Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντοχή χωματόπληθας


 

Recommended Posts

+1 για την άποψη του kvasil.

 

Το β) που προτείνεις δεν νομίζω ότι είναι εφικτό για την περίπτωση σου, ούτε ξέρω περιπτώσεις που να έχει υλοποιηθεί τέτοια τεχνική σε κτίριο σαν και το υπ' όψιν.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ το έθεσα σαν ερώτημα επειδή έχει συζητηθεί.

Άρα πάμε σε ένα πλάνο σοβαρής ενίσχυσης της υπάρχουσας θεμελίωσης για την παραλαβή των φορτίσεων. :?:

Link to comment
Share on other sites

Για την θεμελίωση του μανδύα και τρόπους εφαρμογής των ενισχύσεων μπορείς να ανατρέξεις εδώ:

 

http://www.oasp.gr/default.asp?l1=4&l2=1&l3=&show=6

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συμφωνα με το Βιβλιο της κας Καραντωνη (Κατασκευες απο τοιχοποια) η χαρακτηριστικη αντοχη του ωμοπλινθου δεν υπερβαινει το 1ΜΡΑ εκτος αν εχει προσθετα (π.χ γυψο )οποτε μπορει να φτασει τα 5 ΜΡΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Άσε που δε θα "πιάσει" το gunite πάνω στην ωμοπλινθοδομή... Χώμα σκέτο... Με το πρώτο ζόρι θα αποκολληθεί και θα δουλέψει ανεξάρτητα (δλδ καθόλου!). Οι φωλιές μπορεί να είναι λύση αλλά πρέπει να είναι πολύ πυκνές για λόγους μείωσης τοπικών τάσεων, αλλά αν είναι πυκνές αδυνατούν την τοιχοποιία και δεν έχει δα και ΤΗΝ αντοχή...

 

Στο ίντερνετ υπάρχουν εργασίες και διάφορα στοιχεία αν ψάξει κανείς στον Γούγλη: rammed earth. Τέλος υπάρχει δημοσιευμένο ένα διδακτορικό στο ΑΠΘ, της κα Μπέη για ωμόπλινθους (διαθέσιμο στο ίντερνετ) και μια-δυο διπλωματικές στο ΔΠΜΣ Αποκατάσταση Μνημείων του ΑΠΘ (διαθέσιμες μάλλον από τη γραμματεία).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.