Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
TSAF

Άδεια Νομιμοποίησης και Νέος τρόπος εκδοσης αδειών

Recommended Posts

Έτσι έτσι

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να ελέγξει τι? Αφού μιλάμε για έκδοση αδείας.Αν ζητήσουμε ρεύμα τότε να έρθει, αλλά κατα την έκδοση της άδειας δεν υπήρχαν έλεγχοι.Τοτε θα πρέπει σε όλες τις εκδόσεις αδειών να τρέχει ο ΕΔ.

. Δίκιο έχεις. Ισως επειδή υπάρχει ήδη η κατασκευή, να ελέγξουν την πραγματικότητα. Το σίγουρο είναι ότι θα έρθουν για την ρευματοδότηση. Θα ρωτήσω Πολεοδομία για διασαφήνιση και θα ενημερώσω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελπίζω τουλάχιστον σε αυτό το θέμα να υπάρξει κάτι ενιαίο και να μην πάμε στο "Η ΚΑΘΕ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ΛΕΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελπίζω τουλάχιστον σε αυτό το θέμα να υπάρξει κάτι ενιαίο και να μην πάμε στο "Η ΚΑΘΕ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ΛΕΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ".

Εγώ τώρα γιατί το φοβάμαι αυτό??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αστέριε, το φοβάσαι γιατί είσαι εμπαθής απέναντι στις Υπηρεσίες....

Μην σχολιάσεις... χαχαχαχα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επιτρέπονται όλα τα σε -μαθής: ημι_μαθής, α_μαθής, γλωσσο_μαθής , κ.λ.π. ( δεν μπορώ να βρώ άλλη).

Edited by αστέριος

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε οικοδομική άδεια που ισχύει (υπό ανέγερση κτίριο), η νομιμοποίηση αυθαιρέτων τμημάτων θα γίνει μέσω αναθεώρησης της οικ. αδείας η οποία εφόσον είχε εκδοθεί με τον παλιό τρόπο θα αναθωρηθεί και με τον παλιό τρόπο έκδοσης.

 

Οι εργασίες αυτονόητο ότι έχουν ξεκινήσει πολύ ΠΡΙΝ την 01.03.2012 (εξ ου και η δυνατότητα χρήσης του Ν4014).

 

Για να πάρει ρεύμα θα απαιτηθεί Ελεγκτής Δόμησης?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι, η αναθεώρηση θα γίνει με τον παλαιό τρόπο?

Για το ρεύμα, να περιμένεις Ελεκτή στα σίγουρα. Ελέγχονται όλες οι εργασίες που εκτελούνται μετά την 01.03.2012. Τώρα αν ο ελεγκτής θα ¨ρίξει¨ και μια ματιά και στις παλαιότερες.... δεν ξέρω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΝΟΚ άρθρο 29

 

5. α. Η ισχύς των οικοδομικών αδειών, οι οποίες δεν είχαν λήξει την 1.3.2011 παρατείνεται κατά τρία έτη. Οικοδομικές άδειες, οι οποίες είχαν εκδοθεί και είχε αρχίσει η εκτέλεση των εργασιών τους πριν την 1.3.2012, αναθεωρούνται σύμφωνα με τις προϊσχύουσες του ν. 4030/2011 διατάξεις, εφόσον η αναθεώρηση δεν αφορά προσθήκη.

β. Οι διατάξεις του άρθρου 7 του ν. 4030/2011 εφαρμόζονται για τις οικοδομικές άδειες, οι οποίες έχουν εκδοθεί μέχρι την 1.3.2012, εφόσον αρχίσει η εκτέλεση των οικοδομικών εργασιών τους, μετά την παραπάνω ημερομηνία.

 

Τι καταλαβαίνουμε από αυτά?

Πρώτον: Μήπως επειδή εσύ με τη νομιμοποίηση έχεις κάποιου είδους προσθήκη πας με τα νέα δεδομένα για τις αναθεωρήσεις?

Δευτερον.: Αν θεωρηθεί σαν ημερομηνία έκδοσης αδείας η ημερομηνία της νομιμοποίησης που θα είναι μετά της 1-3-2012 τότε ισχύει το άρθρο 7 του 4030?

Ε ΥΠΕΚΑ ακούει?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ανάρτησα και αλλού, αλλά επειδή συσχετίζεται με το θέμα και το θεωρώ σημαντικό, το αναρτώ και εδώ

Έχω οικοδομή με οικ άδεια του 2008 (σε ισχύ ακόμη)

 

Τακτοποίησα τις αυθαιρεσίες με τον 4014 και υπέβαλα σχέδια και Υ.Δ (ότι τα ίδια θα υποβάλω στο ΤΕΕ) προκειμένω να το ηλεκτροδοτήσω

 

Σύμφωνα όμως με την εγκύκλιο 1 7-2-2012 παρ Β.2.β (περί ηλεκ/σης οικοδομών με ο.α και αυθαιρεσιών δηλωθέντων με τον 4014) - δέστε την, γιατί μετά την Υ.Δ μηχανικού συνεχίζει ως εξής περίπου

 

Εφαρμόζονται τα οριζόμενα στο άρθ 9, Ν 1512/85 την υπαρ. 39869/7379/85 εγκυκλ 61/85, "τα υπ αριθμ 28116/91 και 86808/9504/91 .έγγραφα και απο 1-3-2012 (που εννοείται ότι ορίσθηκαν οι Ε.Δ) η παρ. 3, του άρθρου " 45, του Ν " 4030/11

 

Ν 4030/11 Άρθρο 45 Τελικές και μεταβατικές διατάξεις

3. Στις διατάξεις του παρόντος υπάγονται όλες οι άδειες δόμησης που εκδίδονται μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος. Οικοδομικές άδειες για τις οποίες έχουν υποβληθεί πλήρεις φάκελοι στην αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος, εκδίδονται σύμφωνα με τις προϊσχύουσες διατάξεις.

Για τις οικοδομικές άδειες που έχουν εκδοθεί μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος, εφαρμόζονται τα άρθρα 6 και 7.

Αν μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος έχει υποβληθεί φάκελος για την έκδοση οικοδομικής άδειας, η προθεσμία έκδοσής της είναι δύο έτη και αρχίζει από τη δημοσίευση.

 

από την πολεοδομία μου, μου ζητήσανε Υ.Δ αν είμαι σύμφωνα με όλες αυτές τις εγκ –έγγραφα και νόμους

και μετά την αναφορά του Ν 4030 και της υπογραμμισμένης διάταξης

δεν ξέρω τι σκ@τά θα ακολουθήσει

 

πιστεύω όμως ότι μάλλον θα χρειαστώ και Ε.Δ

 

Οπότε αν εγώ (που έχω ο.α και τακτ/ση με τον 4014) χρειάζομαι Ε.Δ γιατί να μην χρειάζεσαι εσύ kapa (που έχεις ο.α και νομ/ση με το άρθ 22/ΓΟΚ);;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.