Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατανάλωση ΖΝΧ σε κατοικίες


emnikol

Recommended Posts

Συνάδελφοι,

Θα ήθελα την γνώμη σας για το παρακάτω ζήτημα:

 

Σε Μ.Ε.Α. για μεζονέτα 172 m2, αν ληφθούν οι τιμές για το Ζ.Ν.Χ. από τον πίνακα 2.5, σελ. 30 , ΤΟΤΕΕ1, τότε για να βγει το κτήριο κατηγορίας Β και ταυτόχρονα για να καλύπτεται η απαίτηση του 60% σε Ζ.Ν.Χ. από τον ηλιακό, θα πρέπει αυτός να επιλεγεί με εμβαδόν 7,5 m2

Αν όμως χρησιμοποιηθούν οι νέες τιμές των διευκρινιστικών για τον πιν. 2.5 τότε απαιτείται ηλιακός 4 m2.

Τι θα κάνατε σ' αυτή την περίπτωση;

 

Θα "εξαναγκάζατε" τον ιδιοκτήτη να βάλει τόσα πολλά τετραγωνικά ηλιακούς ενώ στην πράξη δεν τους χρειάζεται πληρώνοντας και το αντίστοιχο αυξημένο κόστος -και δαολοστέλνοντας σε όταν το καταλάβει- ή

 

θα κάνατε την μελέτη με τις διορθωμένες τιμές, οι οποίες, άντε και πέρασαν από πολεοδομία, αν μετά από 1-1,5 χρόνο που θα είναι έτοιμο το κτίσμα δεν έχουν ακόμη θεσπισθεί, τότε το κτήριο με 4 m2 ηλιακό θα βγει κατηγορία Γ και τότε ποιός σε σώζει...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

hkamp,

σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Μου επιβεβαιώνεις δηλαδή να επιλέξω την 2η λύση που πρότεινα στο ερώτημα μου, αναλαμβάνοντας το ρίσκο που συνεπάγεται...;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αν και θα αναλάμβανα άνετα το ρίσκο για την δική σου μελέτη, πρακτικά είναι δύσκολο λίγο να γίνει. Αν θέλεις να σου στείλω τα στοιχεία μου ώστε να μου κάνεις μήνυση :smile: :-) :smile:

 

Σε όλες τις δικές μου ΜΕΑ έχω πάρει υπνοδωμάτια.

 

Οι διευκρινιστικές αναμένονται από μέρα σε μέρα. Θα μου πεις αυτό λέγανε από πέρσι αλλά τώρα που αρχίσαν τα σεμινάρια εκπαίδευσης ενεργ. επιθ. και σε λίγους μήνες θα έχουμε τις εξετάσεις, νομίζω ότι δεν τους παίρνει άλλο. Ηδη περάσαν στη ζούλα 5-6 κομμάτια των διευκρινιστικών (όπως την απλοποίηση U/2). Το θέμα του ΖΝΧ φαίνεται δεν ήταν τόσο εύκολο να το περάσουν γιατί αλλάζουν πίνακες της ΤΟΤΕΕ1. Αλλά σε σύντομο χρονικό διάστημα (ελπίζω) θα βγει το ΦΕΚ.

 

Σε περίπτωση που βρεθεί νέο κτήριο να πάρει ΠΕΑ, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να προτείνεις στον ιδιοκτήτη να καλέσει έναν επιθεωρητή που δεν είναι εντελώς άσχετος. Κάθε μηχανικός με κοινή λογική καταλαβαίνει ότι η ετήσια κατανάλωση ΖΝΧ μόνο με τα υπνοδωμάτια στέκει.

 

Σκέψου τώρα τι θα σκεφτεί ο ιδιοκτήτης όταν του πεις ότι για 4μελή οικογένεια θέλεις 7,5 τμ συλλέκτες: <<Γ... τα Πολυτεχνεία σας μέσα>>.

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχείς καθόλου. Στα σεμινάρια των μόνιμων το έχουν ξεκαθαρίσει το θέμα.... με υπνοδωμάτια το ΖΝΧ

Link to comment
Share on other sites

Στα σενάρια των μονίμων όποιος έχει πει ότι το ΖΝΧ βγαίνει με τα υπνοδωμάτια, εκφράζει προσωπική του άποψη....

Το 1ο πράγμα που έκανα όταν πήρα την ύλη των ΔΚ ήταν να ρωτήσω στο ΤΕΕ για το ΖΝΧ (παραμένει στο 0.91)....

Η απάντηση ήταν με e-mail αυθημερόν ότι μέχρι να βγουν οι διορθωμένες ΤΟΤΕΕ δεν υπάρχει 27,3.....

 

Υ.Γ.

Και εγώ με 27.3 θα το υπολόγιζα αλλά μέχρι να αλλάξει δεν ισχύει.....

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι το ΤΕΕ δεν μπορεί να δώσει επίσημη απάντηση ότι ο υπολογισμός του ΖΝΧ μπορεί να γίνει με βάση τα υπνοδωμάτια, εφόσον είναι ξεκάθαρο ότι δεν ισχύει επίσημα. Αν η απάντηση δινόταν πρόσωπο με πρόσωπο, λογικά θα σου έκλεινε πονηρά το μάτι. :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.