Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χειρισμός GCAD


Fade2Black

Recommended Posts

Βασικά εννούσα ως προς το δεξιά αριστερά deathlock. Υψομετρικά ήταν σωστά.

 

Το διόρθωσα παραλείποντας μία εντολή WBLOCK που υπάρχει στα βιντεάκια της 4Μ. Εκεί στο παράδειγμα εισήγαγε τα σχέδια στη μελέτη του καια δεν αποτύπωνε πάνω σε αυτά κατευθείαν. Χρησιμοποιούσε την εντολή που ανέφερα και αποτύπωνε πάνω στα σωμένα σχέδια μετά την εντολή (κάτι που μάλλον έκανε τα σχέδια block ή κάτι τέτοιο-ποτέ δεν κατάλαβα την ακριβή της σημασία). Δηλαδη έβαζε το σχέδιο p.x. isogeio.dwg και δεν ξεκινούσε να αποτυπώνει πάνω σε αυτό. Έγραφε την εντολή WBLOCK και έσωνε ένα νέο αντίγραφο του σχεδίου το οποίο αυτό μετά χρησιμοποιούσε για να αποτυπώσει τους τοίχους κλπ. Κάποιος μου είπε να αποτυπώσω πάνω στα αρχικά μου σχέδια κατευθείαν χωρίς να χρησιμοποιήσω καμία εντολή, πράγμα που έκανα. Οι όροφοι μου έτσι παρέμεναν στοιχισμένοι κανονικότατα, ο ένας ακριβώς πάνω από τον άλλον.

 

Επόμενως υποθέτω ότι πρέπει να είχε κάτι να κάνει με το WBLOCK. Κάτι πρέπει να μετακινούσε αυτή η εντολή στις κατόψεις δεν εξηγείται αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτο που βλεπετε ειναι η υπογεια και ισογεια σταθμη ενος συγκροτηματος εξοχικων κατοικιων καθως και ο καθορισμος κτιριου.

 

Μου εξηγείται για ποιο λογο μου αφηνει τα ''κενά'' αναμεσα στους οροφους?

 

Οι σταθμες γενικα επικαλυπτει η μια την αλλη. Δηλαδη το ισογειο μιας οικιας μπορει να ειναι υπογειο σε αλλη.Ορισα κανονικα το υπογειο (με μαξ και μιν τιμη υψομετρου που ειχα για ολες τις κατοικιες) και οταν πηγα να ορισω το ισογειο κατα τον ιδιο τροπο μου εβγαλε ενα μηνυμα οπου με ρωταγε αν θελω να μεταβληθουν τα υψη των τοιχιων του υπογειου (προφανως επειδη το προγραμμα αντιληφθηκε την αλληλοεπικαλυψη οροφων) οπου και πατησα οχι. Εχω την εντυπωση οτι κατι με αυτο παιζει...

 

Το εχει αντιμετωπισει καποιος αλλος συναδελφος αυτο?

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων...

 

ΥΓ : Εχω τσεκαρει εννοειται την ''συνεχεια'' οσον αφορα τα υψομετρα στα τοιχεια των υπογειων και του ισογειου..στην σταθμη δηλαδη που τελειωνει το εκαστοτε τοιχειο του υπογειου, ξεκιναει το αντιστοιχο του ισογειου κτλ κτλ...

 

ΥΓ 2 : Οσον αφορα τα απο πανω ποστ του fade2black (κομματαρα btw), η εντολη wblock χρησιμευει για να κανεις block το σχεδιο ετσι ωστε να το χειριζεσαι ως block και μεσα απο το gcad (ως xref).

 

Σημαντικο ειναι να διαλεξεις το ιδιο basepoint οταν κανεις block τα διαφορα σχεδια σου στους εκαστοτε οροφους (κατοψη ισογειου, υπογειου κτλ) για να μπορεσει το gcad να τα τοποθετησει και στην ιδια κατακορυφο.

