Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς βάζεις μια στάση;


Recommended Posts

Ιούλιε, δεν είπε κανείς πως είναι η φθηνότερη λύση, αλλά σίγουρα είναι η ορθότερη...

 

Τουλάχιστο επι προσωπικού, εάν αγόραζα GPS, θα προτιμούσα αυτή τη λύση. Σίγουρα είναι κάτι που δεν πληρώνεται μεν, αλλά είσαι όσο πιο σίγουρος γίνεται για τη δουλειά σου.

 

Δημήτρη, μιας που το έφερε η κουβέντα. Συνάδελφος έδωσε τιμές σε στάση απο κάποια επίλυση (δε γνωρίζω τι και πώς) απο 3-4 βάθρα ΓΥΣ τα οποία είχαν και τιμές hatt Υπ.Γεωργίας. Χτυπήσαμε τη στάση του απο ένα πολύ κοντινό βάθρο (ένα απο τα 3 που χρησιμοποίησε κι αυτός) και είχαμε 8 cm διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι η πιο "σωστή" μέθοδος είναι να στήσεις ένα base σε κοντινό τριγ/κο και τον 2ρο δέκτη στο ή στα σημεία ενδιαφέροντος και μετά να επιλύσεις στατικά την μέτρηση.

Η μέθοδος του HEPOS (που την χρησιμοποιώ κ εγώ) είναι να στήσω σε 2 στάσεις τα gps και μετά με VRS επιλύω σε HTRS07 και μετασχηματίζω με το λογισμικό της κτηματολόγιο. Το αποτέλεσμα είναι μια ακρίβεια οριζοντιογραφική 6-7cm (έχω δει και 3cm) σε σχέση με το τριγωνομετρικο ΑΛΛΑ υπάρχει θέμα με τα υψόμετρα. Παίρνω ορθομετρικά υψόμετρα προσεγγιστικά (όπως αναφέρεται και στο λογισμικό) και απο μετρήσεις που έχω κάνει οι αποκλίσεις είναι γύρω στα 15-20 cm. Υπόψιν η εσωτερική ακρίβεια των μετρήσεων GPS είναι της τάξης των μερικών χιλιοστών (απο τις προδιαγραφές και ελεγμένο απο total station) επειδή γίνεται στατική μέτρηση.

Σχετικά με τα δίκτυα των εταιριών όπως είπαν και οι συνάδελφοι η ακρίβεια μειώνεται με την απόσταση. Υπάρχουν όμως κάποιοι που έχουν εισάγει καννάβους διορθώσεων στα καταγραφικά και επιτυγχάνουν καλές ακρίβειες ακόμα και μακρυά απο τις βάσεις (αυτό απαιτεί μετρήσεις σε τριγωνομετρικά σημεία).

Τέλος κατά τη γνώμη μου, εφόσον η χώρα διαθέτει δίκτυο με βάσεις gps και για να αποφύγουμε τα προβλήματα μετασχηματισμού από HTRS07->ΕΓΣΑ να χρησιμοποιείται πλέον το πιο σύγχρονο HTRS07 και να δουλεύουμε όλοι με κοινές προδιαγραφές και ακρίβειες. Βέβαια σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω τι γίνεται με τα υψόμετρα αλλά υποθέτω ότι μπορεί να λυθεί το όποιο πρόβλημα.

Αλλα τι συζητάμε τώρα...στην Ελλάδα ζούμε...

Edited by giorgosv
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα πέρα από το GPS να χρησιμοποιούμε παράληλα και τις πατροπαράδοτες παλαιές μεθόδους για έλεγχο Δηλάδη καταβιβασμό σημείου αν είναι κοντά το τριγωνομετρικό και είναι προσιτό με όχημα , ή πολλαπλή οπισθοτομία Ετσι θα έχουμε μια εκτίμηση ή ένδειξη του σφάλματος μας τουλάχιστον αν είναι πέρα των 7-10 εκατοστών αν είμαστε σε περιοχή με μην επαρκή κάλυψη με HEPOS ή ιδιωτικό δίκτυο ή σε δύσκολη μορφολογικά περιοχή αλλά με ορατότητα αρκετών τριγωνομετρικών με καλή γεωμετρία.

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Συγχωρέστε την άγνοια μου, περί εξοπλισμού, αλλά ένα σύστημα με base-rover πόση "εμβέλεια" έχει;

 

Επίσης το κόστος τους απο πόσο περίπου ξεκινάει;

 

Για να έχω μια ιδέα κυρίως, μιας και ΑΝ ποτέ αξιωθούμε σα γραφείο να αγοράσουμε, θα προτιμήσουμε σίγουρα την λύση base/rover.

 

@giorgosv , εγώ πάλι το σκέφτομαι στο μυαλό μου ώς εξής. Στήσιμο του base σε τριγωνομετρικό και ίδρυση στάσης/ων με το rover και έπειτα μετρήσεις με total. Εκτός φυσικά αν μιλάμε για αγροτεμάχια, όπου και με το GPS βολεύεσαι.

Link to comment
Share on other sites

@Kane, το σύστημα base-rover το έχω δουλέψει μέχρι σκασμού (σε αγροτεμάχια) σε εργοληπτική εταιρία (δεν ήταν δικό μου). Έχει εμβέλεια μέχρι 5 km ονομαστικά και σύμφωνα με τις προδιαγραφές αλλά στην πράξη είναι και περισσότερο. Το σύστημα γ... και δ... Δε χρησιμοποιώ τέτοιες εκφράσεις, αλλά πίστεψέ με αν έχεις τα λεφτά αξίζει.

