Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί και ΙΚΑ


tzenithess

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συναρτήσει του μικτού μισθού σου . Περί το 4.68% για μηχανικούς Π.Ε.

 

Αν κάποια στιγμή λόγω ασθένειας ή ατυχήματος αδυνατείς να εργαστείς , αφού γίνει έγκαιρα δήλωση στο ΙΚΑ περί ασθενείας ή ατυχήματος, ένα ποσοστό των ημερών θα το πληρώσει το ΙΚΑ με βάσει αυτές τις κρατήσεις και τα υπόλοιπα ο εργοδότης αφού του προσκομίσεις βεβαίωση ότι το ΙΚΑ , για τις συγκεκριμένες ημέρες εργασίας , δικαιολόγησε και πλήρωσε τόσα ευρώ .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να ρωτήσω και εγώ την περίπτωση μου... Είμαι διπλωματούχος Ηλεκτρολόγος μηχανικός

Έχω γραφτεί στο ΤΕΕ από τον Ιούνιο και ακόμα δεν έχω πληρώσει την πρώτη δόση. Επίσης δεν έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος στην εφορία ακόμη.

Δουλεύω εδώ και μισό μήνα ως μισθωτός με μερική απασχόληση. Μου έχει κάνει πρόσληψη και είπε ότι θα πληρώνει μόνο ΙΚΑ (χωρίς μισθό για 2 μήνες-δοκιμαστικά). Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι γίνεται στην περίπτωση μου? Δηλαδή στην περίπτωσή μου ο εργοδότης θα πληρώνει ένα μικρο ποσό για ασθένεια στο ΙΚΑ (ούτε μισθό) και εγώ θα πληρώνω όλο το ποσό του ΤΣΜΕΔΕ?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει πως αυτό το μερική απασχόληση είναι κάποιο παραθυράκι για να μην αναλαμβάνει ο εργοδότης το ΤΣΜΕΔΕ που θα ήταν υποχρέωσή του για πλήρης απασχόλησης μισθωτό....Δηλαδή να το πληρώνεις εσύ...

Αν κάποιος συνάδελφος με ανάλογη περίπτωση μπορεί να απαντήσει με σιγουριά, αλλιώς ρώτα στο ΤΣΜΕΔΕ τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση και ποιον βαραίνουν οι εισφορές...

Link to comment
Share on other sites

 

Δουλεύω εδώ και μισό μήνα ως μισθωτός με μερική απασχόληση. Μου έχει κάνει πρόσληψη και είπε ότι θα πληρώνει μόνο ΙΚΑ (χωρίς μισθό για 2 μήνες-δοκιμαστικά). Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι γίνεται στην περίπτωση μου? Δηλαδή στην περίπτωσή μου ο εργοδότης θα πληρώνει ένα μικρο ποσό για ασθένεια στο ΙΚΑ (ούτε μισθό) και εγώ θα πληρώνω όλο το ποσό του ΤΣΜΕΔΕ?

Προφανώς σε προσέλαβε όχι σαν μηχανικό, σου βγάζει κανονική μισθοδοσία και τον μισθό σου τον βάζει στη τσέπη του (για 2 μήνες) και μετά προφανώς το ΙΚΑ πάει υπέρ πατρίδος (κυριολεκτικά) και πληρώνεις από την τσέπη σου το ΤΣΜΕΔΕ.

Εφόσον παραμείνεις έτσι μην κάνεις έναρξη στην εφορία για να γλυτώνεις το τέλος επιτηδεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω εδώ και μισό μήνα ως μισθωτός

Μου έχει κάνει πρόσληψη και είπε ότι θα πληρώνει μόνο ΙΚΑ (χωρίς μισθό για 2 μήνες-δοκιμαστικά).

 

Κατσε γιατι κατι δεν κολλαει σε αυτα που γραφεις. Πως γινεται να εισαι μισθωτος χωρις μισθο;

Σου εχει κανει προσληψη; Πως γινεται αυτο αφου λες πως σε εχει "χωρις μισθο";

Edited by karavlaxos
Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν εχει περασει μηνας ακομα για να δω τι θα γινει. Απλως παραξενευτηκα γιατι ειχαμε προφορικη συμφωνια για 2 μηνες δοκιμαστικα(χωρις μισθο) αλλα παρολα αυτα εκανε προσληψη (με μερικη απασχοληση) και λογιστης ειπε οτι θα πληρώσει ικα και οχι τσμεδε. Οτι να ναι δηλαδη..

Με αλλα λογια εχουμε πρόσληψη χωρις μισθο και ΙΚΑ χωρις ΤΣΜΕΔΕ (και το αστειο ειναι οτι ηθελε προσληψη για να ειναι νομιμος)

Ρωτησα στο ΤΣΜΕΔΕ και ο ενας μου ειπε δε γινεται ο αλλος ειπε οτι δε συμφερει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.