Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χώρος γραφείων σε βιομηχανικό κτίριο


zio7

Recommended Posts

2. Διευκρινίσει επί της υποχρέωσης εκπόνησης μελέτης ενεργειακής απόδοσης (ΜΕΑ)

Εκπονείται υποχρεωτικά ΜΕΑ επιπρόσθετα και στις εξαιρέσεις των περιπτώσεων (α), (β) και (γ) του άρθρου 11 του ν. 3661/2008 και μόνο για λειτουργικά ανεξάρτητους και αυτόνομους χώρους, εφόσον η συνολική τους επιφάνεια είναι μεγαλύτερη των 50 τ.μ., Β/ταγμένους ή μη

στην κτιριακή μονάδα, όπως χώροι γραφείων, συνάθροισης κοινού, εμπορίου, κλπ.

 

 

Τι θεωρούμαι λειτουργικά ανεξάρτητους χώρους? Εχω βιομηχανικό κτίριο με γραφεία πάνω απο 50 τ.μ. τα οποία επικοινωνούν με εσωτερική πόρτα με τον βιομηχανικό χώρο.

 

Στην περίπτωση που χρειαζεται ενεργειακή μελέτη στα γραφεία ο έλεγχος θερμομονωτικής επάρκειας γίνεται για όλο το κτίριο?

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις ανεξάρτητα γραφεία πάνω απο 50 τ.μ (ανεξάρτητα αν επικοινωνούν με εσωτερίκη πόρτα με τον βιομηχανικό χώρο.), κάνεις ΜΕΑ μόνο γι' αυτό το χώρο

 

Αν τα γραφεία ήταν κάτω απο 50τμ., τότε θα έκανες μόνο μελέτη θερμομονωτικής επάρκειας

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε βιομηχανικό κτίριο με χώρο γραφείων 70μ, κάνω μόνο ενεργειακή μελέτη για τα γραφεία και έλεγχο θερμομονωτικής επάρκειας για όλο το κτίριο (ο βιομηχανικός χώρος θερμάινεται). Η παρατήρηση που βγήκε είναι να κάνω έλεγχο θερμομονωτικής επάρκειας και για τα γραφεία. Δεν είναι λάθος αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 2 years later...

Καλημέρα, 

Πρόκειται να μεταβιβαστεί βιοτεχνικό κτίριο 800τμ περίπου με χώρο γραφείων 100τμ. Το κτίριο είναι διώροφο και αποτελείται από ισόγειο 700τμ περίπου με αποθήκες, χώρους επεξεργασίας, συσκευασίας κλπ και όροφο 100τμ που είναι γραφεία. Μπορεί να γίνει ΠΕΑ μόνο για τον όροφο σαν κτιριακή μονάδα ή πρέπει να γίνει για όλο το κτίριο?

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Αρ. πρωτ.: ΔΕΠΕΑ/ Γ/ 172335/ 16.2.2016 (ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ) Διευκρινίσεις για το Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης (ΠΕΑ) και την καταχώρηση των στοιχείων του στην ηλεκτρονική εφαρμογή «Δήλωση Πληροφοριακών Στοιχείων Μισθώσεων Ακίνητης Περιουσίας»

  https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/22964

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε την έχω υπόψη μου την παραπάνω οδηγία..Ήθελα  καμιά άποψη για το πως ερμηνεύεται κ αν στη δική μου περίπτωση θα μπορούσα να κάνω ΠΕΑ για τον όροφο μόνο. Δεν έγραψα πριν ότι η πρόσβαση στον όροφο γίνεται μέσω εσωτερικής σκάλας.

Link to comment
Share on other sites

κανε λιγο τον κοπο να ψαξεις και μην τα περιμενεις ολα ετοιμα. Εχει ηδη απαντηθει εδω μεσα και αυτο.

 

και αλλες αναφορες απο αλλους συναδελφους

 

Link to comment
Share on other sites

Δε διατύπωσα μάλλον πολύ καλά την απορία μου. Θα γίνει ΠΕΑ μόνο για τα γραφεία αφού τα βιοτεχνικά εξαιρούνται. Με προβληματίζει αν τα γραφεία πρέπει να αντιμετωπιστούν σαν κτιριακή μονάδα και να χρησιμοποιήσω την παραδοχή U/2 για τις επιφάνειες που συνορεύουν με το υπόλοιπο βιοτεχνικό κτίριο ή αν πρέπει να γίνει ΠΕΑ σαν κτίριο, να οριστούν τα 700τμ αναλυτικά σαν ΜΘΧ και να μπουν διαχωριστικές επιφάνειες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα σας.

Έχω ένα κτίριο,χωρίς να υπάρχει σύσταση και είναι κάπου 3000τ.μ, βιομηχανικός χώρος σε 2 ορόφους εκ των οποίων τα 300 περίπου είναι γραφεία.

Ισόγειο 1700τ.μ βιομηχανικός χώρος και δύο γραφεία: 87τ.μ, με δικιά του είσοδο και 62τ.μ, αντίστοιχα(μάλλον όχι αυτόνομο το δεύτερο). (μέρος των 1700τ.μ)

Α' 'Οροφος: 1000τ.μ βιομηχανικός χώρος- 187τμ γραφείο  (μέρος των 1000τ.μ)

και 1000τμ το δώμα,όπου έχει κάπου 200τ.μ - 2 διαμερίσματα.

Βγάζω ένα Π.Ε.Α για τα γραφεία και 1 για τα διαμερίσματα?(δεν βγάζω ΠΕΑ για το: 62τ.μ γιατί δεν είναι αυτόνομο?)

(Αναφέρω στο συνολικό εμβαδό(όχι το ωφέλιμο) τα υπόλοιπα περίπου 2700τ.μ?)

(ενδεικτικά επισυνάπτω μία φωτογραφία του σχεδίου του ισόγειου ορόφου)

Ευχαριστώ.

 

 

 

πεα - φινος φιλμ - ισογειο.jpg

Edited by Πολ.Μηχ.Φ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.