Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλαίσια S-Energy


kouman

Recommended Posts

Σε επαφή με αρκετούς που γνωρίζουν της εταιρεία και "συζητούν" μαζί τους αναφέρεται ότι ουσιαστικά άλλαξαν cells και γι΄αυτό έχουμε αυτά τα αποτελέσματα. Άλλοι ισχυρίζονται, που επίσης συζητούν μαζί τους, οτι επί της ουσίας πλέον είπανε την αλήθεια και διόρθωσαν ένα σφάλμα τους έστω και αργά. Αν και θέλω να πιστέψω το πρωτο σενάριο αναρωτιέμαι αν μετά την ενασχόληση πολλών συναδέλφων με το αντικείμενο πλέον (επί σειρά ετών) μπορούνε να ισχυριστούν ότι ένα πολυκρυσταλλικό πάνελ συμβατικής τεχνολογίας μπορεί να συναγωνιστεί SΑNYO και SUNPOWER με τέτοια αποτελέσματα. Δηλαδή μήπως οι Κορεάτες ένα πράγματι καλό προιόν ούτως ή άλλως (και πριν αλλά και τώρα) στην προσπάθειά τους να πάρουν ένα μεγάλο μερίδιο της παγκόσμιας αγοράς υπερέβαλαν (για να μην πώ ότι εξαπάτησαν) και τελικά τους βγήκε μπροστά τους το πρόβλημα; Εκτιμάτε οι εμπειρότεροι και πλέον εξειδικευμένοι στο αντικείμενο εδώ μέσα ότι μπορεί μία τέτοια εταιρεία αυτού του βεληνεκούς να πετύχει τέτοιο πάνελ με τέτοια χαρακτηριστικά (-0,35%/Κ) ; Λόγω μη εμβάθυνσης στο αντικείμενο και ενασχολησής μου μόνο 3 μήνες δεν μπορώ να το εκτιμήσω. Άλλοι εμπειρότεροι συνάδελφοι όμως πιστεύπυν πως αυτό δεν γίνεται. Ας κρίνει ο καθένας μόνος του.

 

Λέω όμως και πάλι ότι γνώμη μου είναι ότι το πάνελ σε κάθε περίπτωση είναι καλό αλλά η πολιτική της εταιρείας ήτανε κακή. Και στην τελική πως μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει / διαπιστώσει ότι έχει αγοράσει ένα πάνελ με θερμ. συντ. -0,35 και όχι με -0,43 ;;; Τελικά λοιπόν η εταιρεία ισχυριζόμενη ότι όλα τα προ 2012 προιόντα της είχαν τα καλύτερα χαρακτηριστικά και πλέον έχουν τα νέα χειρότερα χαρακτηριστικά επί της ουσίας δεν ρισκάρει τίποτα. Άντε να αποδειξεις ότι λέει ψέματα. Πάντως η σύγκριση απόδοσης εγκαταστάσεων KYOCERA vs S_ENERGY σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογεί την διαφορά των θερμικών συντ. (θερμ. συντ. -0,46 με -0,35). Τα δύο πάνελ πάνε μαζί. Ενδεικτικά νούμερα μου δώσανε από παραγωγή 3-4 μηνών. Βέβαια η διαφορά κόστους τους είναι αρκετά μεγάλη (~ 20 %). Πρέπει στη τελική επιλογή να υπολογιστούν μάλλον όλες οι παράμετροι.

Link to comment
Share on other sites

. Πάντως η σύγκριση απόδοσης εγκαταστάσεων KYOCERA vs S_ENERGY σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογεί την διαφορά των θερμικών συντ. (θερμ. συντ. -0,46 με -0,35). Τα δύο πάνελ πάνε μαζί. Ενδεικτικά νούμερα μου δώσανε από παραγωγή 3-4 μηνών.

 

Μήπως γνωρίζεις για ποιους 4 μήνες έγινε η σύγκριση; Οι καλοκαιρινοί είναι αυτοί που έτσι και αλλιώς θα δείξουν την όποια διαφορά υπάρχει στο θερμοκρασιακό συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση έχει ως εξής και κατόπιν αλληλογραφίας με την εταιρία.

1. Για τα xxxPC8. Δεν υπήρχε λάθος το οποίο και διορθώθηκε στην συνέχεια. Τα πάνελ που η παραγγελία τους έγινε βάση των προηγούμενων προδιαγραφών είχαν τις συγκεκριμένες κυψέλες και με τα συγκεκριμένα τεχνικά χαρακτηριστικά (θερμοκρασιακός, φορτίο κλπ). Η καινούργια πλέον παραγωγή,και γιαυτό είναι ενήμεροι οι εισαγωγείς, είναι και θα είναι με βάση τα καινούργια χαρακτηριστικά και όπως αυτά αναφέρονται στον δικτυακό τόπο της εταιρίας.

2. Η σειρά xxxPA8 εξακολουθεί να διατηρεί τα προηγούμενα χαρακτηριστικά.

3. "YLK": Δεν υπάρχει κανένα θέμα "εξαπάτησης" .Νομίζω ότι θα συμφωνήσεις ότι είναι απολύτως θεμιτό, να αλλάζει ο κατασκευαστής τις προδιαγραφές, εφ όσον και μόνο είναι ενήμεροι οι αγοραστές για το υλικό που προμηθεύονται. Κανένας σοβαρός κατασκευαστής δεν ρισκάρει κατά αρχάς την φήμη του και κατά δεύτερον την οικονομική του καταστροφή με τυχόν καταγγελίες. Επίσης πρέπει να λάβεις υπόψιν σου, ότι α)τα προιόντα διατίθεντε όχι αποκλειστικά στην Ελλάδα αλλά σε ολόκληρο τον κόσμο και ίσως με κύρια αγορά αυτήν της Αυστρίας, β)οι "ανταγωνιστές" πάντα "καιροφυλακτούν" ...και συνήθως ισχύει το ρητό "όσα δεν φτάνει η αλεπού...".και γ)δεν μπορούν να θεωρηθούν τυχαίες οι καλές τους επιδόσεις σε τεστ έγκριτων περιοδικών...