αν δεν το κανεις, εχεις το προβλημα που περιγραφει ο φιλος πιο πανω με την μετατοπιση των οροφων αναλογα με το ποιο basepoint εχεις καθε φορα διαλεξει...

post-4982-0-03583700-1334691145_thumb.jpg

post-4982-0-90144400-1334691666_thumb.jpg

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Aπαντω μονος μου σε περιπτωση που την πατησει κι αλλος συναδελφος :

 

Οταν οριζεις τα στοιχεια σ εναν τοιχο π.χ, στο κουτάκι της στάθμης θεωρεί ότι το μηδέν σου είναι η στάθμη που έχεις ορίσει στην καρτέλα Καθορισμός Κτιριου.

 

Αν εσύ δεν βάλεις ΜΗΔΕΝ οταν ορίζεις τους τοιχους, τοτε οι τοίχοι θα ξεκινανε απο την στάθμη που έχεις ορίσει στον Καθορισμο Κτιρίου, όσο η τιμή που θα βάλεις....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω κάτι καινούριο στο gcad...Ίσως να είναι πρόβλημα και στα υπόλοιπα λογισμικά δεν γνωρίζω... Θέλω να κάνω μία θερμομόνωση χωρίς ΚΕΝΑΚ σε ένα κατάστημα, το οποίο έχει μόνο μπετόν και καθόλου τοιχοποιία. Δοκίμασα να περάσω κατευθείαν κολώνες (φέρων) σε όλους τους χώρους, αλλά μεετά διαπίστωσα ότι δεν γινόταν να βάλω τα παράθυρα μου και τις πόρτες μου γιατί θέλει οπωσδήποτε τοίχους... Δεν γίνεται να μη βάλω καθόλου τοιχοποιία σε ένα κτίριο δηλαδή; Αφού στην πράξη δεν έχει...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

θα βάλεις παντού τοίχο και μετά αφαιρείς κολώνες παράθυρα. (θα σε κουράσει πιο πολύ βέβαια γιατί θα πρέπει να βάλεις μπετό γύρω γύρω από τα παράθυρα)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δεν το κατάλαβα μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο; Δε θέλω να αφαιρέσω κολώνες αφού κολώνες έχει το κατάστημα.. Μόνο μπετόν έχει.. Τοίχο δεν έχει.. Βασικά έβαλα τοίχο παντού, μετά πέρασα τα ανοίγματα όπου έχω.. Και στη συνέχεια πέρασα πάνω από τους τοίχους παντού κολώνες γιατί όπως είπα μόνο μπετόν έχει το κτίριο.. Στη συνέχεια δοκίμασα να σβήσω τους εξωτερικούς τοίχους για να μου μείνει μόνο το μπετόν αλλά μου έσβηνε και τα ανοίγματα... Μία σκέψη που έκανα είναι να δημιουργήσω εγώ ένα τοίχο καινούριο ως εξωτερικό με μπετόν αλλά δεν το δοκίμασα τελικά... Παίζει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

το έχεις κάνει σωστά απλά δεν θα σβήσεις τους τοίχους.

 

όταν θα πας στο υπολογιστικό θα πρέπει να αφαιρεί μπετό και παράθυρα όσο οι τοίχοι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κάνει αυτό, αλλά στα σημεία που έχω παράθυρα σκέψου ότι κάτω από τα παράθυρα και πάνω από αυτά κρατάει τοίχο και όχι μπετόν... Δηλαδή όταν στο έντυπο μετά δείχνει την κάθε μία από τις τέσσερις όψεις έχει περάσει κανονικά το μπετόν παντού αλλά στα παράθυρα πάνω και κάτω από αυτά έχει την εξωτερική τοιχοποιία και όχι μπετόν, αφού δεν μπορώ να βάλω εκεί... Υπάρχει κάποιος τρόπος να βάλω και εκεί; Α μήπως να βάλω κανονικά και εκεί και θα το εμφανίσει το παράθυρο ή θα το κρύψει;;; Δε το σκέφτηκα ομολογώ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.