Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρακράτηση φόρου 20% για υπηρεσίες Τεχνικού Ασφαλείας


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι. Ήθελα να ρωτήσω για παροχή υπηρεσιών ΤΑ όπου σε κάθε επίσκεψη θα κόβεται ΑΠΥ περί τα 100Ε+ΦΠΑ υπάρχει υποχρέωση για παρακράτηση φόρου 20% ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ναι. Για σιγουριά όμως ρώτα τον SOTIRIS όχι το λογιστή σου διότι ο 2ος δεν θα ξέρει!

Link to comment
Share on other sites

Οχι.Παρακρατηση φορου γινεται ανω των 300 ευρω.Ας με διορθωσει καποιος.

 

Ίσως επειδή η υπηρεσία προσφέρεται για την επαγγελματική στέγη του ενδιαφερομένου να πρέπει να μου κάνει παρακράτηση φόρου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτό το κριτήριο. Προφανώς και θα αφορά επαγγελματική χρήση τέτοια υπηρεσία. Είναι δεδομένο δηλαδή ότι υπάγεται (εν γένει) σε παρακράτηση. Το θέμα είναι τι είδους υπηρεσία είναι φορολογικά αυτή που παρέχεις. Αν θεωρείται καταμερισμός σε τακτά χρονικά διαστήματα μιας συνολικής αμοιβής τότε θεωρώ ότι θα πρέπει να γίνει παρακράτηση ακόμα και αν οι ΑΠΥ είναι <300€ η καθεμιά. Αν μπορεί να δικαιολογηθεί ως ανεξάρτητη εργασία αυτή που πληρώνεσαι με κάθε ΑΠΥ τότε όχι. Νομίζω όμως ότι ισχύει το 1ο.

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη μου και από την εμπειρία μου υπάρχει παρακράτηση καθώς η ΑΠΥ δεν κόβεται στο όνομα του αλλά στο όνομα της εταιρείας του (μονοπρόσωπη ΕΠΕ) συνεπώς ανεξάρτητα καθαρού ποσού θα πρέπει λογικά να γίνει παρακράτηση 20%.Έθεσα το ερώτημα για να πάρω γνώμες και από εσάς συνάδελφοι.Θα ρωτήσω και το λογιστή τους πάντως.Το θέμα είναι εάν δεν μου παρακρατήσει εγώ φέρω καμία ευθύνη ?

Link to comment
Share on other sites

maximos75 έχω την εντύπωση ότι δεν κατάλαβες τι έγραψα. Δεν έχει σημασία αν η απόδειξη κόβεται προς φυσικό πρόσωπο που είναι ελ. επαγγελματίας ή νομικό πρόσωπο. Ο χειρισμός είναι ίδιος. Πρέπει να κάνει παρακράτηση εφόσον η ΑΠΥ είναι αξίας >300€. Αν είναι <300€ δεν κάνει παρακράτηση. Όμως αν η εργασία για την οποία αμοίβεσαι με την κάθε ΑΠΥ δε μπορεί να θεωρηθεί ότι είναι αυτοτελής, τότε σημαίνει ότι απλά εισπράττεις τμηματικά μια αμοιβή μεγαλύτερη των 300€. Σε τέτοια περίπτωση λοιπόν πρέπει να γίνει παρακράτηση ακόμα και στις ΑΠΥ <300€. ΆΝ δεν πληρείται η προηγούμενη συνθήκη, τότε δεν γίνεται παρακράτηση στις ΑΠΥ <300€. Για αυτό έγραψα ότι έχει σημασία το τι συμφωνία υπάρχει. Αν ένας τεχνικός ασφαλείας κάνει π.χ. μια συμφωνία να παρέχει τις υπηρεσίες του για 3.000 ευρώ το χρόνο (συνολικά) αλλά κόβει 12 ΑΠΥ (μια το μήνα) οι οποίες θα είναι προφανώς όλες κάτω των 300 ευρώ, τότε θα γίνει παρακράτηση σε όλες.

Edited by tpanag
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με tpanag.

 

edit

Προς γενική ενημέρωση δείτε και το έγγραφο.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

maximos75 έχω την εντύπωση ότι δεν κατάλαβες τι έγραψα. Δεν έχει σημασία αν η απόδειξη κόβεται προς φυσικό πρόσωπο που είναι ελ. επαγγελματίας ή νομικό πρόσωπο. Ο χειρισμός είναι ίδιος. Πρέπει να κάνει παρακράτηση εφόσον η ΑΠΥ είναι αξίας >300€. Αν είναι <300€ δεν κάνει παρακράτηση. Όμως αν η εργασία για την οποία αμοίβεσαι με την κάθε ΑΠΥ δε μπορεί να θεωρηθεί ότι είναι αυτοτελής, τότε σημαίνει ότι απλά εισπράττεις τμηματικά μια αμοιβή μεγαλύτερη των 300€. Σε τέτοια περίπτωση λοιπόν πρέπει να γίνει παρακράτηση ακόμα και στις ΑΠΥ <300€. ΆΝ δεν πληρείται η προηγούμενη συνθήκη, τότε δεν γίνεται παρακράτηση στις ΑΠΥ <300€. Για αυτό έγραψα ότι έχει σημασία το τι συμφωνία υπάρχει. Αν ένας τεχνικός ασφαλείας κάνει π.χ. μια συμφωνία να παρέχει τις υπηρεσίες του για 3.000 ευρώ το χρόνο (συνολικά) αλλά κόβει 12 ΑΠΥ (μια το μήνα) οι οποίες θα είναι προφανώς όλες κάτω των 300 ευρώ, τότε θα γίνει παρακράτηση σε όλες.

 

Κατάλαβα τι εννοούσες συνάδελφε και συμφωνώ μαζί σου. Η υπηρεσία άλλωστε του ΤΑ δεν μπορεί να θεωρηθεί αυτοτελής στη συγκεκριμένη εγκατάσταση - θα γίνει ετήσια σύμβαση - και θα πηγαίνω τουλάχιστον 1 φορά το μήνα. Συνεπώς και εγώ συμφωνώ για παρακράτηση 20% κάθε μήνα που θα κόβεται η ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.