Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μονογραμμικό για 10kW


stavrosserres

Recommended Posts

Αν τα περιέχει ο inverter ας μας τα δείξει στο μονογραμμικό.

Όσο περισσότερα εξαρτήματα φαίνονται τόσο πιο σωστό θα είναι το μονογραμμικό. Το συγκεκριμένο φαίνεται πολύ παπατζίδικο άσχετα αν έχει εγκριθεί από την ΔΕΗ.

 

aiche περιμένουμε το δικό σου μη "παπατζίδικο και σωστό μονογραμμικό"....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν τα περιέχει ο inverter ας μας τα δείξει στο μονογραμμικό.

 

Δεν έχει καμιά υποχρέωση να δείξει τι έχει μέσα ο inverter. Εκτός αν τα προσθέσει, πέρα από τον βασικό εξοπλισμό.

Edited by miltos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμιά υποχρέωση να δείξει τι έχει μέσα ο inverter. Εκτός αν τα προσθέσει, πέρα από τον βασικό εξοπλισμό.

 

Σωστός!!!! το αναφέρει το έντυπο του ινβέρτερ...

 

Αλλά η ΔΕΗ έτσι κι αλλιώς δεν απαιτεί αντικεραυνικά... Αν περάσει κεραυνός από έμμεσο πλήγμα απλά θα γίνει κάρβουνο ο ινβέρτερ....

Αλλώστε... η ΔΕΗ κατ' επέκταση δεν ευθύνεται και δεν αποζημειώνει αν περάσει κρουστικό μέσα από το δίκτυο της.... σου λέει βάλε στον πίνακά σου εσύ αντικεραυνικά ως καταναλωτής.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο θέμα που θα μπορούσε να έχει η ΔΕΗ ή ο ΔΕΣΜΗΕ είναι η διαθεσιμότητα των μονάδων παραγωγής. Δε θα στεναχωρηθεί καθόλου όμως αν βγει off ένα δεκάρι.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μη θυμώνετε. Δεν ήθελα να θίξω κανέναν. Απλώς είπα την άποψή μου για ένα μονογραμμικό. Αν είχα ένα καλύτερο ευχαρίστως να σας το έδινα.

Όμως ακόμα και το ηλεκτρολογικό σύμβολο του μετρητή είναι λανθασμένο.

Link to comment
Share on other sites

internet παιδιά, βρίσκεις τα πάντα. και εγώ νέος είμαι σε αυτά, έχω δώσει 2 μονογραμμικά και προχωρήσανε. Κύριες βοήθειες το βιβίο του περδίου, πληροφορίες από το forum και (σημαντικό!) φυλλάδια-τιμοκατάλογοι που βρήκα στο internet, πχ. από schneider και abb

 

http://www.schneider-electric.gr/documents/renewable-energies/pdf/pv_catalogue_f_low.pdf

 

 

http://www02.abb.com/global/grabb/grabb101.nsf/0/94bd0cc068e5ae6fc12577a8002c669e/$file/%CE%91%CE%92%CE%92+%CE%9B%CE%A5%CE%A3%CE%95%CE%99%CE%A3+%CE%93%CE%99%CE%91+%CE%A6%CE%A9%CE%A4%CE%9F%CE%92%CE%9F%CE%9B%CE%A4%CE%91%CE%AA%CE%9A%CE%91.pdf

 

ελπίζω να βοήθησα, καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το forum έχει την έννοια της βοήθειας μεταξύ ανθρώπων που έχουν κοινά προβλήματα. Επικρίνοντας απλά κάποιες δημοσιεύσεις φίλε aiche δεν βοηθάς. Εκτός και αν έχεις προηγούμενα με τους συναδέλφους! Εγώ ζήτησα βοήθεια για το μονογραμμικό. Μπορείς να δώσεις ένα χεράκι σε ένα νέο μηχανικό που κάνει την πρώτη μελέτη του; Θα σου ήμουν υπόχρεος.

Σταύρο στείλε μου pm στο [email protected] και θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω όσο μπορώ
Link to comment
Share on other sites

internet παιδιά, βρίσκεις τα πάντα. και εγώ νέος είμαι σε αυτά, έχω δώσει 2 μονογραμμικά και προχωρήσανε.

 

Δηλαδή εγκρίθηκαν από τους ελεγκτές της ΔΕΗ;

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ σα κάνει να πιστευετε ότι κάποιο διαβάζει-αναλύει το μονογραμικό του Φ/Β την ΥΔΕ κοιτάνε, αν το καλώδιο παροχής δεν είναι κουλό και αν οι ασφάλειες είναι λίγο μικρότερες απο τον μετρητή

Μικροοαυτόματοι SPDs ΔΔΕ κλπ είτε τα δείχνεις είτε όχι το ίδιο και το αυτό

Sorry που το ισοπέδωσα αλλά στο πλήθος των περιπτώσεων είναι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.