Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δυνατότητα απόκτησης άδειας ενεργειακού επιθεωρητή


Ioannis M. Vlachogiannis

Recommended Posts

Κακά τα ψέματα, όποιος ασχολήθηκε αυτό το διάτημα με ΠΕΑ ξέρει ότι πάνω κάτω δεν κάνει απόσβεση. Οσο και να το κυνηγήσεις, δεν μπορείς να κάνεις πολλά γιατί στην τελική δεν εξαρτάται από σένα. Και κάτι άλλο, τώρα οι βεβαιώσεις μηχανικών, κατά κάποιο τρόπο σαμποτάρανε τα ΠΕΑ. Γιατί ο μεσίτης-πελάτης, θα θελήσει ένα φούλ πακέτο και συνήθως το βρίσκει. Ο ΠΜ ή ΑΜ προσφέρεται γι'αυτό, με το ανάλογο αντίτιμο προς τον μεσίτη-πελάτη.....Τώρα το να βρει κάποιος πελάτης μόνος του μηχανικό για ΠΕΑ δεν παίζει στις 9/10 περιπτώσεις.....Τι νομίζεις θα μπει στις λίστες του ΥΠΕΚΑ και θα διαλέξει?

Οτι γράφω το λέω από προσωπική εμπιρεία.

 

ΥΓ Βάλε και το γεγονός ότι δεν πουλιέται τίποτα, οι ενοικιάσεις με το σταγονόμετρο, τον μεγάλο αριθμό επιθεωρητών-διεκπεραιωτές και έχεις το αποτέλεμα.....Αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 193
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για την βεβαίωση, κάνε συνεργασία με έναν ΠΜ που να μην είναι επιθεωρητής κατά προτίμηση, οπότε θα μπορείς και εσύ να προσφέρεις το πλήρες πακέτο.

Και ο συνεργάτης σου θα σου δίνει τα ΠΕΑ που θα του πέφτουν.

Μεταξύ σας μπορείτε να κάνετε και μία συμφωνία με ποσοστά για τις μεταξύ σας δουλειές.

Έτσι κάνω εγώ και έχω δει αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Για την βεβαίωση, κάνε συνεργασία με έναν ΠΜ που να μην είναι επιθεωρητής κατά προτίμηση, οπότε θα μπορείς και εσύ να προσφέρεις το πλήρες πακέτο.

 

Και το αντίθετο πιστεύω μπορεί να γίνει αλλά δεν ξέρω ποιό από τα δύο συμφέρει .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά.......να ρωτήσω κάτι θα ήθελα!!! είμαι μηχανολόγος μηχανικός από ΑΤΕΙ......σε λίγες μέρες αρχίζουν τα σεμινάρια για τους ενεργειακούς επιθεωρητές.....εγώ δεν έχω εμπειρία καθόλου στον τομέα αυτόν.......αν παρακολουθήσω τα σεμινάρια και περάσω τις εξετάσεις, μόλις αποκτήσω την εμπειρία θα μπορώ να βγάλω την άδεια η θα πρέπει να παρακολουθήσω πάλι τα σεμινάρια???? επίσης τα σεμινάρια αυτά θα μου δώσουν κάποιες βάσεις για να μπορώ να δουλέψω σε κάποιο τεχνικό γραφείο ώστε να αποκτήσω την εμπειρία που χρειάζεται???

σάς ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τους συμφέρει και τους δύο, γιατί δεν θα χάνουν δουλειές λόγω έλειψης πλήρους πακέτου.

 

geo_vanni

Όταν θα αποκτήσεις την αποδεδειγμένη εμπειρία, μπορεί να μην υφίστανται οι επιθεωρήσεις, οπότε δεν βρίσκω λόγο να τα κάνεις.

Τις βάσεις για να τις αποκτήσεις δεν χρειάζονται τα σεμινάρια. Εμείς θα τα παρακολουθήσουμε επειδή είναι υποχρεωτικά. Διαφορετικά με 10-20 ωρες σεμιναρίων θα είμασταν μια χαρά.

Επιπλέον έχει ακουστεί ότι τα ΚΕΚ ζητούν αποδείξεις της εμπειρίας πριν σε εγγράψουν.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω σε κάποιον που δεν έχει την εμπειρία να τον αφήσουν να παρακολουθήσει τα σεμινάρια δωρεάν αλλά ενδεχομένως να τον αφήσουν επί πληρωμής πράγμα που εξαρτάται από την ελαστικότητα των απαιτήσεων που έχουν χωρίς βέβαια στο τέλος να λάβει συμμετοχή στις εξετάσεις .Θα πρέπει να το ρωτήσει εάν γίνεται ή όχι .Προσωπικά δεν το θεωρώ κακό να δέχονται επί πληρωμής και αυτούς που δεν έχουν εμπειρία προκειμένου να αποκομίσουν κάποια ωφέλημα πράγματα από αυτά τα σεμινάρια .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν σας ευχαριστώ για την τόσο γρήγορη απάντηση σας! ρώτησα και μου είπαν ότι πρέπει να πληρώσω για να τα παρακολουθήσω και θα μπορώ να δώσω εξετάσεις κανονικά......απλά μου είπαν ότι επειδή είμαι από ΑΤΕΙ να παρακολουθήσω μόνο τα 2 από τα 3 σεμινάρια (λέβητες και εγκαταστάσεις, κλιματισμού) και όχι τα κτιριακά επειδή αυτά αφορούν δομικούς η πολιτικούς μηχανικούς και αρχιτέκτονες.

ποια είναι η γνώμη σας????

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορείς να αποδείξεις με παραστατικά την 2ετή σου εμπειρία, δεν μπορείς να γίνεις επιθεωρητής.

Από εκεί και πέρα, δικός σου είναι ο χρόνος, δικά σου και τα χρήματα, οπότε εσύ είσαι που θα κρίνεις τι πρέπει να κάνεις.

Για την ώρα πάντως, όποιος δεν είναι επιθεωρητής για κέλυφος (αυτό που σου λένε πως δεν μπορείς να γίνεις), δεν μπορείς να βγάλεις ΠΕΑ.

Αν και νομίζω πως, εάν μπορείς να αποδείξεις 2ετή εμπειρία ως προς κέλυφος, κανένας δεν σε εμποδίζει να γίνεις επιθεωρητής και προς το κέλυφο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς για όλες τις κατηγορίες....Για παρακολούθηση δίνεται προτεραιότητα σε αυτούς που έχουν εμπειρία. Δεν βλέπω το λόγο να κάνεις τα σεμινάρια τη δεδομένη χρονική στιγμή. Μετά από 2 χρόνια τουλάχιστον (που θα έχεις και την εμπειρία για να γίνεις επιθεωρητής) πολλά μπορεί να έχουν αλλάξει, όπως και οι τιμές. Τα σεμινάρια αφορούν συγκεκριμένο σκοπό και δεν βλέπω πως μπορούν να σε βοηθήσουν πχ στο εργασιακό σου πεδίο.

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ πολύ για όλα.....θα το σκεφτώ πολύ καλά και όταν έρθει η ώρα των σεμιναρίων θα αποφασίσω......ελπίζω να πάρω την καλύτερη απόφαση!!!!

καλό βράδυ σε όλους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.