Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί και ΙΚΑ


tzenithess

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι παλι ΤΣΜΕΔΕ θα πληρωνεις. ΕΙναι η γνωστη παρανοια , "Το ΤΣΜΕΔΕ δεν ασφαλιζει επαγγελμα αλλα ιδιοτητα"

 

ΕΠισης, αν εισαι μισθωτος στον ιδιωτικο κανεις δε σε εμποδιζει να εισαι και ελ. επαγγελματιας-προσωπικα ειμαι.

Αν εισαι μισθωτος στο Δημοσιο ειναι αλλο θεμα...

 

Καλησπέρα.

 

Εγώ είμαι Μηχανικός Τ.Ε. και είμαι στο ΙΚΑ 4 χρόνια τώρα. Λογικά δε μπορώ να εγγραφώ στο ΤΣΜΕΔΕ (ακόμα τουλάχιστον) αλλά με ποιον τρόπο μπορώ να γίνω κι εγώ ελ. επαγγελματίας ? Στο ΤΕΒΕ εγγράφομαι ?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που είσαι στο ΤΣΜΕΔΕ, σε ακολουθάει εφ'όρου ζωής. Αυτός είναι ο ασφαλιστικός σου φορέας είτε το πληρώνεις εσύ είτε ο εργοδότης. Δεν μπορείς να έχεις 2 αφαλιστικούς φορείς ΙΚΑ+ΤΣΜΕΔΕ....

Το ΙΚΑ μπαίνει μόνο όταν είσαι μισθωτός για παροχή σε χρήμα σε περίπτωση ασθένειας.

Από κει και πέρα, μπορεί να σε έχει με ΑΠΥ (ΤΣΜΕΔΕ πάντα) ή μισθωτό (πληρώνει αυτός το ΤΣΜΕΔΕ) ή να στα δίνει 'μαύρα'.....

 

Φυσικά και ο εργοδότης θα προτιμήσει την ΑΠΥ για να γλυτώσει από τις εισφορές ειδικά τώρα που θα είναι και αυξημένες. Εχω και εγώ όμως μια απορία. Αν κλείσει κάποιος στην εφορία τα βιβλία του ως μηχανικός νομίζω ότι μπορεί να δουλέψει ως μισθωτός με εξαίρεση από ΙΚΑ (μιλάω για δουλειές άσχετες με το αντικείμενο του μηχανικού). Ετσι γλυτώνει τουλάχιστον το τέλος επιτηδεύματος.

Link to comment
Share on other sites

defected δε γραφεσαι στο ΤΣΜΕΔΕ, καθως το ταμειο αυτο ασφαλιζει μηχανικους Π.Ε.

Γραφεσαι ΤΕΒΕ οπως σωστα ανεφερες.

 

christos_ioannina αν κλεισεις βιβλια γλιτωνεις το τελος επιτηδευματος, οχι ομως και τις ασφαλιστικες εισφορες του ΤΣΜΕΔΕ.

Αν εργαστεις ως μισθωτος δε παιρνεις απαλλαγη απο ΙΚΑ, ο εργοδοτης σου πληρωνει το ΤΣΜΕΔΕ σου και ασφαλιση ασθενειας στο ΙΚΑ (η ασφαλιση ασθενειας δεν καλυπτεται απο το ΤΣΜΕΔΕ)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημερα σε ολους, μετα απο καποιο καιρο ανεργιας βρηκα και παλι δουλεια, ακριβως στο μεταιχμιο ληψης πτυχιου-εγγραφης στο ΤΕΕ.

 

 

προκειται για εργασια εργατοτεχνιτη με ασφαλιση ΙΚΑ, τουλαχιστον οπως θα επρεπε να ειναι με βαση τα δεδομενα αυτη τη στιγμη. σε λιγο καιρο (λογικα) θα δωσω και τις εξετασεις του ΤΕΕ.

 

τι γινεται τοτε με τις εισφορες μου; πρεπει να ασφαλιστω στο ΤΣΜΕΔΕ μετα; αυτη η ασφαλεια ποιον θα βαραινει, καθως εχω προσληφθει με αλλη ιδιοτητα; μπορω (τι πιστευετε υποκειμενικα) να καθυστερησω την εγγραφη στο ΤΕΕ δεδομενης της καταστασης "εξω";

 

για πληρη εικονα, μεταβαση σε Δελτιο δεν ειναι εφικτη/αποδεκτη, ακομη και μετα την εγγραφη στο ΤΕΕ.

 

 

 

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου, να μη γραφτείς ακόμα στο ΤΕΕ...Γιατί τόσο ρευστά που είναι τα πράγματα , σε περίπτωση που απολυθείς θα φορτωθείς με δυσβασταχτες εισφορές....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!

 

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Πρόκειται άμεσα να υπογράψω σύμβαση με μια εταιρεία και η πρόσληψη θα γίνει πριν μπώ στο ΤΣΜΕΔΕ. Δίνω εξετάσεις στο ΤΕΕ τον Ιούνιο, επομένως μέχρι να βγούν τα αποτελέσματα δεν θα είμαι εγγεγραμμένη στο ΤΣΜΕΔΕ. Αν η πρόσληψη γίνει αρχικά με ΙΚΑ έπειτα μπορώ να αλλάξω ασφαλιστικό ταμείο?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς....αλλά δεν το λες και στην εταιρία σου αυτό το ενδεχόμενο? Νομίζω θα πρέπει να σε απολύσει και να σε ξαναπροσλάβει με ΤΣΜΕΔΕ (για μισθωτή πάντα).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ναι παλι ΤΣΜΕΔΕ θα πληρωνεις. ΕΙναι η γνωστη παρανοια , "Το ΤΣΜΕΔΕ δεν ασφαλιζει επαγγελμα αλλα ιδιοτητα"

 

ΕΠισης, αν εισαι μισθωτος στον ιδιωτικο κανεις δε σε εμποδιζει να εισαι και ελ. επαγγελματιας-προσωπικα ειμαι.

Αν εισαι μισθωτος στο Δημοσιο ειναι αλλο θεμα...

 

Καλησπέρα, όταν εννοείς μισθωτός στον Ιδιωτικό τομέα εννοείς ότι κόβεις κάθε μήνα απόδειξη στο εργοδότη ή έχεις ΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν κοβω καμια αποδειξη. Αν εκοβα αποδειξη θα ειχα εργασιακη σχεση ελευθερου επαγγελματια-πελατη.

 

Ο εργοδοτης μου πληρωνει ΤΣΜΕΔΕ κλαδο υγειας και ασφαλειας και ΙΚΑ παροχη σε χρημα σε περιπτωση ασθενειας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.