Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψευδής αποτύπωση υφισταμένων σε ο.α προσθήκης- συνέπειες 4014


Recommended Posts

Έχω ο.α προσθήκης 3ου ορόφου του έτους 2005

 

Σε αυτή την ο.α δεν έδειξα το εμφανές μεγάλωμα του 1ου και 2ου ορόφου του έτους 1992 των οποίων τώρα επιδιώκω την τακτοποίηση με τον 4014

 

Μπορεί να θεωρηθεί η ο.α της προσθήκης 3ου ψευδής ή βασιζόμενη σε ψευδή αποτύπωση και σύμφωνα με την Δ2-Δ9 ή Θ8

  1. να ακυρωθεί και η τακτ/ση του 1ου και 2ου αλλά και
  2. να μου ζητηθεί να τακτοποιήσω και όλον τον 3ο όροφο;;

 

 

Για διευκόλυνση σας επισυνάπτω τις σχετικές ε/α που αναφέρονται σε ψευδή στοιχεία ή και σε ψευδή αποτύπωση

 

Δ2 Σε περίπτωση οικοδομικής άδειας που έχει εκδοθεί με ψευδή στοιχεία και δεν έχει ανακληθεί ή ακυρωθεί μπορεί το ακίνητο να υπαχθεί στη ρύθμιση του Ν. 4014/11;

 

Η δυνατότητα υπαγωγής στη ρύθμιση του Ν. 4014/11 είναι στη βούληση του ιδιοκτήτη, ο οποίος φέρει το βάρος των συνεπειών του ποινικού νόμου σε περίπτωση ψευδούς δηλώσεως.

Δ9. Σε περίπτωση ανακριβών-ψευδών στοιχείων η υπαγωγή στη ρύθμιση του ν. 4014/11 είναι άκυρη;

Στην παρ. 3, του άρθρου 27 του νόμου ορίζεται ότι «Σε περίπτωση ψευδούς ή ανακριβούς δήλωσης των στοιχείων αυτών, αποκλείεται η υπαγωγή στη διαδικασία αναστολής του παρόντος νόμου, τυχόν πράξη αναστολής ανακαλείται και εφαρμόζονται οι ισχύουσες περί αυθαιρέτων διατάξεις και επιβάλλονται τα πρόστιμα του παρόντος άρθρου.»

 

 

Θ8-) Δεδομένου οτι σύμφωνα με τα αναφερόμενα στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ της Εγκυκλίου 13/11 το πεδίο 1 του φύλλου καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής αφορά την ύπαρξη ή μη οικοδομικής άδειας στο γήπεδο/οικόπεδο όπου υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή, όταν η οικοδομική άδεια έχει εκδοθεί σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο οικόπεδο μετά την υποβολή αναληθών στοιχείων ή ψευδούς αποτυπώσεως, πώς ελέγχονται τα επιτρεπόμενα μεγέθη του (π.χ. χορηγήθηκε οικοδομική άδεια σε εμφανιζόμενο ως άρτιο και οικοδομήσιμο γήπεδο/οικόπεδο, το οποίο στην πραγματικότητα είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο);

 

Κατ’ αρχήν σημειώνεται ότι έχει οικοδομική άδεια. Δεδομένου ότι η περίπτωση αυτή θεωρείται από τις σοβαρότερες παραβάσεις και ο ιδιοκτήτης φέρει το βάρος των συνεπειών του ποινικού νόμου, ολόκληρη η κατασκευή είναι αυθαίρετη και επιβαρύνεται με τους μέγιστους συντελεστές των Κατηγοριών 5, 6, 7 και 8 του «Φύλλου καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής», ως προς τους επιτρεπόμενους όρους και περιορισμούς δόμησης αρτίου και οικοδομήσιμου γηπέδου / οικοπέδου, που ισχύουν στη θέση του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

