Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπαζωμένος χώρος (κάτω από κύριο χώρο χρήσης)


Recommended Posts

Έχω ένα χώρο ύψους περίπου 2.40 μπαζωμένο κάτω από όροφο σε ιδιάιτερα επικλινές οικόπεδο.

 

Μετράει στον όγκο;

Αν ναι τι πρέπει να γίνει κατά την γνώμη σας:

-να θαφτεί όλη η οικοδομή;

-να μπαζωθεί περιμετρικά ώστε να προκύψει τελικά λιγότερος όγκος;

 

Τι άλλες προτάσεις υπάρχουν για τον χαρακτηρισμό του χώρου χωρίς να μετράει στην δόμηση (στην περίπτωση που μετραέι στον όγκο);

π.χ. στεγασμένος χώρος στάθμευσης; (πιλοτή δεν επιτρέπεται)

 

Υπ' όψιν ότι μιλάμε για οριοθετημένο οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων

Link to comment
Share on other sites

Από τους 104 που το διαβάσατε δεν μπορεί να απαντήσει κανείς οτιδήποτε;;;

 

Για να θέσω αλλιώς το ερώτημα:

 

Υπάρχει χώρος κάτω από όροφο μπαζωμένος πλήρως με ύψος 2,40.

Δεν είναι ΗΧ, δεν είναι κατοικήσιμος, δεν είναι πυλωτή, δεν είναι τίποτα...

είναι μπάζωμα

Αλλά προεξέχει 2,40 από το διαμορφωμένο έδαφος!

 

Το βασικό ερώτημα είναι:

Μετράει στον όγκο;

 

ΥΓ. Σήμερα ρώτησα την πολεοδομία και ούτε και ο υπάλληλος ήξερε να μου απαντήσει. Είπε θα το ρωτήσει και θα μου απαντήσει...

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για υπάρχουσα κατασκευή για την οποία θα κάνεις κάποια νομιμοποίηση? Πρόκειται για παρανομοια που προέκυψε από έλεγχο της πολεοδομίας; Πως προέκυψε το πρόβλημά σου. Έχει σημασία για τον τρόπο αντιμετώπισης. Υπάρχει άδεια? τι ακριβώς δείχνει η άδεια αν υπάρχει; Είσαι μηχανικός; (αυτό το ρωτάω για να ξέρω πως να σου απαντήσω)

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού δεν επιτρέπει ο ΓΟΚ υπερύψωση πάνω από 1,50μ.

Αρα θα διαμορφώσεις το περιβάλλον του κτιρίου έδαφος σε απόσταση από το ισόγειο 1,50μ.

Link to comment
Share on other sites

Για νεα αδεια:

 

Αφου δεν υπαρχει οροφος απο κατω ή η/υ ή υπογειο τοτε δεν μετραει στη δομηση. Και αν δεν μετραει στη δομηση τοτε δε μετραει στον ογκο. Τουλαχιστον εγω αυτο καταλαβαινω. Σιγουρα ομως θα μετρησει στο συνολικο υψος του κτιριου [Ύψος κτιρίου σε ορισμένη θέση του είναι η κατακόρυφη απόσταση από το σημείο που αποτελεί την αφετηρία μέτρησης, κατά τις διατάξεις του νόμου αυτού (στάθμη του πεζοδρομίου ή οριστική στάθμη του εδάφους ή φυσικό έδαφος) έως τη στάθμη της τελικής επάνω επιφάνειας του τελευταίου ορόφου, στην οποία συμπεριλαμβάνεται η μόνωση και η επίστρωσή της στη θέση αυτή"].

 

Τωρα αν καποια πολεοδομια το δει σαν "πονηρια" μπορει να σου δημιουρησει προβλημα.

 

erling αυτο που λες "Μα αφού δεν επιτρέπει ο ΓΟΚ υπερύψωση πάνω από 1,50μ." που μπορω να το βρω? Εννοεις αυτο που λεει για το υπογειο?

 

Παραθετω το αρθρο 9, παραγραφο 10 του ΓΟΚ.

