Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρωματική πρόταση όψεων


Brasco

Recommended Posts

Όταν λέμε χρωματική πρόταση όψεων

& απόδοση της χρωματικής πρότασης είναι το ίδιο πράγμα?

 

Περιγράφουμε το χρώμα του κάθε διακεκριμένου όγκου πάνω στην όψη? (π.χ. λευκή μανόλια)

Περιγράφουμε κωδικό χρώματος και εργοστάσιο χρωμάτων? (π.χ. D918B της Βιβεχρώμ)

Χρωματίζουμε απλά την όψη? (δύσκολο να πετύχουμε επακριβώς τον χρωματικό τόνο)

Χρωματίζουμε και γραμμοσκιάζουμε την όψη ώστε να αποδώσουμε και τους όγκους? (όπως κάνουμε στο ελεύθερο σχέδιο χρησιμοποιώντας όμως χρώμα)

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία στο ζήτησε; Τότε απλώς γράψε ένα χρωματικό συνδιασμό

Περιγράφουμε το χρώμα του κάθε διακεκριμένου όγκου πάνω στην όψη? (π.χ. λευκή μανόλια)

Εχεις σκεφτεί να εντάξεις στο τρόπο μελέτης και παρουσίασης των έργων σου τον φωτορεαλισμό;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε χρωματική πρόταση όψεων

& απόδοση της χρωματικής πρότασης είναι το ίδιο πράγμα?

κατά τη γνώμη μου

 

Όταν λέμε

χρωματική πρόταση όψεων

τότε απλώς αναφέρουμε σε κάθε στοιχείο της όψης

(την απόχρωση π,χ γκρι σκούρο ή ανοιχτό γαλάζιο κ.ο.κ)

 

ενώ με το απόδοση της χρωματικής πρότασης

πρέπει να βάζουμε κατά κάποιο τρόπο τις όψεις με

τις αποχρώσεις που προτείνουμε (φυσικά περίπου

στον τόνο της κάθε μιας)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις σκεφτεί να εντάξεις στο τρόπο μελέτης και παρουσίασης των έργων σου τον φωτορεαλισμό;

Έχω την εντύπωση πως ο φωτορεαλισμός θα είναι απαραίτητο στοιχείο των μελετών που θα κατατίθονται στο μέλλον.

Παλιότερα έπαιζα (καθαρά για να δουλέψω με την σύνθεση των όγκων) με τον φωτορεαλισμό του cadware. Αλλά η έκδοση που έχω είναι αρχαία και τα αποτελέσματα φτωχά για να έχω και απαιτήσεις για εργασία παρουσίασης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως επειδή ασχολούμαι χρόνια τώρα, σου δηλώνω ότι αν ξεκινήσεις, δεν μπορεις μετά χωρίς αυτό... Είναι το καλύτερο μέσο για να βελτιώσεις τον ίδιο σου τον εαυτό αλλά και για να "ξεπετάς" τους πελάτες οι οποίοι φεύγουν χαρούμενοι κρατώντας το σπίτι των ονείρων τους σε φωτό, πριν καν ξεκινήσει.. Ούτε να εξηγείς όψεις, ούτε να δείχνεις φωτογραφίες και "... νά, έτσι το σκέφτομαι να το κάνουμε..." ούτε άλλες μαντεψιές..

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή και το σχόλιο του JTB προτείνω:

α) Το εύκολο: απλός χρωματισμός στα σχέδια των όψεων με τα χρώματα στο περίπου και σχετικά απαλές αποχρώσεις. Σχέδια είναι, όχι καρναβάλι.

β) Το λίγο πιο δύσκολο: Φωτορεαλισμός "χαμηλού" επιπέδου εννοώντας φωτορεαλισμούς επιπέδου Τέκτων με υλικά (όχι μόνο τα δικά του αλλά και φωτογραφικά). Το "τέλειο" φωτορεαλιστικό πιθανότατα να φέρει τον πελάτη εκ των υστέρων να σου πει "δεν μου το είχες δείξει έτσι ακριβώς" - ειδικά αν εμπλέκεσαι και κατασκευαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω στο πρώτο... Το δεύτερο, το έχω ξανακούσει αλλά δεν μου έχει τύχει και νομίζω ότι μάλλον είναι ένας φόβος που είναι στο μυαλό μας... δεν ξέρω κάποιον να του έχει τύχει... Αλλωστε... γιατί να γίνει κάτι τέτοιο; Γιατί να παιδευτείς εσύ ή ο όποιος συνεργάτης να φτιάξει κάτι που αφ'ενός εσύ του το υποδεικνύεις, αφ'ετέρου όμως δεν μπορείς να κατασκευάσεις;;; Φιγούρα κάνουμε;;; Υποτίθεται ότι κάτι που δείχνουμε στον πελάτη, μπορούμε και να το φτιάξουμε... αλλιώς δεν το προτείνουμε...

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχει τύχει, γι'αυτό το λέω...

Άντε να του εξηγήσεις ότι το πλακάκι ήταν ενδεικτικό και δεν υπάρχει στην αγορά και δεν φταίς εσύ επειδή έβαλε μαύρο πλακάκι, μαύρα έπιπλα και σκουρόχρωμους τοίχους και το δωμάτιο δείχνει πιο μικρό απ'ότι στην φωτογραφία!

Για το λόγο αυτό προσωπικά έχω επιλέξει να κάνω ενδεικτικές "φωτογραφίες" με το τέκτων (με δικά μου textures υλικών) και τονίζω ότι είναι μόνο για να φανεί η λειτουργικότητα του χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Αααα... ναι, σαφώς και τα υλικά είναι ενδεικτικά... διευκρινίζεις ότι έκανες μια χρωματική επιλογή, π.χ. μαύρο γρανίτη με κόκκινους τοίχους και ότι σε καμία περίπτωση δεν είναι δεσμευτικό για κανένα...

Εγώ νόμιζα για κάτι πιο σημαντικό, μορφολογία του κτιρίου, του εδάφους, μια περίεργη λύση για την είσοδο, ένα στέγαστρο κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.