Μετάβαση στο περιεχόμενο

-22% (!) στους μισθούς.


ΟΩΝ

Recommended Posts

Εγώ θέλω να μου δώσουν "Επίδομα Ανοχής", που κάθομαι εδώ και πέντε μήνες και ...ανέχομαι όλους αυτούς τους άχρηστους που φτιάχνουν νέους εισπρακτικούς νόμους στο πόδι.....

 

Α, και συμπληρωματικά, θέλω και "Επίδομα Υπομονής", που τους ανέχομαι υπομονετικά ακόμα....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

@silverbullet

Wikipedia:

"...Πολλές περιπτώσεις ΣΚΣ οφείλονται σε κακή θέση του καρπού κατά τη δακτυλογράφηση σε υπολογιστή. Γι’ αυτό και τα νέα πληκτρολόγια έχουν μία νέα προέκταση στήριξης του καρπού. Η πάθηση έχει ονομασθεί δημοσιογραφικά και «νόσος των δακτυλογράφων» ή «νόσος των χειριστών υπολογιστών»....".

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

gp1, τα πραγματα ειναι απλα.

 

Λογω των καιρων, καποια επιδοματα θα κοπουν.

 

Επιμενεις οτι πρεπει να διατηρηθει το επιδομα οθονης εις βαρος αλλων πραγματικα σοβαρων επιδοματων? Αν ναι, παω πασο.

 

Ολα τ αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε...

Link to comment
Share on other sites

Λογω των καιρων, καποια επιδοματα θα κοπουν.

Βεβαίως να κοπούν... Αλλά να το αποφασίσουν οι κοινωνικοί εταίροι, και όχι η τρόικα...

Link to comment
Share on other sites

man21 με συγχωρεις που αγγιξα βεβηλα το ιερο τοτεμ του επιδοματος υπολογιστη.

 

Οταν θεσπιστει και επιδομα κινητου τηλεφωνου ενημερωσε με σε παρακαλω.

 

Ενημερωτικα, κανεις δε μιλησε για καταργηση επιδοματος επικινδυνοτητας η ευθυνης. Αν εσυ βαζεις στην ιδια μοιρα τα παραπανω επιδοματα με την οθονη, τοτε τι να πω παρε ενα φιλτρο

Δεν μου λες, έχεις να μου χαλάσεις ένα 2ευρο;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να "φωτίσω" και μια ακόμη παράμετρο του θέματος....

Εκτός από το περίπου 1.000.000 δημοσίους υπαλλήλους, οι οποίοι ήδη έχουν υποστεί μεγάλες μειώσεις, τώρα το "ψαλίδι" πέφτει και στους εργαζόμενους του ιδιωτικού τομέα, που είναι περί τα 3.000.000.

Και όπως είπαμε σε προηγούμενα ποστς, το "μαχαίρι" θα είναι από 24% (min), ως και 50%... Δηλαδή το 75% του εργατικού δυναμικού θα χάσουν από το ένα τέταρτο ώς το μισό (!) των αποδοχών τους....

Αλλά ποιοί είναι αυτοί οι 1.000.000 Δ.Υ. και οι 3.000.000 Ι.Υ.;...

Μα φυσικά, οι ... πελάτες μας!

Άρα, ανεξάρτητα από επιδόματα Η/Υ και τα όμοια, η επίπτωση θα είναι βαριά για μας τους Μηχανικούς (και όχι μόνο), που θα δούμε τους πελάτες μας να φτωχαίνουν μέσα σε μερικούς μήνες...

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Αλλά ποιοί είναι αυτοί οι 1.000.000 Δ.Υ. και οι 3.000.000 Ι.Υ.;...

Μα φυσικά, οι ... πελάτες μας!

δυστύχως αρκετοί δεν το καταλαβαίνουν ακόμη αν και το βιώνουμε επί 2 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

το θέμα δεν ειναι τα επιδόματα...

 

το θέμα είναι το ύψος του τελικού μισθού. Ας κόψουν τα επιδόματα και ας τα ενσωματώσουν στον μισθό οπότε να διατηρηθει αξιοπρεπείς.

 

Μπορεί σαν επιδόματα να ακούγονται γελοία αλλά στην τελική ΕΝΑ ΚΟΛΠΟ ήταν για να συμπληρωθεί ο μισθός

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί σαν επιδόματα να ακούγονται γελοία αλλά στην τελική ΕΝΑ ΚΟΛΠΟ ήταν για να συμπληρωθεί ο μισθός

Ήταν κόλπο για να γλυτώνουν (πρώτ' απ όλα και το κράτος κυρίως) τις ασφαλιστικές εισφορές, αυξήσεις κ.α.

Link to comment
Share on other sites

man21 ηταν "κολπο" οπως δεχεσαι αλλα σημερα σκαρφαλωνεις στα καγκελα για να διατηρηθει το "κολπο"...

 

Τελικα σε πονανε τα ματια σου η απλως θες να "γλιτωνει το κρατος τις ασφαλιστικες εισφορες"?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.