Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχόλια για το ειδικό πρόγραμμα των 10kW


pan100

Recommended Posts

Αιώνιο δημόσιο…

 

Αγαπητέ pan100,

 

Αφενός παρατηρώ ότι ενώ είσαι σχολαστικός & αναλυτικός στις γραπτές απαντήσεις σου – κάθισα και σου έγραψα ένα ολόκληρο κατεβατό και εσύ πραγματικά κόλλησες στην ιεραρχικά μικρότερης σημασίας αναφορά μου. Σχολίασε και τα υπόλοιπα.

 

Αφετέρου δεν είναι καθόλου ευγενικό εκ μέρους σου (φτάνοντας στα όρια του προσβλητικού) με απαντήσεις του στυλ

 

ΠΡΟΣ Kusta80 κάνεις συνέχεια λογικά άλματα, παρακαλώ μην βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα και μην διαστρεβλώνεις τα λεγόμενα μου γιατί αν μη τι άλλο μπερδεύονται και άλλοι χρήστες

 

ΠΡΟΣ armageddon_gr βιάζεσαι…. παρακαλώ διάβασε προσεκτικά το τι γράψω εγώ και όχι ο Kusta80 που προφανώς αν μην τι άλλο βιάζεται και δεν διαβάζει προσεκτικά , λογικό είναι να έχεις μπερδευτεί κατά τα αλλά ευχαριστώ που απάντησες…

 

Το ύφος γραφή σου είναι γενικά επιθετικό και από την άλλη ένα ολόκληρο post το έχεις γεμίσει με κείμενα χωρίς ουσία και με κείμενα που έχουν αναφερθεί και είναι ΓΕΝΙΚΩΣ γνωστά. Πρέπει να καταλάβεις ότι στην θέση που έχεις βρεθεί είναι καθαρά από δική σου επιλογή και αυτό διότι δεν είχες ερευνήσει αυτό το θέμα πριν την κατάθεση της αίτησης ΦΒ. Εμείς απλά προσπαθούμε να βοηθήσουμε, αλλά τελικά μας τα "ψάλλεις" κιόλας και φυσικά να θυμήσω ότι δεν "παρέχουμε υπηρεσίες".

 

Αν θες ψάξε για αυτά που σου πρότεινα, αν δεν θες μην ψάξεις. Το θέμα σου είναι καθαρά νομικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στείλε μου με pm τα μηνύματα τα οποία θεωρείς ότι παρέλειψα. Έχε υπόψιν ότι δεν μπορεί να μεταφερθεί τμήμα μηνύματος, παρά μόνο ολόκληρο μήνυμα και ότι η μεταφορά μηνυμάτων δεν πρέπει να "χαλάσει" το αρχικό θέμα. Η μεταφορά έγινε με αυτό το σκεπτικό. Υπάρχει και το link στο αρχικό θέμα, οπότε δεν είσαι μετέωρος.

 

Για να μην οδηγούμαστε σε τέτοιες καταστάσεις, φροντίστε να μη βγαίνετε off topic. Μπορείτε πάντα να δημιουργήσετε νέο θέμα για να ξεκινήσετε μια συζήτηση (αν δεν υπάρχει ήδη σχετικό θέμα).

 

Λυπάμαι αλλά δεν μπαίνω καν σε αυτήν την διαδικασία, ούτε ήξερα ότι τα πλαίσια του φόρουμ είναι τόσο στενά.

Σε κάθε περίπτωση για να ανοίξει κάποιος νέο θέμα με τα αποσπασματικά λεγόμενα κάποιου άλλου, θα πρέπει τουλάχιστον να τον ρωτήσει.

Μπορεί ίσως να μην ξέρω το σύνολο των κανόνων του φόρουμ, αλλά ξέρω καλά το σύνολο των κοινωνικών κανόνων μεταξύ των οποίων υπάρχουν και κανόνες ευγενείας.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ pan100,

 

Αφενός παρατηρώ ότι ενώ είσαι σχολαστικός & αναλυτικός στις γραπτές απαντήσεις σου – κάθισα και σου έγραψα ένα ολόκληρο κατεβατό και εσύ πραγματικά κόλλησες στην ιεραρχικά μικρότερης σημασίας αναφορά μου. Σχολίασε και τα υπόλοιπα.

