Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπογραφή υπεύθυνης δήλωσης για εγκατάσταση 10 Kw


kantidenos

Recommended Posts

ξερει κανεις αν πρεπει ενας πολιτης να υπογραψει την υπευθυνη δηλωση που η ΔΕΗ εχει αναρτηση στο site της για την εγκατασταση φ/κ σε στεγη

 

 

 

 

Με ατομική μου ευθύνη και γνωρίζοντας τις κυρώσεις (3), που προβλέπονται από τις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 22 του Ν. 1599/1986, δηλώνω ότι:

Για το φωτοβολταϊκό σύστημα που εγκαθίσταται στο κτίριο που βρίσκεται στην περιοχή Αφάντου ισχύουν τα ακόλουθα:

α) το κτίριο επί του οποίου θα εγκατασταθεί το φωτοβολταϊκό σύστημα υφίσταται νόμιμα

β) για την εγκατάσταση του φωτοβολταϊκού συστήματος δεν απαιτείται γνωμοδότηση της ΕΠΑΕ

γ) έχει εκπονηθεί μελέτη εγκατάστασης του φωτοβολταϊκού συστήματος σύμφωνα με τους κανονισμούς καθώς και μελέτη ενεργειακής απόδοσης

δ) τηρούνται όλοι οι όροι της Υπουργικής Απόφασης της Υπουργού ΠΕΚΑ αριθ. 36720/25.8.2010 «’Εγκριση ειδικών όρων για την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών και ηλιακών συστημάτων σε κτίρια και οικόπεδα εντός σχεδίου περιοχών και σε οικισμούς» (ΦΕΚ 376/ΑΑΠ/6.9.2010).

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά ένας ιδικτήτης ακινήτου για ποιο λόγο να πάρει την ευθύνη ότι η μελέτη εκπονήθηκε κλπ κλπ ή ότι τηρούνται όλοι οι όροι κλπ κλπ?

 

Αυτά είναι ευθύνη του Μηχανικού.

Κατ' εμέ ο ιδιοκτήτης θα έπρεπε να άντε να υπογράφει για το #1 μόνο. Και αυτό το συζητάω.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά ένας ιδικτήτης ακινήτου για ποιο λόγο να πάρει την ευθύνη ότι η μελέτη εκπονήθηκε κλπ κλπ ή ότι τηρούνται όλοι οι όροι κλπ κλπ?

 

Αυτά είναι ευθύνη του Μηχανικού.

Κατ' εμέ ο ιδιοκτήτης θα έπρεπε να άντε να υπογράφει για το #1 μόνο. Και αυτό το συζητάω.

 

Εμ καθάρα απο περιέργεια ... τι θα έλεγες για το #1 ... αν θέλεις βέβαια μου απαντάς στην ερωτησή μου ...

Link to comment
Share on other sites

Ότι είναι ευθύνη του Μηχανικού να ελέγξει τη νομιμότητα.

Ο απλός πολίτης (=μη Μηχανικός) δεν είναι σε θέση να την ελέγξει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το τι θα έπρεπε αλλά το θέμα είναι τι απαιτεί η ΔΕΗ.

Επίσης Chris_gr για την νομιμότητα του κτίσματος ο πρώτος που γνωρίζει τις παρεκλίσεις (σίκ) είναι ο ίδιος οπότε λογικό μου φαίνεται. Επίσης θα πρέπει να απαιτούν απο τον μηχανικό μια ενεργειακή μελέτη.

Οσο με την σφραγίδα στην Υ/Δ που στην ζητήσανε? (μήπως Τρίκαλα?)

Μα είναι δυνατόν να απιτούν σε Υ/Δ σφραγίδα τεράγωνη ΤΕΕ!

Link to comment
Share on other sites

Ότι είναι ευθύνη του Μηχανικού να ελέγξει τη νομιμότητα.

Ο απλός πολίτης (=μη Μηχανικός) δεν είναι σε θέση να την ελέγξει.

 

Εμ πχ .. φτίαχνεις εσύ στο σπίτι σου σαν πολίτης ( =μη Μηχανικός) δεν ξέρεις στο τέλος αν είναι νόμιμο ή αν έχεις κάνει κάτι παράνομο ... δεν το νομίζω...

Πιος Μηχανίκος είναι αυτος που μπορεί να ελένξει αν ένα σπίτι είναι 100% νόμιμο ..γιατί ο ηλεκτρόλογος μηχανικός ή ο μηχανολόγος δεν νομίζω να μπορεί...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το τι θα έπρεπε αλλά το θέμα είναι τι απαιτεί η ΔΕΗ.

Επίσης Chris_gr για την νομιμότητα του κτίσματος ο πρώτος που γνωρίζει τις παρεκλίσεις (σίκ) είναι ο ίδιος οπότε λογικό μου φαίνεται. Επίσης θα πρέπει να απαιτούν απο τον μηχανικό μια ενεργειακή μελέτη.

Οσο με την σφραγίδα στην Υ/Δ που στην ζητήσανε? (μήπως Τρίκαλα?)

Μα είναι δυνατόν να απιτούν σε Υ/Δ σφραγίδα τεράγωνη ΤΕΕ!

 

'Οχι απο τα Τρίκαλα ... απο την ΔΕΗ Κορωπίου..... όσο για τα υπόλοιπα ...συμφωνώ άπλα ... και να προσθέσω όχι μονο την ενεργειακή μέλετη αλλα και την μελέτη της εγκατάστασης....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.