Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός συντελεστών φύλλων καταγραφής.


Recommended Posts

Η Υπέρβαση σε σχέση με τα της αδείας και το ποσοστό σε σχέση με το επιτρεπόμενο.

Όπως δηλαδή έγραψε ο Θοδωρής πολύ σωστά πιο πάνω.

 

Ευχαριστώ και τους 2!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να μη γίνονται λάθη όντως θέλει πολλή καλή ομαδοποίηση.

Εγώ προσωπικά κάνω ένα ΦΚ για κάθε παράβαση ακόμα και αν είναι του ίδιου είδους, για να μην μπερδεύομαι και να θυμάμαι πια είναι πια.

Το max είναι 11 φύλλα για ένα αυθαίρετο.

 

Συμφωνώ και εγώ το ίδιο κάνω, έτσι ώστε και σε κάποιο συμβόλαιο μετέπειτα να μπορεί και

άλλος να βγάλει άκρη.

Όταν λέω ομαδοποίηση εννοώ ομαδοποίηση για να βρώ το ποσοστό ανά ομάδα άσχετα αν μετα σπάω την ''ομάδα''

σε περισσότερα φύλλα, απλά χρησιμοποιώ το ίδιο ποσοστό σε όλα τα φύλλα της ίδιας ομάδας

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά, έτσι πρέπει.

 

Άρα συμφωνείς με αυτά που είπε ο φίλος μου από το κιλκίς (ποντιφικας)

ήμουν και εγώ στο αμφιθέατρο στο ΤΕΕ την ίδια μέρα που μας είπαν για

ξεχωριστά ποσοστά ανά φύλλο καταγραφής...

Link to comment
Share on other sites

Για τα ΦΚ συμφωνώ (εκεί πήγαινε το πολύ σωστά).

Για τα ποσοστά πες μου πιο αναλυτικά τι εννοείς με ένα σύντομο παράδειγμα για να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Για τα ΦΚ συμφωνώ (εκεί πήγαινε το πολύ σωστά).

Για τα ποσοστά πες μου πιο αναλυτικά τι εννοείς με ένα σύντομο παράδειγμα για να σου πω.

 

σε τριόροφη οικοδομή με υπόγειο με επιτρεπόμενη δόμηση 198,00 τ.μ έχουμε :

1. ΥΔΚΧ με ΥΥ>20% στο δώμα = 110,00 τμ από τα οποία 20,00 τ.μ έχουν και π.χ υπέρβαση κάλυψης

2. ΥΔΚΧ στο ισόγειο στον 1ο και 2ο όροφο = 10,00 τ.μ

3. ΥΔΒΧ στο υπόγειο (αλλαγή από αποθήκη σε κατοικία) = 50,00 τ.μ από τα οποία 10,00 τ.μ έχουν και π.χ υπέρβαση κάληψης

 

εδώ υπολογίζω βάση παραδείγματος 4 εγκύκλιος 13 (για εντός σχεδίου) και θ4 :

 

1. ΥΔΚΧ με ΥΥ>20% στο δώμα ποσοστό 110/198 = 55 % >50% της επιτρεπόμενης δόμησης (το ποσοστό αυτό το βάζω και στο φύλλο των 20,00 τ.μ που έιναι και εκτός κάλυψης)

2. ΥΔΚΧ στο ισόγειο στον 1ο και 2ο όροφο = 10/198 = 5% <50% της επιτρεπόμενης δόμησης

3. ΥΔΒΧ στο υπόγειο = 50/198 = 25% <50% της επιτρεπόμενης δόμησης (το ποσοστό αυτό το βάζω και στα 10,00 τ.μ που έιναι και εκτός κάλυψης)

 

δες και αυτήν την συζήτηση http://www.michanikos.gr/topic/26163-%CE%A0%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%83%CF%84%CF%8C-%CF%85%CF%80%CE%AD%CF%81%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CF%8C%CE%BC%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%A0%CF%8E%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%82/page__st__120

Edited by diosifides
Link to comment
Share on other sites

Eγώ δεν συμφωνώ . Εγώ λέω ότι η ΥΔ είναι μια και μετράται συνολικά ανά αυτοτελή ιδιοκτησία , ασχέτως αν θα την σπάσω σε διαφορετικά Φ.Κ. επειδή υπεισέρχονται κι άλλοι συντελεστές παραβάσεων.

Αρα αθροίζω όλες τις υπερβάσεις και βρίσκω το % υπέρβασης , διαλέγω συντελεστή υπέρβασης και αυτόν εφαρμόζω στα Φ.Κ.

Στην απάντηση Ε2 στο τέλος έχει διευκρίνηση.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

@ diosifides

 

Δε συμφωνώ με τον τρόπο που τα υπολογίζεις και θεωρώ ότι υπολογίζεις το συνολικό π.χ. ποσοστό υπέρβασης δόμησης από όλους τους χώρους στο οικόπεδο και το βάζεις ΙΔΙΟ σε όλα τα ΦΚ.

Όμοια και για τα υπόλοιπα μεγέθη.

Ό,τι δηλαδή λέει και ο avgoust.

Link to comment
Share on other sites

Εγω μιας και ανεφερθηκε το ονομα μου απο το φιλο diosifides συμφωνω μαζι του ,ημασταν μαζι στο ΤΕΕ κεντρικης Μακεδονιας και μας ειπε η ομιλιτρια οτι πιο πολυ βαρος εχει η εγκυκλιος παρα μια ερωτοαπαντηση

οποτε κτιριο /επιτρεπομενα ,οχι ομως εσκεμενα να το διασπω σε διαφορετικα φυλλα καταγραφης ωστε να βγουν μικροτεροι οι συντελεστες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.