Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή διαρρύθμισης μπάνιου


Recommended Posts

καλησπερα! μηπως μπορει να μου πει κανεις τι χρειαζεται για να γινει αλλαγη διαρρυθμισης μπανιου? εχω την κατοψη του διαμμερισματος, το οποιο μολις εχει κατασκευαστει.

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "τι χρειαζεται για να γινει αλλαγη διαρρυθμισης μπανιου";

πιο συγκεκριμενα;

Μιλας για τον χώρο;

κατασκευαστικα(σωληνες-αποχετευση);

Σχεδιο; Τι εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

εννοω πολεοδομικα. την διαδικασια... θα αλλαξουν τα ειδη υγιεινης θεσεις και διαφορα τετοια.... το μπανιο δεν αλλαζει θεση στην κατοψη

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να είσαι νόμιμος, δεν τις κάνεις απλά. Βγάζεις από την πολεοδομία μία άδεια εργασιών μικρής κλίμακας. Μπορεί να ασχοληθεί απευθείας ο ιδιοκτήτης μ' αυτό, αλλά καλύτερα ο μηχανικός

Κόστος: Ανάλογα τον μηχανικό ;)

Link to comment
Share on other sites

Η μικρής κλίμακας αφορά εσωτερικές διαρρυθμίσεις κτιρίων. Οχι αλλαγή διαρρύθμισης χώρου. Μην το βγάζουμε από τα μάτια τώρα.

Ο κίνδυνος υπάρχει μόνο από το ΙΚΑ και από κανέναν άλλον.

Αν χρησιμοποιηθούν εργάτες θα πρέπει, κανονικά, να ανοίξεις καρτέλα στο ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Το τι αφορούν οι εργασίες μικρής κλίμακας θα το βρείτε ΕΔΩ.

 

Μεταξύ άλλων και για:

"ε. Εσωτερικές διαρρυθμίσεις κτιρίων χωρίς επέμβαση στα φέροντα στοιχεία (στοιχεία από μπετόν, φέροντες τοίχους, κ.λπ.), και εφόσον δεν δημιουργείται αυθαίρετη αλλαγή χρήσης χώρου, κατά το άρθρο 5 του ΓΟΚ ΄85."

 

Δεν ξέρω πώς να το ερμηνεύσω. Μήπως ακόμα και για ένα μπάνιο όπως ανέφερε ο jimis73;

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και για το μπάνιο, όπως το ανέφερα. Γενικά δεν μπορείς να προβείς σε οποιαδήποτε εργασία, χωρίς αντίστοιχη άδεια από την πολεοδομία.

 

Συγνώμη για το 2ο nick, αλλά είχα πρόβλημα με τον κωδικό μου εδώ στο forum και δεν μπορούσα να μπω ως jimis και μπήκα ως jimis73)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.