Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δυνατότητα απόκτησης άδειας ενεργειακού επιθεωρητή


Ioannis M. Vlachogiannis

Recommended Posts

Καλημέρα. Θα ήιθελα να ρωτήσω το εξής: Εχω 3 ετη εμπειρία σαν πολιτικός μηχανικός και θα ήθελα να κάνω αίτηση για να γίνω προσωρινός ενεργειακός επιθεωρητής. Στο ΥΠΕΚΑ αναφερει ότι χρειάζεσαι 5 ετή εμπειρία αλλα στο forum σας αναφέρετε για 2 ετή. Τι ισχύει? Προλαβαίνω μεχρι 28 Φλεβάρη?

Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 193
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

5 ετή εμπειρία θέλει για να κάνεις αίτηση για προσωρινός επιθεωρητής και 2 ετή θέλει για να κάνεις αίτηση για μόνιμος επιθεωρητής

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει, αν κάπιοιος νέος μηχανικός είναι στα 2 παρά χρόνια, μπορεί να κάνει τα σεμινάρια επί πληρωμή και να δώσει εξετάσεις μετά από λίγους μήνες μόλις συμπληρώσει τη διετία;

 

Επίσης αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται να γίνει επιθεωρητής μπορεί να κάνει τα σεμινάρια με κάποιο μικρότερο κόστος απλά για τις γνώσεις και μόνο;;; Φαντάζομαι όχι ε;

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο καλύτερα να ρωτήσεις στο ΥΠΕΚΑ να σου πουν σίγουρα, φαντάζομαι γίνεται....

Για το δεύτερο σε καμιά περίπτωση. Το κάθε ΚΕΚ παίρνει λεφτά κατά κεφαλή...και όχι ανάλογα το τι θα γίνεις στο μέλλον. Βάβαια δίνουν προτεραιότητα σε αυτούς που έχουν την απαιτούμενη προυπηρεσία. Αλλά δεν βλέπω λόγω να το κάνει κανείς αν δεν ενδιαφέρεται για ενεργειακός επιθεωρητής. Για γνώσεις?...τι γνώσεις? Αφορά πολύ συγκεκριμένο αντικείμενο.

Γνώμη μου αν έχεις λεφτά για σκότωμα επένδυσέ τα αλλού....

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω κάποιον που τέλειωσε τη σχολή του δεν έχει δουλέψει ακόμη κάπου, αλλά θέλει να μάθει κάποια πράγματα... Αλλά οκ είναι πολλά τα λεφτά..

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω καταλάβει κάτι....

 

Α) τι εννοούμε ότι προς το παρόν βγαίνουν ΠΕΑ μόνο για το κέλυφος? Στοιχεία για Η/Μ, πχ ηλιακούς, σύστημα θέρμανσης και ψύξης δεν εισάγονται? πως γίνεται αυτό?ορίζουν ότι και το κτήριο αναφοράς?

 

Β) Οι ενότητες εγκαταστάσεων θέρμανσης, κλιματισμού σε τι αφορούν? είναι για μεγαλύτερες εγκαταστάσεις?

Edited by EfyD
Link to comment
Share on other sites

Α) Στοιχεία για Η/Μ μπαίνουν αλλά σε γενικές γραμμές...Ισχύς μονάδος παραγωγής, βαθμός απόδοσης, κτλ, ισχύς, β.α δικτύου διανομής....,τερματικες μονάδες κτλ.. Το ίδιο για ψύξη, θέρμανση, ΖΝΧ,...φωτισμό (για τριτογενή τομέα κτίρια), ΚΚΜ, ή ότι άλλο έχεις. Γενικά ρίξε μια ματιά στο παράδειγμα του ΤΕΕ για την πολυκατοικία και θα καταλάβεις.

Διάβασε την ΤΟΤΕΕ 4 και θα καταλάβεις πολλά. Εχει και έντυπα για το τι περιλαμβάνει κάθε ΠΕΑ.

 

Β) Διάβασε την ΤΟΤΕΕ 4.....

Link to comment
Share on other sites

οκ...η αλήθεια είναι ότι την ΤΟΤΕΕ 4 προς το παρόν δεν την έχω διαβάσει γιατί δεν είχε και νόημα καθώς δεν είμαι επιθεωρητής.

 

άρα προς το παρόν τα ΠΕΑ εκδίδονται με βάση όσα κάνεις και στην μελέτη ΕΑ.

 

μάλλον ήρθε η ώρα να διαβάσω και την ΤΟΤΕΕ 4.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.