 

Καλό και Χαλαρό σ/κ !!!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω και γώ κάτι αφού σας ενδιαφέρει ο θερμοκρασιακός συντελεστής γιατι δεν προτιμάτε τα Silcio?

Ιδιώτης είμαι δεν έχω να κάνω κάτι με την εταιρεία απλά στα χαρτία(τεχνικά χαρακτηριστικά) φαίνονται ιδανικά για την Ελλαδα και με 12 χρόνια εγγύηση και η κατασκευαστική τους γραμμή είνε πολύ καλή.

Θέλω να καταλήξω σε κάποιο τύπου πανέλου τις επόμενες μέρες και τεινω προς τα Silcio.

 

Κάθε συμβουλή σας ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μου μιλήσανε για καλοκαιρινούς. Ιδιαίτερα για τον Αύγουστο πάνε απόλυτα μαζί (~ 1700 kWh (+-) 30 kWh).

 

το 1700kWh τον Αύγουστο τι είναι???????? 1700kWh/kWp ετήσια ίσως ????

 

 

Επίσης πρέπει να λάβεις υπόψιν σου, ότι α)τα προιόντα διατίθεντε όχι αποκλειστικά στην Ελλάδα αλλά σε ολόκληρο τον κόσμο και ίσως με κύρια αγορά αυτήν της Αυστρίας, β)οι "ανταγωνιστές" πάντα "καιροφυλακτούν" ...και συνήθως ισχύει το ρητό "όσα δεν φτάνει η αλεπού...".και γ)δεν μπορούν να θεωρηθούν τυχαίες οι καλές τους επιδόσεις σε τεστ έγκριτων περιοδικών...

 

α) η Αυστρία έχει άλλες καιρικές συνθήκες από την Ελλάδα...

β) υπάρχουν εξίσου καλές εταιρίες με ακόμα καλύτερα χαρακτηστικά.... όποτε οι αλεπούδες δεν έχουν νόημα...

γ) χωράει πολύ κουβέντα...

Link to comment
Share on other sites

astrah: α) η Αυστρία έχει άλλες καιρικές συνθήκες από την Ελλάδα...

Φυσικά... έχει μεγάλα φορτία χιονιού...

 

β) υπάρχουν εξίσου καλές εταιρίες με ακόμα καλύτερα χαρακτηστικά.... όποτε οι αλεπούδες δεν έχουν νόημα...

γ) χωράει πολύ κουβέντα...

 

Να σε χαρώ... σ ακούω..

Link to comment
Share on other sites

α. + λιγότερη ηλιοφάνεια... μικρότερες θερμοκρασίες.... άρα έχει νόημα να μνημονεύουμε την Αυστρία????? τι κοινό έχουμε....? άλλωστε με πιστοποίηση των περισσότερων κατασκευαστών για στατικό φορτίο 5400Pa ή ~5400N/m2 μην φοβάσαι να σπάσει κανένα πάνελ από το χιόνι... οι βάσεις μπορεί...

 

β. δεν πρόκειται να κάνω διαφήμιση κανενός... όλοι έχουμε πρόσβαση στις σελίδες κατασκευαστών... παραγωγοί φ/β παγκόσμια είναι αρκετές εκατοντάδες... θα συμφωνήσω όμως με τον cai ως Έλληνας...

 

γ. δώσε περιοδικό και συνθήκες τεστ... γιατί περιοδικά υπάρχουν αρκετά... ειδικά γερμανικά... ποιος διακριβώνει την αξιοπιστία των τεστ.... και τι τελικά μετράνε... είναι απλά flash report...? έχουν πραγματικές παραγωγές και σε διάρκεια πόσων χρόνων...? και αν ναι... σε ποιες περιοχές είναι οι εγκαταστάσεις... και υπό ποιές συνθήκες χωροθέτησης... και με ποιους ινβέρτερ... και με τι διατομές καλωδίων... και... και.... και....

Εν ολίγοις... κάθε εγκατάσταση έχει της ιδιαιτερότητές της... και εάν δεν έχουμε απόλυτα και εξακριβωμένα δεδομένα, ασφαλές συμπέρασμα δεν βγαίνει για τους γνωρίζοντες... Άρθρα όμως για να τα ανεμίζουν οι έμποροι πολλλλλά........

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

το 1700kWh τον Αύγουστο τι είναι???????? 1700kWh/kWp ετήσια ίσως ????

 

 

 

 

Σωστός, δεν έγραψα τι συγκρίνονταν. Συγνώμη. Διορθώνω: Πρόκειται για δύο εγκαταστάσεις στέγης ισχύος 10 kW έκαστη (ή 9,8Χ kW, δεν το θυμάμαι πλέον). Άρα το απόλυτο νούμερο 1700 kWh πλέον είναι σαφές τι αφορά. Και για να είμαστε απολύτως σωστοί 170 kWh/kWp για τον μήνα Αύγουστο. Τώρα μάλλον κατάλαβαν όλοι.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! χθες στις 5 το απογευμα συνδεθηκα με τη Δεη! πλαισια S-energy PC 8 235.inverter Kaco 12 TL3..σημερινη παραγωγη 65kwh.η παραγωγη με Kyosera 2 χιλιομετρα πιο μακρια σε σπιτι φιλου ηταν 62,7kwh.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.