Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έρευνα ΤΕΕ


elvi

Recommended Posts

Ήθελα απλά να ρωτήσω αν έτυχε το παρακάτω περιστατικό σε κάποιο/α συνάδελφο.... παρεμπιπτόντως είμαι Θεσσαλονική

 

Είχα μία κλήση στο σταθερό μου από το εξής νούμερο : 2311805300

Εγώ έλειπα το σήκωσε κάποιος άλλος και μου άφησε μήνυμα ότι ήταν από το ΤΕΕ και με ήθελαν

Ψάχνοντας το νούμερο στο διαδίκτυο μου έβγαλε διάφορα περί τηλεφωνικής απάτης και τίποτα για ΤΕΕ.

Με ξανακάλεσαν το σήκωσα εγώ μου είπαν πέρνουμε από ΤΕΕ και όταν ρώτησα από πιο τμήμα

μου είπαν ''είμαι η τάδε και πέρνω από ένα τηλεφωνικό κέντρο του ΤΕΕ και κάνουμε μια έρευνα'' ( ;;;;;;;;;!!!!)

ήθελε το mail μου ,να μάθει αν εργάζομαι ή όχι....τέλος πάντων εγώ δεν δίνω προσωπικά δεδομένα μέσω τηλεφώνου

και το έκλεισα....απλά μου φάνηκε λίγο περίεργο και θα με ενδιέφερε να μάθω αν όντως έχει ερωτηθεί κι άλλος/η

συνάδελφος έτσι τηλεφωνικά από το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα, για 2η φορά, μου ήρθε μέιλ στο teemail μου από το ΤΕΕ (και καλά!) να τους στείλω τους κωδικούς μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας....

Επομένως καλά το κατάλαβα...

Μ'αρέσει που εκνευρίστηκε κιόλας η τηλεφωνήτρια όταν απαίτησα να μάθω από πιο τμήμα του ΤΕΕ τηλεφωνούσε....

Faetho11 ευχαριστώ για το λινκ .....

Link to comment
Share on other sites

πάντως παλαιότερα το ΤΕΕ έκανε τηλεφωνική έρευνα για στατιστικούς λόγους

φυσικά δεν ζητούσε προσωπικά στοιχεία

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα απλά να ρωτήσω αν έτυχε το παρακάτω περιστατικό σε κάποιο/α συνάδελφο.... παρεμπιπτόντως είμαι Θεσσαλονική

 

Είχα μία κλήση στο σταθερό μου από το εξής νούμερο : 2311805300

Εγώ έλειπα το σήκωσε κάποιος άλλος και μου άφησε μήνυμα ότι ήταν από το ΤΕΕ και με ήθελαν

Ψάχνοντας το νούμερο στο διαδίκτυο μου έβγαλε διάφορα περί τηλεφωνικής απάτης και τίποτα για ΤΕΕ.

Με ξανακάλεσαν το σήκωσα εγώ μου είπαν πέρνουμε από ΤΕΕ και όταν ρώτησα από πιο τμήμα

μου είπαν ''είμαι η τάδε και πέρνω από ένα τηλεφωνικό κέντρο του ΤΕΕ και κάνουμε μια έρευνα'' ( ;;;;;;;;;!!!!)

ήθελε το mail μου ,να μάθει αν εργάζομαι ή όχι....τέλος πάντων εγώ δεν δίνω προσωπικά δεδομένα μέσω τηλεφώνου

και το έκλεισα....απλά μου φάνηκε λίγο περίεργο και θα με ενδιέφερε να μάθω αν όντως έχει ερωτηθεί κι άλλος/η

συνάδελφος έτσι τηλεφωνικά από το ΤΕΕ.

 

Καλησπέρα.

Και γω θεσσαλονίκη είμαι και εχθές το πρωί συνέβη ακριβώς το ίδιο. Με πήραν και ρωτούσε μια κοπέλα e-mail, αν εργαζομαι και τι έκανα τον Δεκέμβριο του 2010 (από επαγγελματικής άποψης). Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή νόμιζα ότι παίρνει το ΤΕΕ για κάποιον άλλο λόγο (ναι, ξέρω.. έλεος η σκέψη και μόνο....!!!).

Τέλος πάντων, δεν πήγε το μυαλό μου και το έδωσα το ριμάδι το mail μπας και στείλουν κανένα ενημερωτικό (?!?!). Τώρα τι να πω? Κωδικούς κλπ δεν ζήτησε πάντως και δεν θα έδινα ούτως ή άλλως.

