Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λειτουργία επιτροπής αυθαιρέτων – ποια η γνώμη σας;


Recommended Posts

Παιδία έχω μια περίπτωση διώροφης οικοδομής με πυλωτή στην οποία στο πίσω-αθέατο για το κοινό μέρος της –λόγω κτισμάτων και παρακειμένων οικοδομών- έγινε υπέρβαση του εξώστη της πλακός δώματος κατά 1.25χ2.5 (χωρίς υπέρβαση του 20% εξωστών)

 

Υπόψη ότι η οικοδομική άδεια πέρασε και από ΕΠΑΕ

 

Η οικοδομή έχει και άλλες παραβάσεις που ρυθμίστηκαν με τον 3843 και 4014

Στη δήλωση του από κάτω (από το δώμα) ορόφου με τον 4014 συμπεριέλαβα και τον εξώστη του δώματος ως παράβαση 13 αφού αυτόν τον όροφο εξυπηρετεί (επιστεγάζοντας τον εξώστη του)

Το δώμα όμως ανήκει εξ αδιαιρέτου στα 2 αδέρφια συνιδιοκτήτες

 

Ακούστε λοιπόν την κρίση της επιτροπής σε σχέση και με τον Ν 4014

Ότι η παραπάνω παράβαση έπρεπε να δηλωθεί ως παράβαση δώματος (με άλλη δήλωση ν 4014) και όχι από τον ιδιοκτήτη, της από κάτω ιδιοκτησίας (που όπως σας προανέφερα ήδη αυτό και μόνο εξυπηρετεί ως σκέπαστρο του εξώστη του)

 

Ποια η γνώμη σας;

 

Προσωπικά τη θεωρώ πέρα για πέρα λάθος

Αν ως επιτροπή δεν μπορεί να πει «απαλλάσσεσαι» γιατί δεν δημιουργεί αυθαίρετο εκμεταλλεύσιμο χώρο να την χ@σω (και με το συμπάθιο) τέτοια επιτροπή

Καλλίτερα να μην υπήρχε καν

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

ΠΩΣ έφτασες στην επιτροπή; Δεν προβλέπεται από τον 4014/11 να γνωμοδοτεί και να κρίνει η επιτροπή αυθαιρέτων τις δηλώσεις του 4014.

Υπέβαλες αντίγραφο της δήλωσης για να σβηστεί το πρόστιμο και η πολεοδομία σε παρέπεμψε στην επιτροπή;;;

Αφού με την υποβολή της δήλωσης αναστέλλεται η διαδικασία του ΠΔ 267/98 και με την περαίωση τα πρόστιμα διαγράφονται. Δηλαδή, από την στιγμή που έγινε η δήλωση για διατήρηση του αυθαιρέτου και εφόσον πλέον περαιώθηκε η διαδικασία, ΔΕΝ μπορεί να επέμβει πουθενά η επιτροπή (είτε θετικά για εσένα, είτε αρνητικά)

Edited by armenopoulos
Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ armenopoule

καλημέρα

 

ευχαριστώ για μια ακόμη φορά και για συμετοχή σου και φυσικά και για την απάντησή σου

 

 

Ο έλεγχος έγινε βάσει του ελέγχου του 10% των αδειών που εκδόθηκαν το 2009 δηλ το 2010

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και σε εσένα αγαπητέ. Η ερώτησή μου, που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ρητορική, δεν αφορά την αιτία ελέγχου, αλλά τον λόγο συνεδρίασης και λήψης μάλιστα απόφασης (!) από την επιτροπή, ενώ έχει υποβληθεί δήλωση του ν.4014/11. Από τις παραγράφους 10 και 11 του άρθρου 24 του 4014, σαφώς προκύπτει ότι το τμήμα αυθαιρέτων της πολεοδομίας θα έπρεπε με την υποβολή της δήλωσης να "παγώσει" όλες τις ενέργειες σε σχέση με το αυθαίρετο και κατόπιν να θέσει τον φάκελο του αυθαιρέτου στο αρχείο όταν περαιώσεις (εφόσον φυσικά δηλώθηκαν όλα όσα είχαν εντοπισθεί στον έλεγχο). Η επιτροπή από την στιγμή που υποβληθεί δήλωση δεν μπορεί να παρεμβει, ακόμα και αν εκκρεμούσε ένσταση προς εκδίκαση. Τέλος η πολεοδομία δεν προβλέπεται να εξετάζει τον πραγματικό ιδιοκτήτη (τα δικαστήρια θα το κάνουν αυτό αν υπάρξει αντιδικία).

