Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παθητική σε ΚΥΕ προ του 1955


sarcs

Recommended Posts

Συνάδελφοι σας ρωτώ το εξής :

σε κτίριο προ του 1955 πρόκειται να εκδόσουμε αλλαγή χρήσης σε ΚΥΕ με εσωτερικές διαρρυθμίσεις κλπ.

Με ποιο κανονισμό θα ελέγξουμε? Πιστεύω όχι με το Π.Δ. 71/88. Ο αδερφός μου ο αρχιτέκτων είναι σίγουρος για την Πυρ. Δ. 3α/81, αλλά εγώ κάτι έχω συγκρατήσει από έκδοση άδειας λειτουργίας για τη Διαταγή του 1960. Μπορείτε να βοηθήσετε?

(εννοείται από την αρμόδια πολεοδομία δεν ελπίζω σε σίγουρη απάντηση).

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν προσδιορίζεις το είδος του καταστήματος, θεωρώ οτι αναφέρεσαι σε συνάθροιση κοινού, μιας και αναφέρεις την 3α/81.

Στη προκειμένη περίπτωση, έχει δίκιο ο αδελφός σου πάει, με την Πυρ. Δ. 3α/81και 3β/83-3γ/95 και 3δ/95, αλλά μόνο στη περίπτωση που ο θεωρητικός πλυθησμός του ΚΥΕ είναι πάνω απο 50 άτομα (για συνάθροιση κοινού)

Για την ίδια κατηγορία και κάτω απο 50 άτομα πάει με υπόδειξη της Πυροσβεστικής σύμφωνα με την Διαταγή 7600/1960

 

Σημ.

Εννοείται οτι αναφέρομαι σε ενεργητική πυροπροστασία, δεν γίνεται παθητική στα προ του 71/88 κτήρια

Edited by dib
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Παρέλειψα να πω είναι αλλαγή χρήσης σε καφέ-μπάρ.

Και όμως η ερώτησή μου ηταν για την παθητική, καθώς οι πυροσβέστες λένε ότι δεν απαιτείται παθητική, αλλά η οικεία (και κατά νόμο αρμόδια) πολεοδομία σε ανάλογες περιπτώσεις (αλλαγές χρήσης από "κατώι" σε κατοικία σε προυφιστάμενα του 55) μας έχει πει "ε, βάλε βρε παιδί μου, πρέπει να υπάρχει στο φάκελο!!!"

Οπότε εγώ ρωτάω με ποιο κανονισμό για να βγάλω τον πληθυσμό, γιατί με τον ένα πάει <50, με τον άλλο > 50, για την παθητική!!!

Μήπως επειδή έχω και εσωτερικές διαρρυθμίσεις-αντικατάσταση στέγης πρέπει να βάλω παθητική?

Την ενεργητική - όταν δεν απαιτούνται μόνο πυροσβεστήρες- την κάνει ο συνεργάτης μηχ/γος γιατί δεν κατέχουμε από μέτρα ενεργητικής και δεν είναι και δουλειά μας να κατέχουμε.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Άκυρον μόλις συνειδητοποίησα με κουβέντα με το μηχανολόγο και την Πυρ/κη οτι η Πυρ. 3α/81 δεν προβλέπει παθητική!!!

άρα ή δεν υποβάλλω η αν θέλω να πρωτοκολλήσω στην πολεοδομία, συντάσσω μία με το ΠΔ 71/88(!) για να μη κολλήσω και πάω με 4030/11 από 1-3-12, και προσπαθώ να τους πείσω στην πορεία!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο έγραψα στο 1ο μύνημα μου

 

..............

Σημ.

Εννοείται οτι αναφέρομαι σε ενεργητική πυροπροστασία, δεν γίνεται παθητική στα προ του 71/88 κτήρια

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Για την ίδια κατηγορία και κάτω απο 50 άτομα πάει με υπόδειξη της Πυροσβεστικής σύμφωνα με την Διαταγή 7600/1960

Αν και πρόκειται για ενεργητική, θα ρωτήσω εδώ:

Σε κτίριο προ του 55, δημιουργήθηκε τώρα ΧΣΚ με θεωρητικό πλυθησμό κάτω από 50 άτομα.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με την πυρασφάλεια, μου είπαν ότι δεν θα γίνει υπόδειξη μέτρων, θα καταθέσω μελέτη σύμφωνα με την 3/81.

Είναι σωστό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αν και πρόκειται για ενεργητική, θα ρωτήσω εδώ:

Σε κτίριο προ του 55, δημιουργήθηκε τώρα ΧΣΚ με θεωρητικό πλυθησμό κάτω από 50 άτομα.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με την πυρασφάλεια, μου είπαν ότι δεν θα γίνει υπόδειξη μέτρων, θα καταθέσω μελέτη σύμφωνα με την 3/81.

Είναι σωστό αυτό;

 

πιθανόν ο πυροσβέστης να μην καταλαβε τι του είπες για την περίπτωση σου, αλλα δεν νομίζω οτι πάει με την 3/81 για < 50 άτομα

αλλα και πάλι δεν είμαι σίγουρος γιατί το μήνυμα το έγραψα το φλεβάρη του 12

απο τότε έχουν βγεί αρκετές εγκύκλιοι απο πυροσβεστική οπότε καλό είναι να πας μια βόλτα απο κεί με τα σχέδια και να τους έξηγήσεις περι τίνος πρόκειται.

 

υγ.

τι είναι ΧΣΚ ? χώρος .......

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυθαίρετη συντομογραφία :smile: : Χώρος Συνάθροισης Κοινού

 

Ευχαριστώ, αυτό σκέφτηκα κι εγώ, άυριο θα πάω από κει.

Link to comment
Share on other sites

Σε δικιά μου περίπτωση, όπου η αλλαγή χρήσης έγινε το 98 δεν απαιτήθηκε παθητική από την πολεοδομία, και τώρα η πυροσβεστική ζητάει παθητική χωρίς να εγκριθεί πρώτα από την πολεοδομία. Και η ενεργητική να γίνει με υπόδειξη μέτρων ή με το άρθρο 10 του 71/88. Αρχικά κατέθεσα μελέτη με βάση την 3α/81.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι έχω και εγω παρόμοια περίπτωση :

Σε εστιατοριο του 1971, βγάζω νέα άδεια λειτουργίας, και με πληθυσμό <50 μου ζηταει ενεργητική πυροπροστασια αντι την απλή υπόδειξη μετρων και μέσων. Εσεις τι πιστεύετε ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.