 

Αφετέρου δεν είναι καθόλου ευγενικό εκ μέρους σου (φτάνοντας στα όρια του προσβλητικού) με απαντήσεις του στυλ

 

 

 

 

 

Το ύφος γραφή σου είναι γενικά επιθετικό και από την άλλη ένα ολόκληρο post το έχεις γεμίσει με κείμενα χωρίς ουσία και με κείμενα που έχουν αναφερθεί και είναι ΓΕΝΙΚΩΣ γνωστά. Πρέπει να καταλάβεις ότι στην θέση που έχεις βρεθεί είναι καθαρά από δική σου επιλογή και αυτό διότι δεν είχες ερευνήσει αυτό το θέμα πριν την κατάθεση της αίτησης ΦΒ. Εμείς απλά προσπαθούμε να βοηθήσουμε, αλλά τελικά μας τα "ψάλλεις" κιόλας και φυσικά να θυμήσω ότι δεν "παρέχουμε υπηρεσίες".

 

Αν θες ψάξε για αυτά που σου πρότεινα, αν δεν θες μην ψάξεις. Το θέμα σου είναι καθαρά νομικό.

 

Θα ήθελα να πω προς όλους πως έχει γίνει μπέρδεμα εγώ άλλο θέμα ξεκίνησα και άλλο βρέθηκα να απάντα… Ο συντονιστής πήρε τα τελευταία μου σχόλια και άνοιξε άλλο θέμα χωρίς να ερωτηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Προς armageddon_gr

Τώρα βρήκα λίγο χρόνο να γράψω αναλυτικά.

Για να καταλάβεις τα λεγόμενα μου θα πρέπει να διαβάσεις όλο το κείμενο με θέμα «Φωτοβολταϊκά στη στέγη και ενοικίαση κατοικίας»

Θα ήθελα να πω προς όλους πως έχει γίνει μπέρδεμα εγώ άλλο θέμα ξεκίνησα και άλλο βρέθηκα να απαντώ… Ο συντονιστής πήρε τα τελευταία μου σχόλια και άνοιξε άλλο θέμα χωρίς να ερωτηθώ. Και εγώ στην αρχή δεν το κατάλαβα αυτό κα παραξενεύτηκα με το ύφος των απαντήσεων.

Σχετικά με το θέμα, έχω βγάλει κάποια άκρη και σύντομα θα ρωτήσω και δικηγόρο για επιβεβαίωση, ξαναλέω δες το θέμα «Φωτοβολταϊκά στη στέγη και ενοικίαση κατοικίας».

Για το θέμα τον τραπεζών δεν έχω να σχολιάσω κάτι, εκτός του ότι άκουσα ότι λαμβάνεται υπόψη και η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αξία ενός ανίκητου και όχι μόνο η αντικειμενική. Κατά τα άλλα σωστά τα γράφεις.

Απαντώ και στο :

«Αφετέρου δεν είναι καθόλου ευγενικό εκ μέρους σου (φτάνοντας στα όρια του προσβλητικού) με απαντήσεις του στυλ».

 

 

pan100 said:

ΠΡΟΣ Kusta80 κάνεις συνέχεια λογικά άλματα, παρακαλώ μην βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα και μην διαστρεβλώνεις τα λεγόμενα μου γιατί αν μη τι άλλο μπερδεύονται και άλλοι χρήστες

 

 

Δεν έχω σκοπώ -ηθελημένα τουλάχιστον- αλλά ούτε είμαι εδώ για να προσβάλω κανέναν. Όσοι με ξέρουν προσωπικά αλλά και στις μέχρι τώρα αλληλογραφίες μου η συμμετοχές μου στα φόρουμ κανένας μέχρι τώρα δεν με έχει χαρακτηρίσει ως αγενή. Έχω ακούσει πολλούς μάλιστα να με χαρακτηρίζουν «πολύ ευγενικό».

Αλλά όταν κάποιος κάνει – κατά την άποψη μου πάντα- λογικά άλματα και βγάζει αυθαίρετα συμπεράσματα διαστρεβλώνοντας την αλήθεια, για να πει ότι αυτός έχει δίκιο, αυτό δεν είναι κάτι που πρέπει να λεχτεί;

Στο κάτω –κάτω Ας κρίνουν και οι άλλοι χρήστες που διαβάζουν τα κείμενα.

Ακόμα στο μήνυμα:

«ΠΡΟΣ armageddon_gr βιάζεσαι…. παρακαλώ διάβασε προσεκτικά το τι γράψω εγώ και όχι ο Kusta80 που προφανώς αν μην τι άλλο βιάζεται και δεν διαβάζει προσεκτικά , λογικό είναι να έχεις μπερδευτεί κατά τα αλλά ευχαριστώ που απάντησες…»

Το μήνυμα αυτό γράφτηκε εκ παραδρομής γιατί είχε γίνει μεταφορά του θέματος και νόμιζα ότι απλά βιάστηκες να απαντήσεις και δεν έκανες τον κόπο να διαβάσεις τα προηγούμενα.

