Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθωτός που θέλει να εργαστεί και ως Ελεύθερος Επαγγελματίας


GIANNIS9480

Recommended Posts

@xrysa.xn

 

Για να βάλεις την σφραγίδα σου ως μηχανικός πρέπει να έχεις πάρει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από το ΤΕΕ.

Αν έχεις δώσει εξετάσεις στο ΤΕΕ (και κατά συνέπεεια έχεις γραφτεί και στο ΤΣΜΕΔΕ) τότε επιτρέπεται να σφραγίσεις τις μελέτες που δικαιούσαι βάση του διπλώματός σου.

 

Αν δεν είσαι ακόμα μέλος του ΤΕΕ δεν μπορείς να υπογράψεις μελέτες.

 

Σε όλες τις τεχνικές μελέτες και σχέδια η σφραγίδα του μηχανικού υποχρεωτικά έχει τον αριθμό μητρώου του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

 Μπορεις να εισαι μισθωτος λοιπον σε μια εταιρια, με προσληψη κανονικα, να μην εχεις κανει ποτε εναρξη επαγγελματος και να βαζεις σφραγιδα μονο για την εταιρια? 

 

Δηλαδή να χρησιμοποιείς την σφραγίδα της εταιρείας για δουλειές τις εταιρείας? Ποιο το πρόβλημα το χέρι που την χρησιμοποιεί?

 

Δική σου σφραγίδα αν δεν είσαι μέλος ΤΕΕ (για διπλωματούχο πάντα) δεν μπορείς να έχεις...Είναι σαν να βγάλω εγώ σφραγίδα δικηγόρου...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να χρησιμοποιείς την σφραγίδα της εταιρείας για δουλειές τις εταιρείας? Ποιο το πρόβλημα το χέρι που την χρησιμοποιεί?

 

Δική σου σφραγίδα αν δεν είσαι μέλος ΤΕΕ (για διπλωματούχο πάντα) δεν μπορείς να έχεις...Είναι σαν να βγάλω εγώ σφραγίδα δικηγόρου...

  Σφραγίδα δικηγόρου βγάζεις (όσες θέλεις ). Η επίσημη χρήση της δημιουργεί θέματα. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σας ευχαριστω πολυ! Ειμαι νεα μηχανικος και σε συζητησεις με μια εταιρια. Η εταιρία αυτη δεν θελει να ειμαι με μπλοκακι αλλα θελει να υπογραψω μελετη συνδεσης σταθμου παραγωγης. Δεν θελει να ειμαι ελευθερος επαγγελματιας αλλα θελει να κανουμε προσληψη διοτι ισχυριζονται οτι ως ελευθερο επαγγελματια πρεπει να με πληρωσουν περισσοτερο. Και η απορια μου ειναι αν μπορω χωρις εναρξη επαγγελματος αλλα με προσληψη (λιγων μηνων κιολας) να υπογραφω μελετες -μονο για την εταιρια φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Χιλια συγνωμη αργησε να μου κανει ανανεωση και δεν ειδα τα υπολοιπα! Ως μηχανικος μελος ΤΕΕ ναι, αλλα οχι ελευθερος επαγγελματιας-οχι εναρξη και οχι μπλοκακι. Δεν ξερω αν εγινα σαφης. Με αριθμο μητρωου Τεε και τσμεδε ναι αλλα αν δεν κανω εναρξη και η κλασικη σφραγιδα διπλωματουχου να μπαινει μονο σε μελετες για λογαριασμο της εταιριας στην οποια θα εχω προσληφθει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει το εξής.....Σε θέλει εταιρεία σαν νέα μηχανικός απλά και μόνο για να υπογράψεις, μελέτη σύνδεσης σταθμού??? Πρόσεξε το αυτό....

 

Απλό την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω θα είσαι μισθωτή? Αν κάποιος είναι μισθωτός ο εργοδότης υποχρεούται να του πληρώνει τις ασφαλιστικές εισφορές (εκτός αν είσαι κάτω από 630 νομίζω που τα πληρώνεις εσύ...με κάθε επιφύλαξη)... Σαν ελεύθερος επαγγελματίας (μπλοκάκι) δεν τον ενδιαφέρει αν πληρώνεις ή όχι τις εισφορές, δικό σου θέμα όχι δικό του. Οπότε πως τον συμφέρει λέει αυτό δεν το καταλαβαίνω...

 

Καταρχήν στο ΤΕΕ έχεις γραφτεί? Ας ξεκινήσουμε από εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι καλυφθηκα απο τις απαντησεις και σας υπερευχαριστω! Με αριθμο μηρωου Τεε φυσικα για την προσωπικη σφραγιδα ρωτουσα και συμπεραινω οτι μπορω :smile: το θεμα μου δεν ηταν το Τεε αλλα η εφορια δηλαδη αν ο μηχανικος - 'μελετητης' εχει νοημα μονο ως ελευθερος επαγγελματιας και οχι ως μισθωτος. Και παλι σας ευχαριστω! 

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειναι να γραφτω στις προσεχεις εξετασεις και εκει με τα χρονικα περιθωρια με "παιρνει", οτι δηλαδη ο αριθμος μητρωου θα 'βγει' σε καμια 40 μερες και τοτε θα κανουμε την προσληψη.  Με θελει για να κανω τη μελετη και να τη σφραγισω σε πρωτη φαση .Δεν θελει να το κανω ως ελευθερος επαγγελματιας γιατι ειπαν οτι πρεπει η αμοιβη να ειναι ποσοστο του συνολικου προυπολογισμου και δεν τους συμφερει. Ο σταθμος ειναι μια μικρη βιομαζα βασικα που ατυπα για αλλη εταιρια εχω κανει.

Link to comment
Share on other sites

Ok, κοίτα βασικά γίνεται. Οπως φυσικά είναι δυνατόν να είναι κάποιος μισθωτός σε εταιρεία χωρίς να έχει κάνει έναρξη.(φυσικά εγγραφή στο ΤΕΕ απαραίτητη).

Νομίζω η διαδικασία είναι δίπλα στη σφραγίδα της εταιρείας να μπαίνει η δική σου, νομίζω πάλι χωρίς ΑΦΜ αφού ότι κόβεται, κόβεται στην εταιρεία...

Εψαχνα ενα λινκ που έχει ανάλογη περίπτωση με εσένα αλλά δεν το βρίσκω γαμώτο και το διάβαζα το πρωί...

Πάντως γίνεται...

Αν το βρω θα το βάλω και εδώ τον σύνδεσμο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.