Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσωρινη υπαγωγη και διορθωσεις


Recommended Posts

καλησπερα πρίν λιγο τύπωσα το pdf για την εφ'απαξ δόση...Ο ιδιοκτήτης ακόμη δεν την πλήρωσε!

 

Διαβάζει πολύ στο ιντερνετ και είδε αυτό http://www.buildnet....=198&artid=3643 και μου πε να δηλώσουμε μια αποθήκη του προ του 83 για να γλιτώσει γυρω στα 250€....

 

Το αλλάζω λοιπον, πατάω αποθήκευση και κάνοντας υποβολή υπολογίζει μεν τη διαφορά προστίμου που αυτή τη φορά είναι μικρότερο αλλά δεν έχει κάπου επιλογή για εφ'απαξ δοση όπως είχε στην πρώτη υποβολή.

 

Θα πρέπει να πληρώσει το πρώτο εφ'απαξ και κατόπιν διόρθωσης να του επιστρέψουν λεφτά ή θα ενημερωθεί το εφάπαξ με το νέο προστιμο ?

Link to comment
Share on other sites

1) Για να κερδίσει 250 ευρώ ο πελάτης σου, θα γράψεις ψευδή τεχνική εκθεση που να υποστηρίζει την χρονολογία; θα πείς δηλαδή οτι δεν υπαρχουν αεροφωτογραφίες ή άλλα εγγραφα; (Δεν κρίνω, αναρωτίεμαι...και μη έχοντας ακόμα εφαρμογή του μέτρου(ή την ψηφισή του καν), μην μπλεχτεις για ανοησίες)

 

2) Δεν υπάρχει επιλογή, απο την στιγμή που επέλεξες εφ'απαξ μετά την διόρθωση πάλι σε εφάπαξ πληρωμή θα πάει καθώς δεν υπάρχει τρόπος να επιλέξεις διαφορετική πληρωμή.

Link to comment
Share on other sites

Θα το σκεφτόμουνα γιατί η αποθηκη είναι με τσιμεντόλοθα και παλια...οντως ακουγεται κάπως η ψευδης δήλωση αλλά ο κόσμος δεν έχει να πληρώσει και πιέζει...Αν δε χρειάζεται να υποβάλεις αιτήσεις και απαντήσεις για μη ύπαρξη αεροφωτογραφίών που εκει τραβα μακρια η βαλιτσα και είναι όντως κάτι δεκαετίας '80 κρίμα να το χρυσοπληρώσει...Σε καμμια περίπτωση δεν θέλω ούτε να μπλεχτώ ούτε να μπλέξω και τον πελάτη μου.Ας αφήσουμε πρώτα να ψηφιστεί και βλέπουμε...

 

Όσο για το πρόγραμμα,θα ενημέρωνε τη δευτερη σειρά των πληρωμών στα οικονομικά στοιχεία με το πρόστιμο με εφ'απαξ καταβολή ? Γιατί στα τρέχοντα μου δείχνει το σύνολο χωρίς την έκπτωση του 20%...

Link to comment
Share on other sites

σε μια δηλωση εχει γινει η αρχικη υποβολη που πληρωθηκε το παραβολο 9/1/12 .....πριν πεσει η δηλωση για εφαπαξ η δοσεις ο ιδιοκτητς θελει να μπουν και αλλες αυαθιρεσιες πουχε μεσα.....

υπερχει χρονικο οριο μεταξυ αρχικης υποβολης και να επιλεγουν οι δοσεις η εφαπαξ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω σε αυτό το στάδιο, της αρχικής υποβολής, όλα τα στοιχεία καταγραφής είναι επεξεργάσιμα. Πιστεύω και στο επόμενο στάδιο, της προσωρινής να είναι το ίδιο, σε περίπτωση που τα προχώρησες.

Link to comment
Share on other sites

ναι επεξεργασιαμ ειναι το ξερω....απλα ρωταω αν εχω καποιο οριο χρονικο να το παω στο επομενο σταδιο ....

 

δλδ πληρωθηκε το παραβολο9/1/12 .....στην επομενη φαση ειμαι υποχρεωμενος σε ποσο χρονο να το παω?

Link to comment
Share on other sites

Η πληρωμή είναι ένα μήνα μετά την υπαγωγή. Εδώ υπάρχει ένα μπέρδεμα όμως, στο πότε συντελείται αυτή η υπαγωγή. Μετά την πληρωμή του παραβόλου και χωρίς την αλλαγή της κατάστασης από αρχική υποβολή σε προσωρινή υπαγωγή ή με πληρωμένο το παράβολο και επαναυποβολή στο σύστημα ώστε να συντελεστεί η προσωρινή υπαγωγή?

(βλέπε και σελ 16 στο manual του ΤΕΕ).

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πρίν λιγο τύπωσα το pdf για την εφ'απαξ δόση...Ο ιδιοκτήτης ακόμη δεν την πλήρωσε!

 

Διαβάζει πολύ στο ιντερνετ και είδε αυτό http://www.buildnet....=198&artid=3643 και μου πε να δηλώσουμε μια αποθήκη του προ του 83 για να γλιτώσει γυρω στα 250€....

 

Το αλλάζω λοιπον, πατάω αποθήκευση και κάνοντας υποβολή υπολογίζει μεν τη διαφορά προστίμου που αυτή τη φορά είναι μικρότερο αλλά δεν έχει κάπου επιλογή για εφ'απαξ δοση όπως είχε στην πρώτη υποβολή.

 

Θα πρέπει να πληρώσει το πρώτο εφ'απαξ και κατόπιν διόρθωσης να του επιστρέψουν λεφτά ή θα ενημερωθεί το εφάπαξ με το νέο προστιμο ?

 

Από τη στιγμή που διαλέγεις τρόπο πληρωμής αυτός δεν αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως προσπαθω να ερμηνευσω....

 

δλδ το πραβολο πληρωθηκε 9/1/12 επομενως η πρωτη δοση η το εφαπαξ πρεπει να απει μεχρι 9/2/12?

Η

το παραβολο ασχετα ποτε πληρωθηκε η πρωτη δοση θα πληρωθει μεσα σε εναν μηνα απο την στιγμη που παμε σε δοσεις η εφαπαξ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.