Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση με υπόλοιπο ΣΔ


Recommended Posts

Εαν νομίζεις ότι μπορεί να υπάρξει θέμα με τον πελάτη για καταλογισμό ευθυνών όσον αφορά την επιλογή τακτοποίησης ή νομιμοποίησης, πάρε μια υπεύθυνη δήλωσή του που να λέει ότι συμφωνεί με την επιλογή αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο το θέτω ως προς τη σχέση μηχανικού - υπηρεσιών.

Η' με άλλα λόγια, πόσα έγκυρες είναι τελικά οι Ε/Α του Υ.ΠΕ.Κ.Α. και πόση ισχύη έχει ένα απλό λογότυπο.

Link to comment
Share on other sites

yian ο νόμος είναι σαφής. Λέει πως αν πληρώσει παράβολο και εκδοθεί ΟΑ εντός 3ετίας τότε δεν οφείλει άλλο πρόστιμο αυθαιρέτου (περιφραστικά).

Ασε τι λένε οι εα και οι εγκύκλιοι....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.

Γνωριζει κανεις τι ισχυει στη παρακατω περιπτωση;

 

2. Στην περιπτωση που τακτοποιουμε με 4014 και υστερα παραγματοποιουμε προσθηκη, το τακτοποιημενο κομματι θα αφαιρεθει απο την δομηση και καλυψη η οχι;

 

Αν γνωριζεται σε ποιο αρθρο μπορω να διαβασω την απαντηση θα το εκτιμουσα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.

Γνωριζει κανεις τι ισχυει στη παρακατω περιπτωση;

 

2. Στην περιπτωση που τακτοποιουμε με 4014 και υστερα παραγματοποιουμε προσθηκη, το τακτοποιημενο κομματι θα αφαιρεθει απο την δομηση και καλυψη η οχι;

 

Αν γνωριζεται σε ποιο αρθρο μπορω να διαβασω την απαντηση θα το εκτιμουσα.

Ναι θα αφερεθεί καί η δόμηση και η κάλυψη. Στον 4014 βάζεις κατασκευεές που έχουν γινεί καθ υπέρβαση της Ο.Α. και δεν μπορούν να τακτοποιηθούν με έκδοση άδειας νομιμοποίησης. Αν μπορούν να νομιμοποιηθούν τότε πληρώνεις το παράβολο και νομιμοποιής μέσα σε 3 χρόνια. Πρίν τον 4014 για να νομιμοποιήσεις αντι το παράβολο πλήρωνες 30% της αντικιμενικής πρόστιμο ανέγερσης και 5% κάθε χρόνο πρόστιμο διατήρησης μέχρι να εκδώσεις την άδεια νομιμοποίησης

Link to comment
Share on other sites

. Πρίν τον 4014 για να νομιμοποιήσεις αντι το παράβολο πλήρωνες 30% της αντικιμενικής πρόστιμο ανέγερσης και 5% κάθε χρόνο πρόστιμο διατήρησης μέχρι να εκδώσεις την άδεια νομιμοποίησης

Χμ, πριν τον 4014 ο πέλεκυς ήταν 100/% και όχι 30%.Μετά τον 4014 ή και παράλληλα για όσους δεν τον χρησιμοποιήσουν, τα πρόστιμα θα είναι στο 30% της τιμης ζώνης επί του εμβαδού.

Link to comment
Share on other sites

Χμ, πριν τον 4014 ο πέλεκυς ήταν 100/% και όχι 30%.Μετά τον 4014 ή και παράλληλα για όσους δεν τον χρησιμοποιήσουν, τα πρόστιμα θα είναι στο 30% της τιμης ζώνης επί του εμβαδού.

πότε ήταν 100%? μεττά το 2004 ήταν 30% και 5 & διατήρησης κάθε χρονο από την διαπίστωση και μετα, το εχω κανει κατα κορον ή κορων (δεν ξερω πως γραφεται)...

Link to comment
Share on other sites

Είχε έκπτωση 30% αν αποδεχόταν το πρόστιμο.Το διατήρησης ήταν 50% επί του προστίμου ανέγερσης. Για τα αυθαίρετα μετά το 2004 αυτά.. Απόφ 9732 ΦΕΚ 468 Β /2004

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ναι θα αφερεθεί καί η δόμηση και η κάλυψη. Στον 4014 βάζεις κατασκευεές που έχουν γινεί καθ υπέρβαση της Ο.Α. και δεν μπορούν να τακτοποιηθούν με έκδοση άδειας νομιμοποίησης. Αν μπορούν να νομιμοποιηθούν τότε πληρώνεις το παράβολο και νομιμοποιής μέσα σε 3 χρόνια. Πρίν τον 4014 για να νομιμοποιήσεις αντι το παράβολο πλήρωνες 30% της αντικιμενικής πρόστιμο ανέγερσης και 5% κάθε χρόνο πρόστιμο διατήρησης μέχρι να εκδώσεις την άδεια νομιμοποίησης

Πάντως εμένα για παρόμοια περίπτωση με του biniss, μου είπαν στην πολεοδομία της Αγ. Παρασκευής πώς πρέπει να προσμετρηθούν σε κάλυψη - δόμηση και οι χώροι που τακτοποιούνται (επειδή δεν μπορούν να νομιμοποιηθούν) ώστε "να μην έχει δικαίωμα υπόλοιπου ο ιδιοκτήτης". Τώρα που το βρήκε αυτό, ποιος ξέρει... Θα επανέλθω όμως γιατί δε μου φαίνεται και πολύ σωστή αντιμετώπιση. Αν ήταν να προσμετρούνται σε δόμηση-κάλυψη ποιος ο λόγος που πληρώνεται πρόστιμο ως υπέρβαση τους? Βέβαια, από την άλλη δεν μπορεί να έχει κάποιος την απαίτηση να έχει και αυθαίρετα και το υπόλοιπο δόμησης ολόκληρο στο ίδιο οικόπεδο (κατά το και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο :grin: )

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα για παρόμοια περίπτωση με του biniss, μου είπαν στην πολεοδομία της Αγ. Παρασκευής πώς πρέπει να προσμετρηθούν σε κάλυψη - δόμηση και οι χώροι που τακτοποιούνται (επειδή δεν μπορούν να νομιμοποιηθούν) ώστε "να μην έχει δικαίωμα υπόλοιπου ο ιδιοκτήτης". Τώρα που το βρήκε αυτό, ποιος ξέρει... Θα επανέλθω όμως γιατί δε μου φαίνεται και πολύ σωστή αντιμετώπιση. Αν ήταν να προσμετρούνται σε δόμηση-κάλυψη ποιος ο λόγος που πληρώνεται πρόστιμο ως υπέρβαση τους? Βέβαια, από την άλλη δεν μπορεί να έχει κάποιος την απαίτηση να έχει και αυθαίρετα και το υπόλοιπο δόμησης ολόκληρο στο ίδιο οικόπεδο (κατά το και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο :grin: )

 

Τα ιδια μου ειπαν και μενα στη πολεοδομια Αργυρουπολης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.