Μετάβαση στο περιεχόμενο

-22% (!) στους μισθούς.


ΟΩΝ

Recommended Posts

MScEng, δεν έχει να κάνει με τη γνώση Η/Υ το συγκεκριμένο επίδομα...

Έχει να κάνει με την έκθεση ενός ατόμου επί 8 ώρες σε μια οθόνη, με ό,τι επιπτώσεις έχει αυτό στην όραση, στο μυοσκελετικό σύστημα κλπ.

Γι' αυτό μερικοί το λένε και "επίδομα οθόνης"...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

MScEng διαφωνώ μαζί σου. Εγώ έπαθα ζημιά στην όραση από οθόνη. Ξέρεις τι είναι να κοιτάς 10-12 ώρες οθόνη, σχεδιάζοντας λεπτομερειακά σχέδια κατασκευής; Στο τέλος της ημέρας είσαι σαν μεθυσμένο κοτόπουλο και θέλεις ώρα να συνέλθεις.

Link to comment
Share on other sites

σιγα ρε παιδια

 

τα αναχρονιστικα επιδοματα πρεπει να κοπουν. Διαφορετικα να δινουν επιδομα και για το πολυ διαβασμα, τα ματια μου εχουν ανεβασει αστιγματισμο...

 

Δηλαδη αν δε κοπουν αυτα ποια θα πρεπει να κοπουν?Του ανθρακωρυχου και του σκουπιδιαρη?

Link to comment
Share on other sites

silver_bullet

Ποτέ δεν είμουν και ούτε είμαι μισθωτός. Πάντα συμφωνούσα πακέτο αμοιβή, ως ελ. επαγγελματίας και μηχανικός. Αλλά, είναι συνθήκες και καταστάσεις που επιβάλλουν επιδόματα. Το θεωρείς σωστό οι δικαστικοί να παίρνουν επίδομα ευθύνης και ο χειριστής του ξηρού gunite όχι, για να μη πω για τον μηχανικό σηράγγων; Τι θεωρείς αναχρονιστικό επίδομα; Και οι ειρωνείες με το πολύ διάβασμα και στιγματισμό καλό θα ήταν να λείπουν.

Link to comment
Share on other sites

man21, αν δεν εχεις τη μυγα καλα θα κανεις να μη μυγιαζεσαι.

 

 

Πως μπορουμε μετα να ζηταμε να κοπουν τα επιδοματα....προθερμανσης του τσοκ για τους οδηγους λεωφορειων αν δε βλεπουμε και τη δικη μας καμπουρα?

Link to comment
Share on other sites

επίσης απο το ποντίκι παθαίνεις τενοντίδιδα ύπουλο πράγμα

 

το χειρότερο όμως είναι πως αρκετοί εργοδότες τσιγκουνεύονται και δυστυχώς σους χωρους εργασίας δεν υπάρχει επαρκής φωτισμός ή ο κατάλληλος εξοπλισμός (σωστά καθίσματα, οθόνες, πληρκτρολόγια, ποντίκια, γραφεία) ωστε οι εργαζόμενοι και ο ίδιος να δουλεύουν χωρις να κινδυνευη η υγεία τους

 

δυστυχώς όμως οι εργοδότες ποτε δεν πλήρωναν αυτά τα επιδόματα, οπότε δεν άλλαξε και τίποτα

Link to comment
Share on other sites

silver_bullet

Καταλαβαίνεις για τι επιδόματα μίλησα ή κάνεις τον χαζό; Και σου είπα οτι ποτέ δεν πήρα επιδόματα σαν ελ. επαγγελματίας, ούτε επίδομα ανεργίας, τίποτα παραπάνω από την συμφωνίες μου, εκτός και αν θεωρείς επιδόματα το σπίτι που μου νοίκιαζαν οι εταιρείες όταν είμουν εκτός έδρας ή το μέσον μετακίνησης στο εργοτάξιο.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν δικαιο οι συναδελφοι, ας μην συγκρινουμε ασχετα πραγματα. Αν καθεσαι επι 8 και 10 ωρες συνεχομενες

μπροστα στον υπολογιστη περαν σιγουρα απο τις επιπτωσεις στην οραση μπορει να δημιουργηθει προβλημα

στην μεση και στον αυχενα.

Link to comment
Share on other sites

MScEng

Και που να τρως κατάμουτρα το spray από το gunite στη γαλαρία. Ο υπολογιστής είναι το λιγότερο (και αυτόν τον έχω φάει στα μούτρα).

Τα επιδόματα είναι (ήταν) μια ωραία κομπίνα του κράτους να μην μετράνε στη σύνταξη, ασφαλιστικά κλπ

Edited by man21
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.