Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργειακοί επιθεωρητές και ειδικότητες μηχανικών


savas76

Recommended Posts

Βγαλε φωτοτυπιες απο οσες ΑΠΥ εχεις κοψει σχετικες με το αντικειμενο...

Θεωρητικα μια εκδοση ΟΑ φτανει για να σου καλυψει τον ενα χρονο απο τη διετη εμπειρια που ζητειται...

Αν εχεις καποιο μεταπτυχιακη, βγαλε κοπια το διπλωμα για να πιασει ακομα ενα χρονο και αυτο...

Οτι ΑΠΥ εχεις απο επιβλεψεις ενδεχομενως, ή αν ησουν καπου υπαλληλος και εκοβες ΑΠΥ σχετικες στον εργοδοτη σου!

 

Δεν ξερω αν μετρανε και βεβαιωσεις απο εργοδοτες Μηχανικους στους οποιους δουλευες και μπορουν να βεβαιωσουν οτι ησουν εκει και ασχοληθηκες με συγκεκριμενα, σχετικα πραγματα, χωρις να προσκομισεις την αντιστοιχη ΑΠΥ...

 

Ελπιζω να βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

Μεταπτυχιακο εχω, δλδ αυτο μετραει σαν ενας χρονος σιγουρα; Που αναφερεται αυτο;

Επισης, λεει για επιστημονικη εμπειρια, αυτη πως αποδυκνυεται; Με βεβαιωση απο καποιον φορεα πχ;

Βοηθας και μονο που ασχολεισαι :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει πως αποδεικνύεται η εμπειρία ? Θα ψάξω όλους τους παλιούς μου εργοδότες για να μου δώσουνε βεβαίωση? Οι ΑΠΥ αρκούν? Και τελικά τι θα γίνει αν πληρώσω για τα σεμινάρια , δώσω εξετάσεις , περάσω αλλά το περίφημο ΤΕΕ αποφασίσει ότι δεν έχω την απαιτούμενη εμπειρία? Τζάμπα τα χρήματα?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης οι μηχανικοί των ΑΤΕΙ θα πάρουν πιστοποιητικό Α' . Δηλαδή για κτίρια μόνο κατοικίας εως 1000μ2 .Μιλάμε για μονοκατοικίες εως 1000μ2 ή και πολυκατοικίες εως 1000μ2 ? Σε ένα σπίτι π.χ 150μ2 θα θέλει ο ιδιοκτήτης για να το πουλήση ή να το ενοικιάσει μόνο το ενεργειακό πιστοποιητικό για το κέλυφος ή πρέπει να έχει και για λέβητα κλπ? Το ρωτάω για να δω αν τελικά αξίζει να ασχοληθεί κάποιος με το αντικείμενο.Αν για μια μεταβίβαση ή ενοικίαση θέλει όλο το πακέτο των πιστοποιητικών τότε αναγκαστικά πρέπει να είσαι ενεργειακός επιθεωρητής και στις τρεις κατηγορίες. Συμφέρει τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Έγινε μεταφορά μηνύματος εδώ

 

Πρωτού αναρτήσε μήνυμα, προσπαθείστε να βρείτε το θέμα στο οποίο ταιριάζει.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Για την έκδοση ΠΕΑ για μια κατοικία, όταν θα γίνει κάποιος Μόνιμος επιθεωρητής(ανεξαρτήτου ειδικότητας), θα πρέπει να έχει πιστοποίηση και για τις 3 ενότητες ή αρκεί να είναι επιθεωρητής κτηρίων?

Link to comment
Share on other sites

Μα το κελυφος πιστοποιεις... Δε χρειαζεται να εισαι επιθεωρητης και στις 3 κατηγοριες για να βγαλεις στοιχεια θερμανσης και ψυξης!

Link to comment
Share on other sites

H παραπληροφόρηση καλά κρατεί.....Για μεταβίβαση-μίσθωση ακινήτου, θα απαιτείται ΠΕΑ για το κέλυφος και 2 εκθέσεις για τον λέβητα και τον καυστήρα?Ένα δεν είναι το πιστοποιητικό?

Link to comment
Share on other sites

1 ΠΕΑ για κέλυφος, που περιλαμβάνει πληροφορίες (ας τω πω έτσι για τα ΗΜ)...Τι εκθέσεις? Ποιος σου τα λέει αυτά?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.