 

10. Ο επιτρεπόμενος συντελεστής κατ' όγκον εκμετάλλευσης του οικοπέδου (σ.o.) δίνεται από τις ακόλουθες σχέσεις:

 

α. Για κτίρια με μέγιστο ύψος μικρότερο ή ίσο των 8,50 m. και για βιοκλιματικά κτίρια ανεξάρτητα από το ύψος τους εφ' όσον από ενεργειακή μελέτη προκύπτει σχετική ανάγκη:

 

(σ.ο.) = 5.00 x (σ.δ.) και

 

β. Για κτίρια με μέγιστο ύψος μεγαλύτερο των 8,50 m.:

 

(σ.ο.) = 4,50 x (σ.δ.),

 

όπου (σ.δ.) ο αντίστοιχος συντελεστής δόμησης του οικοπέδου κατά περίπτωση.

 

Για τον υπολογισμό του πραγματοποιούμενου σ.ο., λαμβάνεται ο όγκος των πάνω από την οριστική στάθμη του εδάφους κλειστών και ημιυπαίθριων χώρων, καθώς και ο όγκος όσων ακάλυπτων χώρων προσμετρώνται στην κάλυψη. Για τον υπολογισμό αυτό δεν προσμετρώνται ο ελεύθερος χώρος του ισογείου σε υποστηλώματα (pilotis), ο όροφος των ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων, όπως προβλέπεται από νόμιμη οικοδομική άδεια, ο χώρος της παρόδιας στοάς και το 50% του χώρου της εσωτερικής υποχρεωτικής στοάς της παρ. 6 του άρθρου 12 υπό την προϋπόθεση ότι δεν θα προσαυξηθεί ο συντελεστής δόμησης κατά τις διατάξεις του τελευταίου εδαφίου της παραγράφου αυτής καθώς και ο χώρος των περιπτώσεων ιβ΄ και ιε της παραγράφου 1Β΄ του άρθρου 7 του παρόντος νόμου. Σε περίπτωση ανέγερσης ανεξάρτητων κτιρίων στο οικόπεδο με ύψη μικρότερα και μεγαλύτερα των 8,50 m. ο επιτρεπόμενος σ.ο. δίνεται από τη σχέση:

 

Σ.Ο. = [5*Ε1 +4.5*Ε2]/Ε

 

όπου:

 

Ε1: Το άθροισμα των επιφανειών που προσμετρώνται στο σ.δ. των κτιρίων με μέγιστο ύψος μικρότερο ή ίσο των 8,50 m.

 

Ε2: Το άθροισμα των επιφανειών που προσμετρώνται στο σ.δ. των κτιρίων με μέγιστο ύψος μεγαλύτερο των 8,50 m, και

 

Ε: Το εμβαδόν του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε παιδιά, επιτέλους απαντήσεις......

 

1) Συσχετίζεται με άλλοthread "αναθεώρηση ως προς το ύψος" και εξηγούμαι: έχει βγεί η άδεια από άλλον μηχανικό αλλά εγώ (ναι λοιπόν είμαι μηχανικός) ανέλαβα την αναθεώρηση ως προς το ύψος. Ο εργολάβος λοιπόν θέλει να σηκώσει όλη την οικοδομή επειδή θα ήταν θαμμένη αν κατασκευαζόταν με τα αρχικά σχέδια

2) Προκύπτει λοιπόν αυτός ο χώρος κάτω από τον όροφο (προσπαθώ να ανεβάσω ένα σκαρίφημα) ο οποίος δεν μπορεί να μετρήσει στην δόμηση (δεν υπάρχει περιθώριο), ούτε και στον όγκο όμως. Έτσι λοιπόν, Πρότεινα εγώ στον εργολάβο, να γίνει "μπαζωμένος χώρος", ο οποίος δεν θα χρησιμοποιείται καθόλου....

3) Τι εννοείς ότι δεν επιτρέπει ο ΓΟΚ υπερύψωση πάνα από 1.50μ; Δεν είναι υπόγειο!

Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύονται οι διαμορφώσεις εδάφους (μπάζωμα) σε τόσο μεγάλο ύψος. Όμως μπορεί να σου δώσει την σχετική άδεια η ΕΠΑΕ, που έτσι κι αλλιώς θα ξαναπεράσεις, εφόσον τους πείσεις πως δεν υπάρχει άλλος τρόπος αντιμετώπισης της κλίσης.

 

Αν και δεν καταλαβαίνω την χρησιμότητα του μπαζώματος και γιατί ο 2ος όροφος δεν κάθεται πάνω στον 1ο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.