμβολαιογράφο που έκανε συμβόλαια χωρίς τοπογραφικό...

 

Ναι γιατι ηταν "φιλος" του έδωσε τα λεφτά και πήρε συμβόλαια :(

δεν ξερω και εγω τι πρεπει να κανω ...

αυτο που θελω να κανω ειναι να δείξω σε αυτον το τυπο οτι η απατεωνιές πληρώνονται αν και δεν βλεπω το πως :(

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση είναι δύσκολη αλλά όχι απίθανη και, συνήθως, συμβαίνει μεταξύ "καλών φίλων".

Έχω ζήσει και χειρότερες ...

 

Το θετικό είναι ότι έχεις εντοπίσει τη θέση του αγροτεμαχίου (όχι οικόπεδο) και τα όριά του.

Έχεις δύσκολο δρόμο μπροστά σου και πρέπει να βάλεις στη ζυγαριά όλα τα δεδομένα, δηλαδή την αξία του ακινήτου που έχεις και τα ποσά που θα ξοδέψεις σε μηχανικούς, δικηγόρους κλπ μέχρι να έχεις κάποια απόφαση που δεν ξέρεις αν θα σε δικαιώσει.

 

Κατά την άποψή μου, πρέπει πρώτα να επικοινωνήσεις με το "φίλο" του πατέρα σου και να επιδιώξεις συμβιβαστική λύση.

Εάν αυτό δεν καρποφορήσει, πρέπει να σκεφτείς τη ζυγαριά και να αποφασίσεις για τις επόμενες ενέργειες.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι .. ειναι υποχρεωμένος ο συμβολαιογράφος να βάλει τοπογραφικό στα συμβόλαια η δεν ειναι απαραίτητο ???

Γιατι λεω να παρω πρώτα ενα τηλεφωνακι αυτόν μπας και υπάρχει τοπογραφικό αλλα δεν το δώσανε ποτε στον πατερα μου λογο οτι μεσα θα φαινότανε η απαλλοτρίωση .....

Link to comment
Share on other sites

darkman74

 

ITmanager ( τι σημαίνει αυτό )

Διάβασε το συμβόλαιο αγοράς και δες αν σε αυτό αναφέρεται

συνημμένο τοπογραφικό ή όχι και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

darkman74

 

ITmanager ( τι σημαίνει αυτό )

Διάβασε το συμβόλαιο αγοράς και δες αν σε αυτό αναφέρεται

συνημμένο τοπογραφικό ή όχι και τα ξαναλέμε.

 

Όχι δεν γράφει κάτι μεσα για τοπογραφικό .

IT Μηχανογραφος

Link to comment
Share on other sites

Μετά το 1977 είναι υποχρεωτική η επισύναψη τοπογραφικού σε κάθε συμβόλαιο μεταβίβασης ακινήτου.

Από τον κανόνα αυτό εξαιρέθηκε, για μια μικρή περίοδο, η μεταβίβαση αγροτικών ακινήτων.

Link to comment
Share on other sites

Στο συμβόλαιο πρέπει να αναφέρεται ο λόγος (διάταξη του νόμου), με βάση την οποία δεν επισυνάφθηκε τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.