Αλλά και πάλι σου γράφω στο τέλος … «κατά τα αλλά ευχαριστώ που απάντησες…»

Αυτό εσύ το εξέλαβες ως …προσβολή ;;;;

Δηλαδή εάν εγώ αντί για ευχαριστώ σου έγραφα :

«Το ύφος γραφή σου είναι γενικά επιθετικό και από την άλλη ένα ολόκληρο post το έχεις γεμίσει με κείμενα χωρίς ουσία και με κείμενα που έχουν αναφερθεί και είναι ΓΕΝΙΚΩΣ γνωστά.»

Ότι δηλαδή εσύ μου απαντάς, κρίνοντας τα λεγόμενα μου «επιθετικά» , «ανούσια», «επαναλαμβανόμενα» και «τετριμμένα»

Εσύ αυτό πως θα το εκλάμβανες ;

Θα έπαιρνες το… μπιστόλι και θα ερχόσουν να με βρεις;

Προσέχουμε λοιπόν τι γράφουμε, γιατί και οι κρίνοντες , κρίνονται.

Τέλος .

Link to comment
Share on other sites

Προς kusta80

Λυπάμαι αλλά νομίζω ότι συνεχίζεις να κάνεις λογικά άλματα, προκειμένου να στηρίξεις την επιχειρηματολογία σου. Μην διαστρεβλώνεις τα λεγόμενα μου για να βγάλεις τα συμπεράσματα που εσύ θες.

Η λογική :

Ο Αστυνόμος είναι όργανο , το μπουζούκι είναι όργανο άρα ο αστυνόμος είναι… μπουζούκι.

Δεν οδηγεί πουθενά …

Εγώ έγραψα ότι :

«Άποψη μου είναι ότι για να θεωρείτε «καλά δομημένος» ένας νόμος ή ένα πρόγραμμα, θα πρέπει πρώτα από όλα να είναι λειτουργικό και εφαρμόσιμο και για να είναι αυτό, θα πρέπει να λαμβάνει υπόψην εκτός όλων των άλλων και σε ποιους κατοίκους απευθύνεται, ποια κουλτούρα επικρατεί στην χώρα και άλλους τέτοιους παρόμοιους παράγοντες.»

Και εσυ κατάλαβες ότι:

«Συμφωνα με σενα φιλε μου pan100 θα πρεπει σε μια πολυκατοικια να κανει ο καθενας οτι γουσταρει χωρις να ρωταει τον αλλο.»

Από πού έβγαλες αυτό το συμπέρασμα; Απορώ…

Λέγοντας ότι, ένα νόμος θα πρέπει να λαμβάνει υπόψην εκτός των άλλων ΚΑΙ σε ποιους απευθύνεται για να είναι λειτουργικός και εφαρμόσιμος δεν συμβαίνει ότι εγώ υπονόησα ότι ο νόμος αυτός θα πρέπει να έχει παραθυράκια η να είναι άδικος για « να κανει ο καθενας οτι γουσταρει χωρις να ρωταει τον αλλο».

Επειδή όλη σου η απάντηση είναι έτσι, και επειδή «έφαγα» ήδη μια σελίδα για να σου απαντήσω, αρνούμαι να συνεχίσω αυτού του είδους την στείρα αντιπαράθεση.

Νομίζω ότι αυτοί που μας διαβάζουν θα καταλάβουν και θα βγάλουν τα συμπεράσματα τους…

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε pan100 σε παρακαλω απαντησε μου:

«Άποψη μου είναι ότι για να θεωρείτε «καλά δομημένος» ένας νόμος ή ένα πρόγραμμα, θα πρέπει πρώτα από όλα να είναι λειτουργικό και εφαρμόσιμο και για να είναι αυτό, θα πρέπει να λαμβάνει υπόψην εκτός όλων των άλλων και σε ποιους κατοίκους απευθύνεται, ποια κουλτούρα επικρατεί στην χώρα και άλλους τέτοιους παρόμοιους παράγοντες.»

Αν δεν ειναι αυτος ξυλινος πολιτικος λογος ποιος ειναι?Γενικολογεις και αοριστολογεις διαμαρτυρομενος για ενα νομο που και καλα δομημενος ειναι και λειτουργει εως τωρα με πολυ ικανοποιητικα αποτελεσματα?Πες ευθεως ποιο ειναι το προβλημα σου με το νομο.Γιατι οταν κοτσαρεις μετα οτι στην Αθηνα δεν μπορει να εφαρμοστει λογω των πολυκατοικιων αρα ο νομος ειναι 'λιγος' τι συμπερασματα λογικα θελεις να βγαλω.

