Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δυνατότητα απόκτησης άδειας ενεργειακού επιθεωρητή


Ioannis M. Vlachogiannis

Recommended Posts

Αυτός είναι ο λόγος που έχει μπει στις απαιτήσεις και η εμπειρία.

Εάν είσαι μηχανικός κάποιας άλλης κατηγορίας, αλλά έχεις ασχοληθεί 2, 5, 10 χρόνια με ένα άλλο αντικείμενο μηχανικού, είσαι σε θέση με τα κατάλληλα σεμινάρια και εξετάσεις, να κάνεις σωστές επιθεωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 193
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι ήθελα να σας ρωτήσω εάν στην απαιτούμενη αποδεδειγμένη εμπειρία περιλαμβάνονται τα καθήκοντα τεχνικού ασφαλείας.....είμαι διπλωματούχος μηχανολόγος μηχανικός και έχω εργαστεί 3,5 χρόνια ως τεχνικός ασφαλείας σε βιομηχανικές εγκαταστάσεις...λαμβάνεται υπόψη ως εμπειρία για την άδεια Ενεργειακού Επιθεωρητή???

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ γι αυτό αναρωτιέμαι αν πιάνεται ως εμπειρία ο Τεχνικός ασφάλειας γιατί δούλευα και είχα την εποπτεία σε εργοστάσια παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας...γράφει κάπου στην εγκύκλιο για την αποδεδειγμένη εμπειρία και λέει....""ή/και επίβλεψη ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων, ή/και ελέγχων ενεργειακών εγκαταστάσεων ".

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ thenithess και γω αυτη την απορία έχω.

Ωστόσο λεέι ότι πρέπει να αποδεικνύεται σαφώς εμπειρία που αφορά αποκλειστικά σε θέματα μελέτης ή/και επίβλεψης ή/και κατασκευής κτιρίων ή/και συστημάτων ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων κτιρίων ή/και ενεργειακού σχεδιασμού κτιρίων και ελέγχων ενεργειακών εγκαταστάσεων ή/και ενεργειακών επιθεωρήσεων.Ωστόσο ποος είναι ο είναι ο αρμόδιος για να μας απαντήσήσει.Όποιος ξέρει το τηλέφωνο της άναλογης υπηρεσίας ας το ποστάρει εδώ. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "ή/και επίβλεψης ή/και κατασκευής κτιρίων ή/και ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων" θέλει διευκρίνιση....πήρα στο ιεκεμ τεε αλλά μου είπαν να απευθυνθώ στο ΥΠΕΚΑ για ερωτήσεις περί αποδεδειγμένης εμπειρίας......αυτό είναι και το αρμόδιο...το ΥΠΕΚΑ έχει 5-6 τηλέφωνα τάχα για ερωτήσεις περί Ενεργειακών Επιθεωρητών αλλά από προχθές που παίρνω τηλ δεν το σηκώνει κανένας.....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εσυ θα παιρνεις λογικά την Ειδική Υπηρεσία Επιθεωρητών Ενέργειας (ΕΥΕΠΕΝ).Ωστόσο σε επικοινωνιία που έιχα με αυτήν μου είπαν ότι ατή η διευκτύνησ γαι την αποδεδειγμένη επαγγελματική εμπειρία είναι δουλειά της ΓΕΠΕΕ. Ωστόσο δεν μπορώ να βρω τιλέφωνο τους. ότι να ναι. Πάντως αν δεν ξεκαθαρίσω το θέμα εγώ δεν πρόκειται να σκάσω τα 800 ευρώ για τα σεμινάρια. Αν εσύ βρεις το τηλέφωνο τους ποσταρε το ή στείλε πμ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια άλλη απορία:

Έχω γραφτεί στα σεμινάρια του ΙΕΚΕΜ (δε μου εγινε καμμια ερώτηση για την εμπειρία μου παρεπιμπτόντως) πλήρωσα κανονικά και τώρα περιμένω.

Εντωμεταξύ διαβάζω περί επαγγελματικής εμπειρίας (που δεν το είχα προσέξει στην αρχή - μαλακία μου) και φρικάρω.

 

Οι ερωτήσεις είναι δύο (η μία λίγο φιλοσοφική)

α) Τι σκατά τη θέλουν την εμπειρία εφόσων κανεις 60 ώρες σεμινάριο και στα καπάκια εξετάσεις;;; Τι διάολο, ΟΛΟΙ οι ενδιαφερόμενοι έχουν τελείωσει μια σχολή, δεν είναι ντουβάρια, θα καταλάβουν τι παίζει. Και στην τελική, αν κάποιος δεν τα πιάνει και δεν το έχει, για αυτό ακριβώς το λόγο δεν είναι και οι εξετάσεις;;;; Καθυστερημένοι μια ζωή...

 

β) Στην "εμπειρία" μου (που να είναι προ διετίας) έχω μόνο επίβλεψη και μελέτη Η/Μ εγκαταστάσεων εργοστασίων και επαγγελματικών χώρων. Μετράει αυτό άραγε, ή πρέπει να είναι αποκλειστικά σε κτίρια κατοικιών;;

 

Ευχαριστώ που με ανεχτήκατε!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε κακός δεν σε πληροφόρησαν από το ΙΕΚΕΜ για την εμπειρία....Ηταν υποχρεωμένοι, αλλά τι να λέμε τα λεφτά να πέφτουν.

Για το α) Το αφήνω ασχολείαστο.....τα είπες όλα. Αλλά βλέπεις εδώ μπορείς να κάνεις ΜΕΑ αλλά όχι επιθεώρηση......

Για το β) Δεν ξέρω πόσα χρόνια εμπειρία έχεις, (αυτή που έχεις μετράει), αλλά θέλουν 2 χρόνια. Αλλιώς.........κοινώς σου μένουν τα σεμινάρια..............και όταν συμπληρώσεις την απαιτούμενη εμπειρία τότε παίρνεις μέρος στις εξετάσεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.