Χάραξη-αποτύπωση γίνεται υγιεινός περίπατος και την κάνεις και μόνος σου χωρίς βοηθό. Εγώ όμως είχα βοηθό για τον μοναδικό λόγο...της ασφάλειας! Μόνος σε ένα χωράφι με έναν εξοπλισμό 30.000 € είναι κάπως...Ο βοηθός μπορεί να κάθεται στο base, απλά για λόγους φύλαξης.

Μειονέκτημα τα χρήματα. Αν απασχολείσαι σε δημόσια έργα και βγάλεις τα έξοδα με 2-3 μεγάλα έργα καλώς. Αν όχι, οι περισσότεροι αρκούνται στη λύση μόνο rover και εξαρτώμενοι από το δίκτυο της εταιρίας, ή με Hepos.

Πέραν αυτού πιστεύω ότι σε μη εργαστηριακές ακραίες συνθήκες (πολύ κρύο, καύσωνας, άνεμος, φαγάνες δίπλα σου) το GPS είναι πιο ακριβές και αξιόπιστο από το total station, λόγω ευκολίας. Στις πατροπαράδοτες τεχνικές δεν ξέρεις αν σε τέτοιες συνθήκες ο βοηθός (ή εσύ) κρατάει καλά το κοντάρι, δε βιάζεται, ζαλίζεται κτλ

 

@giorgosv, 15-20 cm ακρίβεια στα υψόμετρα είναι ικανοποιητική νομίζω. Ο φλοιός της Γης μπορεί να μετακινηθεί υψομετρικά μέχρι και 30 cm λόγω παλλιροϊκών δυνάμεων.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

@giorgosv , εγώ πάλι το σκέφτομαι στο μυαλό μου ώς εξής. Στήσιμο του base σε τριγωνομετρικό και ίδρυση στάσης/ων με το rover και έπειτα μετρήσεις με total. Εκτός φυσικά αν μιλάμε για αγροτεμάχια, όπου και με το GPS βολεύεσαι.

Μα αυτό εννοώ απλά έχει διαφορά αν κάνεις στατική μέτρηση ή rtk. Και με rtk πάντως καλά αποτελέσματα θα πάρεις.

@giorgosv, 15-20 cm ακρίβεια στα υψόμετρα είναι ικανοποιητική νομίζω. Ο φλοιός της Γης μπορεί να μετακινηθεί υψομετρικά μέχρι και 30 cm λόγω παλλιροϊκών δυνάμεων.

Σύμφωνοι, απλά το θέμα είναι ότι αν παω απο τριγωνομετρικό και κατεβάσω στάση θα είμαι τυπικά σωστός ενώ με το HEPOS αν έχω απόκλιση 20cm σε σχέση με τα υψόμετρα απο το τριγωνομετρικό μπορεί κάλλιστα κάποιος να μου την πεί και θα έχει και δίκιο. το θέμα είναι η δουλειά για την οποια προορίζεται το τοπογραφικό και οι απαιτούμενες ακρίβειες (προφανώς σε μια μελέτη δημοσίου δεν θα κατεβάσω υψόμετρα και στάσεις απο το HEPOS).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι η δουλειά για την οποια προορίζεται το τοπογραφικό και οι απαιτούμενες ακρίβειες (προφανώς σε μια μελέτη δημοσίου δεν θα κατεβάσω υψόμετρα και στάσεις απο το HEPOS).

 

Αυτό που είπες είναι το βασικό κριτήριο επιλογής τρόπου ίδρυσης της στάσης πια... Αδυνατώ να πιστέψω ότι για ένα τοπογραφικό, όπου συνάδελφος θα πληρωθεί 300 ευρώ, και όπου ο ιδιοκτήτης θα το χρησιμοποιήσει π.χ για διόρθωση ορίων στο κτηματολόγιο,ο συνάδελφος(και εγώ μέσα) θα εξαντλήσει τις μεθόδους ακρίβειας, και δεν θα πάει με ένα roverακι να βαρέσει είτε 2 στάσεις και μετά total είτε κορυφές κατευθείαν...

Αν είχαμε τόσο εγώ όσο και ο ιδιοκτήτης την δυνατότητα να πληρώσω και να πληρωθώ παραπάνω και να εξαρτηθώ από τριγωνομετρικά για καθε τοπογραφικό όπου και να χρησιμοποιείται αυτό , τότε θα είχα οργώσει όλα τα χωράφια και δεν θα ειχα αρκεστεί στην ευκολία των 2-3 cm του rtk... ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, ethan. Ειδικά στα Τοπογραφικά που απαιτεί ο 4014, που η πλειονότητά τους γίνεται εκτός έδρας σε τοπογραφικά άγνωστες περιοχές, (μένω Θεσσαλονίκη και στα πλαίσια του 4014 έχω κάνει τοπογραφικά σε Πιερία, Χαλκιδική, Ασπροβάλτα) αν ήταν να εξαρτώμαστε από τριγωνομετρικά (είτε με base-rover, είτε κλασικά με total station) δεν θα έφτανε μια επίσκεψη/μια μέρα δουλειάς στον υπό τοπογράφηση χώρο. Το κόστος σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς θα εκτοξεύονταν.

Γι' αυτό και μίλησα σε άλλο τόπικ, περί "σιωπηρής" χαλάρωσης των προδιαγραφών ακριβείας. Ή θα κουρευτεί ή ακρίβεια, ή η επαγγελματική μας επιβίωση. Δε γίνεται διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.