Τελος παντων ουτε εγω θα συνεχισω τη συζητηση (και οχι την αντιπαραθεση οπως εσυ την ονομασες).Εδω μεσα αλληλοβοηθουμαστε για πιθανα προβληματα που μπορει να συναντησουμε.Οταν ομως εσυ εχεις ενα προβλημα και εχεις ηδη προχωρησει στη λυση που ΕΣΥ επελεξες,μετα δεν μπορεις να ζητας γνωμη.Εκ των υστερων προφητες δεν ειμαστε.

Ατομα εδω μεσα που γνωριζουν πολλα περισσοτερα απο μενα,δεν εμπλεχτηκαν και αυτο λεει πολλα σε μενα, για αυτα που εξεφρασα και προσπαθησα να βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αλλά δεν μπαίνω καν σε αυτήν την διαδικασία, ούτε ήξερα ότι τα πλαίσια του φόρουμ είναι τόσο στενά.

Σε κάθε περίπτωση για να ανοίξει κάποιος νέο θέμα με τα αποσπασματικά λεγόμενα κάποιου άλλου, θα πρέπει τουλάχιστον να τον ρωτήσει.

Μπορεί ίσως να μην ξέρω το σύνολο των κανόνων του φόρουμ, αλλά ξέρω καλά το σύνολο των κοινωνικών κανόνων μεταξύ των οποίων υπάρχουν και κανόνες ευγενείας.

 

Για ότι θες να συζητήσουμε, στείλε pm. Δεν υπάρχει λόγος να παρεμβάλλεται η συζήτησή μας μέσα στο topic.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Προς kusta80

Είναι φανερό ότι διαφωνούμε:

Με αποκαλείς «φιλε pan100». Εγω έχω να πω ότι δεν είμαι φίλος σου, αλλά δεν είμαι και εχθρός σου. Όμως σε κάθε μήνυμα σου δέχομαι και μια λεκτική επίθεση και γι αυτό αναγκάζομαι να απαντήσω - δες π.χ. αυτό: «ξυλινος πολιτικος… Γενικολογεις και αοριστολογεις διαμαρτυρομενος…». Επί της ουσίας όμως σε αυτά που σου έγραψα ποιο πάνω δεν επιχειρηματολογείς.

Όσο για τις αντιρρήσεις μου για τον νόμο, τις έχω παραθέσει πολύ ποιο πριν στο θέμα:

Φωτοβολταϊκά στη στέγη και ενοικίαση κατοικίας

Κάνε ένα κόπο και διάβασε το πριν βγάλεις το συμπέρασμα ότι «γενικόλογο και αοριστολόγο».

Ο νόμος έχει προβλήματα που σύντομα θα φανούν. Και δεν είμαι ο μόνος που έχει την άποψη αυτή.

Το ύφος σου συνεχίζει να είναι επιθετικό, αλλά στερείται λογικών επιχειρημάτων . Γραφεις :

«Οταν ομως εσυ εχεις ενα προβλημα και εχεις ηδη προχωρησει στη λυση που ΕΣΥ επελεξες,μετα δεν μπορεις να ζητας γνωμη».

1ον Όντος εγώ επέλεξα να βάλω Φ/Β αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν προβλήματα γι αυτό είμαι εδώ για να τα συζητήσω. Επίσης δεν νομίζω ότι μπορείς να μου απαγορέψεις να ζητάω τη γνώμη άλλων.

Και

2ον Το πρόβλημα που εγώ έχω τώρα, το έχουν και πολλοί άλλοι ή θα το βρουν μελλοντικά μπροστά τους (25 χρόνια δέσμευση είναι αυτά…),είμαι αισιόδοξος όμως ότι υπάρχουν λύσεις και αυτό ήρθα να συζητήσω εδώ.

Τέλος Θα πω και αυτό και ας ξέρω ότι θα δεχτώ πληθώρα παραπόνων.

Αλλά στην ζωή μου έχω μάθει να έχω το θάρρος της γνώμης μου και να το υποστηρίζω με λογικά επιχειρήματα.

Αν σε κάποιους το «μαγαζάκι» πάει παροδικά καλά, επειδή τώρα βγάζουν κάποια χρήματα, δεν σημαίνει ότι πρέπει να κλείνουμε τα μάτια και να λέμε όλα είναι «κάλος καμωμένα».

Κατά την ταπεινή μου άποψη, αυτή η «συντεχνιακή» λογική, έφερε την χώρα στα χάλια που βρίσκεται σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Προς miltos

Έχεις δίκιο και δεν ήθελα να μπω καν σε αυτή την συζήτηση, μην ξεχνάς όμως ότι εσύ άνοιξες το θέμα, εγώ άλλα ήρθα εδώ να συζητήσω, αλλά όταν δέχομαι συνέχεια προκλήσεις σε προσωπικό επίπεδο, δεν έχω μάθει στην ζωή μου να τις αφήνω αναπάντητες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.