τα παραπάνω τα ρωτώ

γιατί πολύ εύκολα αποδεικνύεται το ψευδές της αποτύπωσης των υπαρχόντων κτισμάτων από την Ο.Α του 2005 (που επισυνάπτω στο σύστημα) και επομένως αν υποτεθεί ότι θα εφαρμοστούν κατά γράμμα σύμφωνα με τις ε/α μάλλον θα έχω μπερδέματα ως μηχανικός καί φυσικά δεν αναφέρομαι μόνο στο πρόσωπό μου αλλά σε τόσους άλλους συν/φους με αντίστοιχες περιπτώσεις

Link to comment
Share on other sites

ειναι αναγκη να μπλεξεις υπογραφοντας το για 1570 ευρω

αρχικα δεν θα χεις προβλημα, μετα αν συμβει κατι ... θα χεις θεμα

μόνο και μόνο επειδή θα μπλεξεις με τους χρόνους κατασκευής και αποτύπωσης της αδειας σου

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

μα όπως διευκρινίζω συνάδελφε alfisti1978 ήδη ..

 

δεν αναφέρομαι μόνο και μόνο στη περίπτωσή μου, αλλά όπως καταλαβαίνεις σε τόσους και τόσους συναδέλφους που κάνουν το ίδιο

Οπότε προκύπτει πρόβλημα .. αν υποθέσουμε ότι ο νόμος ισχύει κατά γράμμα φυσικά

Είναι κάτι αυταπόδεικτο τελικά ..από τα επισυναπτόμενα στοιχεία

 

Τί κάνουμε επομένως;

Link to comment
Share on other sites

ναι αν πάρεις το γράμμα του νόμου, θα έχεις πρόβλημα σίγουρα. αυτή είναι η άποψή μου. συντηρητική μεν αλλά...

Link to comment
Share on other sites

αυτό το πρόβλημα θέλω να αναδείξω συνάδελφε με αυτόν τον στρεβλό κ...νόμο

 

(το οποίο όμως μπορεί να έχει τεράστιες συνέπειες για μας -όχι με αφαίρεση αδείας κλπ -αλλά με οικονομικές απαιτήσεις πελατών-δικαστήρια κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη εχω παρομοια περιπτωση με καταγγελια στην Πολεοδομια κι ολας , μετα απο συζητηση με συναδελφους και την διευθυντρια της Πολεοδομιας καταληξαμε στο οτι εγινε εγινε ,

διοτι αν ψαξουμε ολες τις προσθηκες που γινανε σε υφισταμενες κατασκευες που ειναι οτι να'ναι και οι μηχανικοι εδειχναν στην προσθηκη οτι το υφισταμενο ηταν συμφωνα με την αδεια που εκδοθηκε γι'αυτο ενω ηταν διαφορετικο τοτε πρεπει ολοι οι μηχανικοι που ειναι 50+ ετων να πανε μεσα διοτι οι περισσοτεροι θα εχουν κανει μια τετοια περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

pontifikas

είμαι 60 .. μη με πιάνεις ,,

 

Ναι αλλά οι ε/α ΥΠΕΚΑ.. ισχύουν ή όχι -τελικά σε τι να βασιστούμε;

Link to comment
Share on other sites

Μα σχεδόν όλες οι προσθήκες έχουν μικροπροβληματα μη ταύτισης με την ΟΑ των υφισταμένων ορόφων: πχ διαφορετικά ύψη ορόφων, μεγαλωμένα μπαλκόνια,αλλαγές στα κουφώματα, ίσως και εσωτερικές διαρρυθμίσεις.Μη συνεχίσω... Οπότε αν αποφασίσουν να το ψάξουν σε τέτοιο βαθμό , θα αχίσουμε όλοι το κάπνισμα και τη συγγραφή ημερολογίων στη στενή... Οπότε διώξτο από το μυαλό σου αυτό και προχώρα..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με ΠΟΝΤΙΦΙΚΑ και manolis gon. Αν πούνε να το ψάξουν σε τέτοια λεπτομέρεια οι νέοι συνάδελφοι θα τρελλαθούν στη δουλειά. Εμείς οι παλιότεροι θα κάνουμε καλες γνωριμίες στον Κορυδαλλό! (Σ' αυτήν την περίπτωση ελπίζω οι πιό νέοι να αναγνωρίσουν την προσφορά μας και να μας στέλνουν και τίποτε!!) :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.