Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε ισχύ ο ΚΑΝΕΠΕ σύντομα...


karakd

Recommended Posts

Προφανώς και όχι. Αυτό λέω και πιο πάνω.

 

και πριν έτσι γινόταν

Ναι άλλα πριν δεν ίσχυε ο ΚΑΝΕΠΕ επίσημα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εδώ περιπλέκονται τα πράγματα ως προς την αποτίμηση και τον ΚΑΝΕΠΕ;

νομίζω δεν περιπλέκεται τίποτα. ισχύει ότι ίσχυε μέχρι και σήμερα. έχεις δηλαδή μία γκάμα επιλογών.

Προφανώς και όχι. Αυτό λέω και πιο πάνω.

δεν απάντησα σε σένα

 

1η περίπτωση: έχουμε ένα κτίριο του 70. αν θες να το αναβαθμίσεις "αντισεισμικά" εφαρμόζεις τον κανεπε. αν δεν θες, μένει όπως είναι σήμερα

 

2η περίπτωση. έχουμε ένα κτίριο του 70 και θέλουμε να κάνουμε προσθήκη. σύμφωνα με την νομοθεσία έχουμε 2 επιλογές. ή εφαρμόζουμε τα τροποποιημένα διατάγματα ή τον κανεπε απ' ευθείας. αν με τα τροποποιημένα διατάγματα προκύψει ανάγκη ενισχύσεων αυτές διαστασιολογούνται με τους παρόντες κανονισμούς

 

anyway, έχει να κυλίσει πολύ νερό στ' αυλάκι

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, υπάρχει μια περίπτωση στην οποία είναι υποχρεωτική η εφαρμογή ανελαστικής μεθόδου:

Εάν ο δείκτης ανεπάρκειας ("λ") δεν είναι μικρότερος του 2.5 για όλα τα δομικά στοιχεία.

Επίσης, σύμφωνα με τον ΚΑΝΕΠΕ, για στάθμες επιτελεστικότητας Β (προστασία ζωής) ή Γ (αποφυγή οιονεί καταρρευσης) εφαρμόζονται (γενικώς) μη γραμμικές μέθοδοι ανάλυσης.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζοντας καποιες σκεψεις για το πεδιο ισχυος του ΚΑΝΕΠΕ , τι θα λεγατε οτι εννοει η &1.2.2 α και τα αντιστοιχα σχολια;

Οι λεξεις "ενδεχομενο " και η προταση των σχολιων "Ο ελεγχος υφισταμενου δομηματος κ.λ.π" με οδηγουν στο συμπερασμα οτι ισχυει και για τις περιπτωσεις ελεγχου υπαρχοντων για περιπτωση προσθηκης ανεξαρτητα του αν απαιτειται ανασχεδιασμος .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ αντιλαμβάνομαι πως ο έλεγχος υφισταμένου, για όποιον λόγο και αν γίνει, απαιτεί ΚΑ.ΝΕ.ΠΕ.

Link to comment
Share on other sites

Σε υφιστάμενο του 79' πελάτης μου, ζήτησε προσθήκη καθ' ύψος....

O.K. ξεκινάω όλες τις προβλεπόμενες διαδικασίες τόσο απ την πλευρά του ΕΑΚ παράρτημα Ε όσο και απ του ΚΑΝ.ΕΠΕ....

 

Πάω Πολεοδομία και ο υπάλληλος για τον Στατικό Έλεγχο "θεώρηση" με στήνει στα 10m...... :shock:

 

Γιατί;

 

Υπ.: Πολύ απλά ΔΕΝ ξέρω να το ελέγξω, "μου λέει..."

 

Εγώ: Τι εννοείτε κύριε;

 

Υπ.: Εννοώ πως με τον ΕΑΚ δεν μπορώ γιατί άλλαξε ο κανονισμός και με τον ΚΑΝ.ΕΠΕ δεν μας έχουν κάνει σεμινάρια...

 

Εγώ: Ωραία και τι να πω στους πελάτες μου;

 

Υπ.: Τι να σου πω ρε φίλε, να κάτσω να διαβάσω 350 σελίδες δεν υπάρχει περίπτωση!! Θα περιμένω όποτε μας ενημερώσουν...

 

Εγώ: "τσαντισμένος πλέον" Καλά και τον Ε.C. για τις καινούργιες άδειες πως τον ελέγχεται...;;;

 

Υπ.: Δεν τον ελέγχω και τους λέω να μου τα φέρουν με ΕΑΚ-ΕΚΩΣ.....

 

 

Τα σχόλια δικά σας............

Edited by LEO
Link to comment
Share on other sites

Γουστάρω μπανάνα Τάκη γιατί μου αρέσει.

Γουστάρω ότι είμαι Ε Λ Λ Α Δ Ι Σ Τ Α Ν και δεν ντρέπομαι να το δείξω !!!

Γουστάρω που είμαι τσοπάνος και επειδή είμαι σε δημόσια υπηρεσία κάνω ότι θέλω και κανείς δεν μπορεί να μου κουνήσει ούτε το δεξί @ !!!

 

Όταν έλεγα ότι όταν έρθει ο ΕC και ποιος θα τον ελέγχει με είχαν πει ότι είμαι υπερβολικός.

Τώρα και με δικό μας κανονισμό (ΚΑΝΕΠΕ) και μάλιστα στα Ελληνικά βλέπετε τι γίνεται !!!

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Παππος και οι ΕΚ στα ελληνικα ειναι.. :smile:

 

 

ΥΓ. ΛΕΟ, καμια υποχρεωση δεν ειναι ο ελεγκτης να τσεκαρει ολο το τευχος... Υπαρχει απαντηση της ΔΟΚΚ που αναφερει τι πρεπει να ελεγχει (q**, ζωνη ΕΑΚ, φορτια, κανονισμος...)

 

**Εκεινο το q τι το ηθελε ε?????

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

**Εκεινο το q τι το ηθελε ε?????

 

Το q είναι 15 διδακτορικά μαζί και πάλι δεν θα ξέρουμε αν έχουμε κάνει σωστά τις θεωρήσεις μας !!!

Εδώ δεν ξέρει τα βασικά το q του είπανε να κοιτάζει ???

 

Θέλω μπανάνες Τάκη.....πολλές μπανάνες !!!

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο το εγραψα....

Και σε νεο παει και ερχεται... Αν γραφει στις παραδοχες 3.5 κοιταει...αν γραφει 1.5, αντε να του εξηγησεις...

Σε υφισταμενο και ενισχυση????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.