Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί και ΙΚΑ


tzenithess

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Θέλω κι εγώ με τη σειρά μου να ζητήσω τη βοήθεια σας. Ξεκίνησα δουλειά ασφαλισμένος στο ΙΚΑ (2003-2008). Τον Απρίλιο του 2008 εγγράφομαι ΤΣΜΕΔΕ και από τότε μέχρι και σήμερα είμαι μισθωτός με ΤΣΜΕΔΕ. Χρειάζεται να απευθυνθώ στο ΤΣΜΕΔΕ προκειμένου να αναγνωρίσω τα 5 χρόνια του ΙΚΑ? Αν ναι που απευθύνομαι? Να σημειώσω ότι έως και τον Απρίλιο του 2013 θεωρούμαι νέος μηχανικός. Τι κίνδυνοι/επιπτώσεις υπάρχουν?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα,

 

Θελω να ρωτησω μηχανικος πληροφορικης χωρις ΤΕΕ ασφαλισμενος στο ΙΚΑ βασει ποιας συμβασης υπολογιζεται ο μισθος του ?

 

Υπαρχει καποιος πινακας ή ειναι καθαρα θεμα διαπραγματευσης ?

Link to comment
Share on other sites

Καθαρά θέμα διαπραγμάτευσης ειδικά σε αυτή την περίπτωση....

 

Αν πρεπει να γινει με το νομιμα βασει ποιας συμβασης πρεπει να γινει της Εθνικης Συλλογικης ή καποιας αλλης ?

 

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από την στιγμή που είσαι στο ΤΣΜΕΔΕ, σε ακολουθάει εφ'όρου ζωής. Αυτός είναι ο ασφαλιστικός σου φορέας είτε το πληρώνεις εσύ είτε ο εργοδότης. Δεν μπορείς να έχεις 2 αφαλιστικούς φορείς ΙΚΑ+ΤΣΜΕΔΕ....

Το ΙΚΑ μπαίνει μόνο όταν είσαι μισθωτός για παροχή σε χρήμα σε περίπτωση ασθένειας.

Από κει και πέρα, μπορεί να σε έχει με ΑΠΥ (ΤΣΜΕΔΕ πάντα) ή μισθωτό (πληρώνει αυτός το ΤΣΜΕΔΕ) ή να στα δίνει 'μαύρα'.....

Συνάδερφε, επέτρεψέ μου να διαφωνίσω. Όποτε θέλεις μπορείς να διαγραφείς από το ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ, καταθέτωντας την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, οπότε πας αυτόματα στο ΙΚΑ. Το έχω ψάξει το θέμα (δεν το έχω κάνει ακόμα). Χάνεις τα δικαιώματα του Μηχανικού, όπως πχ την υπογραφή. Για κάποιον που δεν χρειάζεται υπογραφή Μηχανικού, δεν θα έχω καμμία απολύτως επίπτωση. Σχετικά με την ασφάλιση θα έχεις διαδοχική ασφάλιση. Πχ 15 χρόνια ΤΣΜΕΔΕ και τα υπόλοιπα ΙΚΑ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα λες και πολύ καλά....

Καταρχήν γιατί να θέλει ο άλλος να χάσει την ιδιότητα του μηχανικού, επειδή ίσως για ένα διάστημα χρειαστεί να δουλέψε κάπου άσχετα??

Επίσης δεν είναι τόσο εύκολη η διαγραφή...δεν πας και τους λες "γειά σας ήρθα να διαγραφώ..". Ξέχνα το αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα λες και πολύ καλά....

Καταρχήν γιατί να θέλει ο άλλος να χάσει την ιδιότητα του μηχανικού, επειδή ίσως για ένα διάστημα χρειαστεί να δουλέψε κάπου άσχετα??

Επίσης δεν είναι τόσο εύκολη η διαγραφή...δεν πας και τους λες "γειά σας ήρθα να διαγραφώ..". Ξέχνα το αυτό...