 

Υ.Γ. το τηλέφωνο το σήκωσε άλλος και με έδωσε, οπότε δεν μπορώ να επιβεβαιώσω αν ο αριθμός είναι ο ίδιος..

Edited by aploumpi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Και γω θεσσαλονίκη είμαι και εχθές το πρωί συνέβη ακριβώς το ίδιο. Με πήραν και ρωτούσε μια κοπέλα e-mail, αν εργαζομαι και τι έκανα τον Δεκέμβριο του 2010 (από επαγγελματικής άποψης). Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή νόμιζα ότι παίρνει το ΤΕΕ για κάποιον άλλο λόγο (ναι, ξέρω.. έλεος η σκέψη και μόνο....!!!).

Τέλος πάντων, δεν πήγε το μυαλό μου και το έδωσα το ριμάδι το mail μπας και στείλουν κανένα ενημερωτικό (?!?!). Τώρα τι να πω? Κωδικούς κλπ δεν ζήτησε πάντως και δεν θα έδινα ούτως ή άλλως.

 

Υ.Γ. το τηλέφωνο το σήκωσε άλλος και με έδωσε, οπότε δεν μπορώ να επιβεβαιώσω αν ο αριθμός είναι ο ίδιος..

 

 

Κοίτα κι εγώ αν δεν απουσίαζα την πρώτη φορά που πήραν θα έκανα φυσικά ότι κι εσύ...

απλά η απουσία μου έδωσε συμπτωματικά την δυνατότητα να τσεκάρω το νούμερο πριν με ξανακαλέσουν...

Πιστεύω πάντως πως καλά κάνουμε και το αναφέρουμε γιατί στατιστική έρευνα ή όχι καλό είναι να είμαστε υποψιασμένοι...

Link to comment
Share on other sites

Νταξ το να σου ζητήσει κάποιος αν εργάζεσαι δεν είναι κακό....

Το να σου ζητήσει το μαιλ και να το δώσεις.......το πολύ πολύ να σε ζαλίσει στα spam

Αλλά να σου ζητήσει κωδικούς.....Οκ είναι κουτό να τους δώσεις. Τι να τους κάνει στην τελική, και τους χρειάζεται? Είναι σαν να σου λέω δώσε μου την κάρτα αναλήψεως και πες μου και το πιν...Θέλω να δώ κάτι.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους.... πριν από λίγο δέχτηκα και γω τηλέφωνο από το συγκεκριμένο νούμερο (2311805300) μου έκαναν ακριβώς τις ίδιες ερωτήσεις. Αρχικά η υπάλληλος μου είπε ότι λέγεται Ζαχαράκη, ότι τηλεφωνεί από το ΤΕΕ και ότι κάνουν κάποια έρευνα για κάποιου είδους ανάπτυξη κάποιας υπηρεσίας του ΤΕΕ ή κάτι τέτοιο...! Φυσικά και δεν έδωσα το mail γιατί είπα ότι υπάρχει ήδη στα αρχεία του ΤΕΕ και όταν ρώτησα για πιο λόγο το ζητάει, μου είπε ότι απλά κάνουν μια επιβεβαίωση του mail! Μέτα μου έκανε 4 ερωτήσεις που δεν μου φάνηκαν κακές, αλλά για το τι εργασία έκανα το 2010 ήταν όντως λίγο ύποπτη ερώτηση!!

 

Το τηλεφώνημα ήταν πολύ σύντομο οπότε όταν έκλεισα έκανα την παραπάνω έρευνα και το δίκτυο μου έβγαλε κάτι για απάτη όπως αναφέρεται στα παραπάνω post.... η πρώτη μου κίνηση ήταν να ξανακαλέσω πίσω και απάντησε ένα ηχογραφημένο μνμ που έλεγε ότι πρόκειται για κάποια τηλεφωνική εταιρία υπηρεσιών με όνομα extraline. Αν googlάρετε το όνομα θα βρείτε όλα τα στοιχεία της συγκεκριμένης εταιρίας με έδρα τη Θεσσαλονίκη!!

 

Εγώ πάντως αύριο θα πάρω τηλ. στο ΤΕΕ/ΤΚΜ και θα ρωτήσω αν ανέθεσαν στην παραπάνω τηλεφωνική εταιρία αυτού του είδους την έρευνα.

Σε περίπτωση που πρόκειται για απάτη θα κινηθώ με όλες τις νόμιμες διαδικασίες!

Σε κάθε περίπτωση θα ενημερώσω το forum...

 

υ.γ. κωδικούς πάντως δεν ζήτησε!

Edited by allotrios
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.