Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αριθμος Δηλωσεων


Recommended Posts

Τα παραπανω ποστ δεν δινουν ξεκαθαρη απαντηση (πως θα μπορουσαν αλλωστε οταν δεν αναφερεται πουθενα στην νομοθεσια με ΣΑΦΗΝΕΙΑ). Για την ιστορια, να σου αναφερω οτι αντιμετωπισα το παραπανω προβλημα σε ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ (για ΒΧΚΧ), μου εθεσαν το θεμα, το εψαξαν στον νομο και κατεληξαν -ανεπισημα- οτι δεν μπορουν να με υποχρεωσουν σε υποβολη μιας ή πολλων ξεχωριστων δηλωσεων... υ.γ. Εχει προβλημα ο επεξεργαστης κειμενου μου και δεν μπορω να πατησω enter για να αλλαξω γραμμη οταν γραφω μηνυμα :) )

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ήταν ξεκάθαρα όλα, αν είχαν γραφτεί από άτομα που γνωρίζουν και σέβονται:

1. Την ελληνική γλώσσα.

2. Τους εαυτούς τους.

3. Τους εμπλεκόμενους πολίτες.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι πρέπει να γίνει ξεχωριστεί δήλωση για κάθε ιδιοκτησία προκύπτει έμμεσα από το ότι ο νόμος απαιτεί ένα παράβολο ανά ιδιοκτησία.

Και επειδή το σύστημα δεν μπορεί να εκδώσει περισσότερα από ένα παράβολα σε κάθε δήλωση καταλήγουμε στο μία δήλωση ανά ιδιοκτησία......

Link to comment
Share on other sites

Με πολλες ομως δηλωσεις (οσες και οι οριζοντιες ιδιοκτησιες) δημιουργουνται τα εξης προβληματα:

 

1) Η διαφορετικη διαμερισματωση (ή λοιπες παραβασεις οπως πχ. ανοιγμα τρυπας μεταξυ οροφων καθ'υψος) μπαινει 1 φορα ή σε ολες τις δηλωσεις?

(εδω δεν υπαρχει σαφης απαντηση βασει νομοθεσιας. Η μονη λυση που εχει προταθει (απο εμας του μηχανικους) ειναι να αναφερουμε στα ΣΧΟΛΙΑ σε ποια δηλωση(Α/Α) εχει υπολογιστει ετσι ωστε ΑΝ μεταβιβαστει μελλοντικα μια μονο απο αυτες τις ιδιοκτησιες, να μην κολλησει στον ελεγχο....(γιατι ο μηχανικος θα δει οτι δεν εχει δηλωθει η Δ.Δ και δεν θα δωσει Βεβαιωση...))

 

2) Δεν απεικονιζεται η πραγματικη κατασταση (εδω μπορει να απαντησει καποιος οτι στην ΚΑΤΟΨΗ που θα κατατεθει θα απεικονιζεται, αλλα οι υπολογισμοι των ποσοστων των παραβασεων των πολεοδομικων μεγεθων μεταβαλλονται αν καταθεσεις 1 ή περισσοτερες δηλωσεις).

 

 

υ.γ. Στην περιπτωση που κατατιθεται 1 κοινη δηλωση (εχοντας εννοειται τη συναινεση ολων των ιδιοκτητων) και το συνολικο ποσο του παραβολου = ποσο του παραβολου καθε μιας ιδιοκτησιας Χ συνολο των ιδιοκτησιων, τοτε ποιο το προβλημα?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα......

Μάλιστα έχω μία περίπτωση που είναι 4/όροφη οικοδομή χωρίς σύσταση και σκέφτομαι να την κάνω με μία αίτηση.

Στα σχόλια σκέφτομαι να γράψω τι λέει ο νόμος και ότι η εφαρμογή δεν μας παρέχει την δυνατότητα, όπως επίσης και ότι το κράτος δεν ζημιώθηκε από την ενέργειά μου αυτή.

Είδωμεν όμως...

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι....

 

......4/όροφη οικοδομή χωρίς σύσταση ......

 

...βεβαίως και μπορείς με μια δήλωση χωρίς απολύτως καμία "δικαιολογία"!

 

Το έχω κάνει σε αντίστοιχες περιπτώσεις και δεν το μετανιώνω!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα......

Μάλιστα έχω μία περίπτωση που είναι 4/όροφη οικοδομή χωρίς σύσταση και σκέφτομαι να την κάνω με μία αίτηση.

 

Χωρις συσταση δεν τιθεται θεμα. ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να την κανεις με μια μονο αιτηση...

Εμεις μιλαμε για τις περιπτωσεις οπου σε κτιρια ΜΕ ΣΥΣΤΑΣΗ, διαφορες οριζοντιες ιδιοκτησιες εχουν στην πραγματικοτητα συνενωθει και αποτελουν μια ενιαια πλεον λειτουργικως οριζοντια ιδιοκτησια, διχως αυτο να εχει "τακτοποιηθει" πολεοδομικα και συμβολαιογραφικα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, λάθος ταχύτητας ή μάλλον λόγω του ότι το μυαλό σκέφτονταν άλλα πράγματα.

Με σύσταση ήθελα να πω...

Link to comment
Share on other sites

Τότε με τόσες δηλώσεις, όσες είναι και οι ανεξάρτητες ιδιοκτησίες, συν μια για τους κοινόχρηστους χώρους (αν κι όπου υπάρχουν αυθαιρεσίες, ανεξαρτήτως του ποιός είναι ιδιοκτήτης).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.