Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτροδια στάθμης και αυτοματισμός


lem-x24

Recommended Posts

συνάδελφοι έχω μια απορία:

 

σε ένα δοχείο πίεσης για νερό, έχω δυό αντλίες.

 

επειδή πρέπει να το λειτουργήσω με ηλεκτρόδια στάθμης, μπορείτε να μου πείτε:

 

α) θα χρειαστώ 2 ζεύγη ηλεκτροδίων?? (ένα για κάθε αντλία)

 

β) μπορώ με τα ηλεκτρόδια να φτιάξω αυτοματισμό ώστε να λειτουργούν εναλλάξ οι αντλίες? (το λέω γιατί δε μπορώ να χρησιμοποιήσω τα έτοιμα ρελεδάκια που είναι εναλλακτες αντλιών, αυτά θέλουν σήμα απο πρεσσοστάτη η φλοτέρ)

Link to comment
Share on other sites

α) Δεν κατάλαβα ακριβώς την εφαρμογή. Περιέγραψέ την λίγο.

 

β) Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ελεγκτές αντλιών. Φλοτέρ, πρεσοστάτες και ελεγκτές στάθμης με ηλεκτρόδια έχουν την ίδια έξοδο, δηλαδή μία ψυχρή επαφή.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

πωωωω συνάδελφε με σώζεις!!! ψυχρή έξοδο-επαφή έχουν και τα ηλεκτρόδια στάθμης???

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

ρώτησα στην power electronics στη θεσαλονίκη και μου είπαν ότι συγκεκριμένα στο PT418 (εναλλάκτης αντλιών) δε μπορούμε αν συνδέσουμε ηλεκτρόδια παρά μόνο πρεσσοστάτη ακριβώς για το λόγο ότι τα ηλεκτρόδια έχουν ρεύμα στην έξοδο.

 

γι αυτό ρωτάω , αν ισχύει κάτι τέτοιο!!!

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε ο Μίλτος, τα ηλεκτρόδια έρχονται παρέα με τον ελεγκτή τους (ράγας συνήθως) που τα τροφοδοτεί με χαμηλή τάση και δίνει έξοδο με ψυχρή επαφή (συνήθως των 5Α) σε ακροδέκτες NC και NO.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ τη συνδεσμολογία του ελεγκτή με τα ηλεκτρόδια. Σου δίνει σαν έξοδο μια μεταγωγική επαφή.

 

Εν τω μεταξύ, δε χρειάζεται να κάνεις παράθεση ολόκληρου του προηγούμενου μηνύματος.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.