Για ποιο λόγο δεν είναι εύκολη η διαγραφή? Διαγράφεσαι από το ΤΕΕ και πλέον ΔΕΝ είσαι Μηχανικός. Είσαι απόφοιτος σχολής Πολυτεχνείου, αυτό δεν αλλάζει. Επίσης, δεν χάνεις τα χρόνια ασφάλισης, έχεις διαδοχικήη ασφάλιση. Οι μόνοι που έχουν πρόβλημα είναι όσοι χρειάζονται την υπογραφή Μηχανικού και σε όσοους ζητήθηκε για την πρόσληψή τους, η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Μηχανικού.
Link to comment
Share on other sites

Δεν με κατάλαβες...Συμφωνώ ότι με διαφραφή από το ΤΕΕ δεν είσαι πλέον μηχανικός, ή καλύτερα να το πούμε δεν έχεις δικαίωμα υπογραφής...Αυτό το γνωρίζει ο καθένας προσωπικά ανάλογα με την επαγγελματική του σταδιοδρομία. Αν πχ αποφάσισες να ασχοληθείς με πληροφορική προφανώς και δεν έχε νόημα η υπογραφή και προφανώς δεν έχει νόημα η παραμονή στο ΤΣΜΕΔΕ. Αν όμως κάποιος κάνεις περιστασιακά δουλειές, πωλητής, μεσίτης, υπάλληλος γραφείου κτλ, για να βγει το χατζιλίκι και αύριο-μεθαύριο παρουσιαστεί μια ευκαιρία σαν μηχανικός θα υπάρχει πρόβλημα..

Η διαγραφή δεν γίνεται έτσι και αλλιώς από τι μια στιγμή στην άλλη. Δεν μπορείς να τους πεις ότι δεν μπορείς να πληρώσεις εισφορές, ή βρήκες δουλειά σε άλλο αντικείμενο και να σε διαγράψουν. Μέχρι τώρα ήταν εξαιτερικά απίθανο. Σε διαγράφαν μόνο για λόγους εξωτερικού...Αυτό από άτομα που επιδίωξαν τη διαγραφή τους.

Εγώ δεν συμφωνώ σε αυτό, απλά σου λέω τι ισχύει από ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με κατάλαβες...Συμφωνώ ότι με διαφραφή από το ΤΕΕ δεν είσαι πλέον μηχανικός, ή καλύτερα να το πούμε δεν έχεις δικαίωμα υπογραφής...Αυτό το γνωρίζει ο καθένας προσωπικά ανάλογα με την επαγγελματική του σταδιοδρομία. Αν πχ αποφάσισες να ασχοληθείς με πληροφορική προφανώς και δεν έχε νόημα η υπογραφή και προφανώς δεν έχει νόημα η παραμονή στο ΤΣΜΕΔΕ. Αν όμως κάποιος κάνεις περιστασιακά δουλειές, πωλητής, μεσίτης, υπάλληλος γραφείου κτλ, για να βγει το χατζιλίκι και αύριο-μεθαύριο παρουσιαστεί μια ευκαιρία σαν μηχανικός θα υπάρχει πρόβλημα..

Η διαγραφή δεν γίνεται έτσι και αλλιώς από τι μια στιγμή στην άλλη. Δεν μπορείς να τους πεις ότι δεν μπορείς να πληρώσεις εισφορές, ή βρήκες δουλειά σε άλλο αντικείμενο και να σε διαγράψουν. Μέχρι τώρα ήταν εξαιτερικά απίθανο. Σε διαγράφαν μόνο για λόγους εξωτερικού...Αυτό από άτομα που επιδίωξαν τη διαγραφή τους.

Εγώ δεν συμφωνώ σε αυτό, απλά σου λέω τι ισχύει από ΤΕΕ.

Συμφωνώ ότι μέχρι τώρα δεν έχουμε πολλές περιπτώσεις διαγραφής Μηχανικών, απλά μπορεί κάποιος να το κάνει και δε νομίζω ότι μπορεί το ΤΕΕ να τον εμποδίσει. Το αν είναι σωστό για τον ίδιο ή όχι είναι άλλη κουβέντα. Εγώ, πχ, δουλεύω στα δίκτυα Δεδομένων σε εταιρεία και δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψω σε κατασκευές. Θεωρώ πολύ μεγάλες τις εισφορές που δίνω στο ΤΣΜΕΔΕ για αυτά που μου παρέχει. Ειδικά όταν συνάδερφοι στο ίδιο τμήμα με παρόμοιο μισθό, έχουν πολύ χαμηλότερες κρατήσεις σε άλλα ασφαλιστικά ταμεία, με τις ίδιες παροχές.
Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου σε καταλαβαίνω. Απλά σου λέω (και από περιπτώσεις που ξέρω, φίλος θέλησε να εργαστεί σε διαφημιστική άσχετο από μηχανικός), οτι το ΤΕΕ πολύ δύσκολα σε διαγράφει...μέχρι στιγμής ήταν πάρα πάρα πολύ δύσκολο. Ασχετα με τις αιτήσεις που ζητούν διαγραφή, ούτε τις μισές δεν κάνουν δεκτές...Δες τα πρακτικά των πράξεων διαγραφής....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.