Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπογραφή υπεύθυνης δήλωσης για εγκατάσταση 10 Kw


kantidenos

Recommended Posts

ρώτα πρώτα ένα δικηγόρο πόσα θα σου πάρει αν σε κυνηγάνε και κρίνε:D

σε ποιά Υ/Δ αναφέρεσαι σε αυτή της νομιμότητας? στην ΥΔΕ? στο μονογραμικό? που?

το Φ/Β είναι έργο όχι σαλάμι, τόσα η Υ/Δ τόσα το μονογραμικό τόσα η ΥΔΕ

αποτελείται απο 3 πράγματα τουλάχιστον

 

1.Μελέτη/Αδεοδοτική

2. Εξοπλισμος

3. Εγκατάσταση

 

για το 1 βλέπεις πόσο χρόνο σπαταλάς και κοστολογείς την ανθρωποώρα

για το 2 αποφασίζεις το εμπορικό κέρδος συναρτήση του ανταγωνισμού που επικρατεί.

για το 3 ισχύει ότι και για το 1

το να ρωτάς πόσο πάει το 1/1000 του βήματος 1 δεν νομίζω ότι έχει και μεγάλη λογική!

Φιλικά;)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα .!!!

καταλαβα τι θελεις να πεις αλλα εγω σε αυτην την υπευθυνη δηλωση αναφερομαι μιας και ετσι ξεκινησε το σιγκεκριμενο topic:

 

 

Με ατομική μου ευθύνη και γνωρίζοντας τις κυρώσεις (3), που προβλέπονται από τις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 22 του Ν. 1599/1986, δηλώνω ότι:

Για το φωτοβολταϊκό σύστημα που εγκαθίσταται στο κτίριο που βρίσκεται στην περιοχή Αφάντου ισχύουν τα ακόλουθα:

α) το κτίριο επί του οποίου θα εγκατασταθεί το φωτοβολταϊκό σύστημα υφίσταται νόμιμα

β) για την εγκατάσταση του φωτοβολταϊκού συστήματος δεν απαιτείται γνωμοδότηση της ΕΠΑΕ

γ) έχει εκπονηθεί μελέτη εγκατάστασης του φωτοβολταϊκού συστήματος σύμφωνα με τους κανονισμούς καθώς και μελέτη ενεργειακής απόδοσης

δ) τηρούνται όλοι οι όροι της Υπουργικής Απόφασης της Υπουργού ΠΕΚΑ αριθ. 36720/25.8.2010 «’Εγκριση ειδικών όρων για την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών και ηλιακών συστημάτων σε κτίρια και οικόπεδα εντός σχεδίου περιοχών και σε οικισμούς» (ΦΕΚ 376/ΑΑΠ/6.9.2010)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
γ) έχει εκπονηθεί μελέτη εγκατάστασης του φωτοβολταϊκού συστήματος σύμφωνα με τους κανονισμούς καθώς και μελέτη ενεργειακής απόδοσης

δ) τηρούνται όλοι οι όροι της Υπουργικής Απόφασης της Υπουργού ΠΕΚΑ αριθ. 36720/25.8.2010 «’Εγκριση ειδικών όρων για την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών και ηλιακών συστημάτων σε κτίρια και οικόπεδα εντός σχεδίου περιοχών και σε οικισμούς» (ΦΕΚ 376/ΑΑΠ/6.9.2010)

 

Μόνο τΙς δύο ΥΔ ή και την "’Εγκριση ειδικών όρων για την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών και ηλιακών συστημάτων σε κτίρια και οικόπεδα εντός σχεδίου περιοχών και σε οικισμούς" καταθέτουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, επειδή έχω μια διαφωνία με φίλο Πολιτικό Μηχανικό, δικαιούται Πολιτικός Μηχανικός να υπογράφει την αρχική Υ/Δ που κατατίθεται με την αίτηση στη ΔΕΗ;

 

Εννοώ αυτή: Υ/Δ ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Το τυπικό

και στα 4 ερωτήματα μπορεί να απαντήσει σωστά? οπότε γιατί να μην υπογράψει? το θέμα είναι ότι απο την αίτηση της ΔΕΗ δεν μπορεί να υπογράψει το μονογραμμικό αλλά την υ/Δ δεν βρίσκω κόλυμα

 

Το ουσιαστικό, πόσες ΔΕΗ ζητάνε σφραγισμένη αυτή την Υ/Δ? που ξέρει ο ΔΕΗ ότι ο τάδε ταδόπουλος είναι μηχανικός? μια Υ/Δ θέλει για να κάνει το check στα έγγραφά του

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή έχω μια διαφωνία με φίλο Πολιτικό Μηχανικό, δικαιούται Πολιτικός Μηχανικός να υπογράφει την αρχική Υ/Δ που κατατίθεται με την αίτηση στη ΔΕΗ;

 

Εννοώ αυτή: Υ/Δ ΔΕΗ

 

Ναι, μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Εγώ σκάλωνα στο γ. Πώς δηλαδή μπορεί να αποφανθεί ΠΜ αν έχει εκπονηθεί μελέτη εγκατάστασης σύμφωνα με τους κανόνες της τεχνικής

 

Σύμφωνα με όσα μου λέτε όμως χρωστάω έναν καφέ κέρασμα στον φίλο :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι έχει κανείς υπόδειγμα Υπεύθυνης δήλωσης ιδιοκτήτη και υπεύθυνου μηχανικού ως προς την τήρηση των όρων της ισχύουσας νομοθεσίας, που συνοδεύει την αίτηση αποδοχής όρων σύνδεσης Φ/Β σε δώμα <10 Κw. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.