Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρόπος δήλωσης 4014 με συμψηφισμό 3843


Recommended Posts

Καλημέρα, έχω την εξής περίπτωση: στην άδεια είναι ισόγεια οικοδομή με υπόγειο. Στην πραγματικότητα είναι τελείως ξεμπαζωμένο το υπόγειο ( ισογειο δηλ).

Ο ιδιοκτήτης νομιμοποίησε ( έχει πληρώσει εφάπαξ) το υπογειο με τον 3843 σε α' κατοικία. Τώρα όμως το χρησιμοποιεί σαν τουριστικό κατάλυμα με Ε.Ο.Τ κτλ.

Πέρα απο το ξεμπάζωμα (1-2 παραβάσεις) , τι άλλο πρέπει να του υπολογίσω? ΥΔ ΚΧ και να βάλω τουρισμό?Η' δεν έχει νόημα γιατί είναι είδος κατοικίας και αυτό? Αν το πάω έτσι διπλοπληρώνει λεφτά μου φάινεται...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω μία περίπτωση σοφίτας που δηλώθηκε με τον 3843 και περαιώθηκε αλλά έχει και υπέρβαση ύψους. Μπορώ να τη δηλώσω με τον 4014 ως:

1) Χωρίς υπέρβαση δόμησης με υπέρβαση ύψους

2) ΥΔΒΧ με υπέρβαση ύψους και να αφαιρέσω το παράβολο και το υπόλοιπο πρόστιμο που πλήρωσε με τον 3843. Μάλλον συμφέρει έτσι...

Επιλέγω αυτό που με συμφέρει?

Τελικά τα περαιωμένα του 3843 εντάσσονται στον 4014? Βγήκε κάποια εγκύκλιος?

τελικα τι έκανες πες μας γιατι εχω μια παρομοια περιπτωση....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα συναδελφοι..εχω ενα θεμα παρομοιο και εγω..

εχω μεζονετα που τακτοποιησα με 3843 το υπογειο,την σοφιτα και Η/Χ(ολα κατοικιες).εδωσε κοντα 20000 ευρω(εξοφληση εκανε εφαπαξ εχει γινει και περαιωση).

τωρα με 4014 εχει και υπερβαση υψους της σοφιτας και επεκταση του υπογειου και δημιουργια ενος εξωστη.ολα μαζι (αν τα βαλλω και τα δηλωμενα με 3843) βγαινει 15000 ευρω.τι κανω?γινεται συμψηφισμος δηλαδη και δε πληρωνει τιποτα?πληρωνει μονο το παραβολο?η θεωρω τα του 3843 ως τακτοποιημενα και τακτοποιω μονο τις παραπανω υπερβασεις?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γίνει συμψηφισμός και θα πληρώσει μόνο το νέο παράβολο. Μόνο που πρέπει να ανεβρεθεί ο φάκελος του 3843 για να βγουν φωτ/πία τα παραστατικά (αν δεν έχουν κρατήσει αρχείο).

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.οποτε πληρωνω μονο οτι βγει για παραβολο.

εχω την αιτηση που αναφερονται οι αριθμοι πληροτητας και περαιωσης.αρκουν?η θελει και τεχνικη εκθεση?

Link to comment
Share on other sites

Κρατάς την αιτηση αυτή στο αρχείο όπως και τα παραστατικά. Στην ΤΕ του 4014 αναφερεις τα του συμψηφισμού και συμπληρώνεις κατά την προσωρινή υπαγωγή τα παραστατικά τα επιμέρους ποσά και το συνολικό πληρωμένο ποσό με προσοχή στο σύστημα (προτείνω να το έχεις προσυντάξει στο word). Mην ξεχάσεις και ΥΔ του ιδιοκτήτη για τα πληρωμένα πρόστιμα...

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα,ευχαριστω και παλι

και τωρα που σε ξαναβρηκα συμπληρωνω τιποτα στα προσθετα στοιχεια στην εισαγωγη παλαιοτερων προστιμων?

Link to comment
Share on other sites

γράψε για το παράβολο του 3843: το α/α και τον αριθμο του εντυπου -την ημερομηνια-την δου- το ποσο, για την δοση στην τραπεζα :ημερομηνια πληρωμης -κωδικο πληρωμης -αριθμο εντυπου τραπεζας-ποσο. γενικοτερα οτι πληροφορια μπορεις βαλτην να εισαι καλυμμενος.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχει γινει περαιωση αλλαζει τιποτα η βαζω κανονικα τα ποσα που εχουν πληρωθει και κανω τον συμψηφισμο?

ευχαριστω παντως για τις απαντησεις με εχετε κατατοπησει αρκετα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει τίποτα.Βάλε τα ποσά με ανάλυση των παραστατικών και προχώρα σε συμψηφισμό.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.