Edited by armenopoulos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπέβαλα αντίγραφο της δήλωσης για να σβηστεί το πρόστιμο αλλά συνάμα εκκρεμούσε στην επιτροπή αυθαιρέτων και η αλλαγή ονόματος ιδιοκτήτη

 

η επιτροπή πέραν της αλλαγής του ονόματος εξέτασε (παραδόξως για μένα-γιατί είναι θέμα καθαρά της πολεοδομίας) και αν τα δήλωσα όλα

 

εξετάζοντας λοιπόν "το αν τα δήλωσα όλα" γνωμοδότησε όπως ήδη προανέφερα ότι "η εξοχή της πλακός δώματος- υπό τύπο εξώστη -έπρεπε να δηλωθεί από τους συγκύριους και όχι από τον ένα (ωφελούμενο κατά τη χρήση ιδιοκτήτη, για τον οποίο η παραπάνω προέκταση αποτελεί σκέπαστρο του χρησιμοποιούμενου από τον ίδιο και μόνο αυτό εξώστη-όπως το δήλωσα με τον 4014)

 

Επί πολλών ενεργειών της,

όπως καταλαβαίνεις

η ένστασή μου στη λειτουργία και στο σύννομο των αποφάσεων της επιτροπής

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον κο Αρμενοπουλο. Η επιτροπή αυτή δεν έχει καμία δικαιοδοσια ελέγχου του τρόπου που έγινε η τακτοποίηση. Σε ενα φυλλο, σε δυο, σε εικοσιδυο, σε ξεχωριστή δήλωση, του ιδιου η αλλου ιδιοκτητη, δεν τους πέφτει λόγος! Έλεος με δαύτους!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ταπεινή μου γνώμη είναι όμως ότι έχουν δίκιο... Δηλαδή, εφόσον είναι επισκέψιμος χώρος, αφορά στο επίπεδο όπου λειτουργεί ως επισκέψιμος.

Αρα στο δώμα... Αν ήταν στέγαστρο, θα ήταν για τον όροφο που στεγάζει.

 

Επειδή έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση.... Δηλαδή παράβαση στον εξώστη με συνένωση δύο εξωστών και το ίδιο θέμα γίνεται και στο δώμα... Για το διαμέρισμα δεν θα βάλω και τα δύο αλλά μόνο το επίπεδο του δαπέδου του διαμερίσματος για το λόγο που προανέφερα...

Εγώ θέλω να δώσω βεβαίωση για το διαμέρισμα, οπότε τακτοποιώ τον εξώστη του, αυτόν μόνο αναφέρω... το άλλο, αν θελήσουν οι συγκύριοι να τακτοποιήσουν Κοιν/στους χώρους θα γίνει...

 

Για το θέμα της επιτροπής και κατά πόσο έχει νόημα να σε ταλαιπωρούν κάποιοι αναρμόδιοι... ισχύουν αυτά των συναδέλφων...

Link to comment
Share on other sites

Ταπεινή μου γνώμη είναι όμως ότι έχουν δίκιο... Δηλαδή, εφόσον είναι επισκέψιμος χώρος, αφορά στο επίπεδο όπου λειτουργεί ως επισκέψιμος.

Αρα στο δώμα... Αν ήταν στέγαστρο, θα ήταν για τον όροφο που στεγάζει.

 

Για το θέμα της επιτροπής και κατά πόσο έχει νόημα να σε ταλαιπωρούν κάποιοι αναρμόδιοι... ισχύουν αυτά των συναδέλφων...

 

μα δεν ισχυρίζομαι ότι τυπικά δεν έχουν δίκαιο

 

αλλά ως επιτροπή έπρεπε να τον είχε απαλλάξει, γιατί αυτή είναι η αρμοδιότητα της (ειδικά επειδή δεν είναι εκμεταλλεύσιμος κλειστός χώρος)

και όχι να τον βάζει στα γρανάζια μιας γραφειοκρατίας χωρίς τελειωμό (αναθεώρηση αδείας -που βρίσκεται σε ισχύ και μέσω ΕΠΑΕ, για να συμπεριλάβει μία μαλ..κία τόσο δα μικρή)

 

Δηλ JTB

αν βάλω κεραμίδια σε αυτό το χώρο του 1.25χ2.5 της επέκτασης του δώματος ή των περικυκλώσω με κιγκλίδωμα (ώστε να μην αποτελεί επέκταση δώματος και ούτε και κοιν/στο δώμα) είμαι εντάξει κατά τη γνώμη σου;

Link to comment
Share on other sites

αλλά ως επιτροπή έπρεπε να τον είχε απαλλάξει, γιατί αυτή είναι η αρμοδιότητα της (ειδικά επειδή δεν είναι εκμεταλλεύσιμος κλειστός χώρος)

και όχι να τον βάζει στα γρανάζια μιας γραφειοκρατίας χωρίς τελειωμό (αναθεώρηση αδείας -που βρίσκεται σε ισχύ και μέσω ΕΠΑΕ, για να συμπεριλάβει μία μαλ..κία τόσο δα μικρή)

 

Προφανώς έχεις δίκιο σε αυτό...

 

Οταν λες "είμαι εντάξει" τί εννοείς; Οχι ότι μπορώ και να το υποστηρίξω με κάποια σοβαρή επιχειρηματολογία αλλά θεωρώ ότι ένα στέγαστρο που θα έβαζα στο διαμέρισμα είναι π.χ. ένα με κεραμίδι που θα ξεκινούσε από ένα ύψος του τοίχου του διαμερίσματος και θα κάλυπτε τον εξώστη... Για μή βατό στέγαστρο στο δώμα, μάλλον ισχύει το ίδιο... αν όμως είναι σαν εξώστης του δώματος, ανήκει στο επίπεδο του δώματος και φυσικά και λειτουργικά.

Link to comment
Share on other sites

οι επιτροπές επι επιτροπών δημιουργούνται για να πληρώνονται οι ψηφοφόροι αυτών που κατέστρεψαν τη χώρα

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.