Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προκατασκεύη με SIPS


 

Recommended Posts

Αυτήν την περίοδο βρίσκομαι σε αναζήτηση της κατασκευαστικής μεθόδου με την οποία θα γίνει η ανέγερση της κατοικίας μου. Στην έρευνα αυτή έκανα κάποιες συναντήσεις με δυο εταιρείες που δραστηριοποιούνται στο χώρο και χρησιμοποιούν τα sips. Θα παρακαλούσα πολύ αν έχει κάποιος εμπειρία στη μέθοδο αυτή της προκατασκεύης να μου αναφέρει πλεονεκήματα και μειονεκτήματά της. Ενημερωτικά να αναφέρω οτι η κατοικία θα είναι δυο ορόφων περίπου 250 τ.μ εσωτερικούς χώρους.(Λευκωσία) Στην Κύπρο οι εταιρείες που χρησιμοποιούν αυτήν τη μέθοδο είναι οι ikopluseco η οποία φέρνει τα πάνελ απο Ρουμανία και συγκεκριμένα απο την εταιρεία green pannel και η ecotek η οποία κατασκευάζει τα πανέλα εδώ στην Κύπρο. Παρακαλώ να μου απαντήσετε χωρίς προκατάληψη γιατί έχω συναντήσει ακόμα και μηχανικούς που κατασκευή χωρίς κολόνες και τούβλο τη θεωρούν κοτέτσι κάτι που σίγουρα δεν ισχύει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται μηχανικοι; Δεν ζητησα να τετραγωνισουμε τον κυκλο! Μονο με σοβα και τουβλο χτιζουμε;

 

Απάράδεκτη αυτή η συμπεριφορά. Διάβασε του κανόνες συμμετοχής.

AlexisPap

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

τι sips τι mips τι vlips...

 

H προκατασκευή με πανέλα είναι προκατασκευή με πανέλα...

 

Τέτοια ερωτήματα θα βρεις δεκάδες στο φόρουμ, ψάξε λιγάκι φυσικά, φυσικέ!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά! Τι 1ος, τι 2ος, τι 3ος νόμος του Νευτωνα. Κι οι τρείς του Νεύτωνα είναι. Με σκλάβωσες με την απάντησή σου.

 

Απάράδεκτη αυτή η συμπεριφορά. Διάβασε του κανόνες συμμετοχής.

AlexisPap

Edited by AlexisPap
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

έχω συναντήσει ακόμα και μηχανικούς που κατασκευή χωρίς κολόνες και τούβλο τη θεωρούν κοτέτσι κάτι που σίγουρα δεν ισχύει.

troxaio2.jpg

 

troxaio1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κι ενα αρμα μαχης θα μπορουσε να ειχε βγει απ την αλλη πλευρα. Τετοια προθυμια παντως δεν την περιμενα. Οσο για τις απαντησεις αναμφιβολα τεκμηριωμενες

 

Απάράδεκτη αυτή η συμπεριφορά. Διάβασε του κανόνες συμμετοχής.

AlexisPap

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Ο κακός λύκος και τα 3 γουρουνάκια δηλαδή;

 

Εγώ σχετική γνώση δε διαθέτω μεγάλη, στο UK πάντως ήταν αρκετά γνωστό με το όνομα MMC (Modern Methods of Construction) αλλά και Off-site Construction ή και Modular Construction για μεγαλύτερα τμήματα. Λέγεται ότι υπάρχει καλύτερος έλεγχος στην ποιότητα κατασκευής αλλά αδύνατο σημείο τους είναι οι ενώσεις των δομικών αυτών στοιχείων μεταξύ τους, ειδικά σε εμάς εδώ λόγω σεισμού. Επίσης θεωρείται πιο αειφόρος μέθοδος κατασκευής από την παραδοσιακή. Κάτι παραπάνω δε γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Sips for sheeps , :smile: :-)

Applicability Limits states that SIPs shall be limited to sites subjected to seismic design categories A, B or C. Some building code jurisdictions have interpreted this to mean that SIPs cannot be used in Seismic Design Categories D, E, and F.

 

Structural insulated panel walls are included in the IRC for buildings that are no greater than 60-ft in length, 40-ft in width and two stories high. Wall panels included are 4.5-in. and 6.5-in. thick and up to 10-ft. tall. In addition, the building site must be limited to a maximum design wind speed of 130 mph Exposure A, B or C; a maximum roof snow/live load of 70 psf; and Seismic Zones A, B and C.

 

Τα παραπάνω πιστεύω ότι αλλάζουν από κατασκευαστή σε κατασκευαστή.

 

Ενδιαφέρον , κυρίως για εξοχική κατοικία κατά τη γνώμη μου. (θετικά και αρνητικά υπάρχουν πολλά)

http://www.sips.org/about/what-are-sips

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.