Μετάβαση στο περιεχόμενο

Yπολογισμός btu σε νηπιαγωγεία


skarapournos

Recommended Posts

Υπολογίζεις 1,5 άτομο το m2 ωφελιμου χώρου (μείον διαδρόμους και τουαλέτες) μετά για κάθε άτομο 90 watt για κάθε pc με εκτυπωτή 400 watt 10 watt/m2 για φώτα.

Μετά κανεις τον υπολογισμό 100 watt/m2 για ολόκληρο το εμβαδό του χώρο σου και παίρνεις αυτό που είναι το μεγαλύτερο.

 

Μετά κοίτα στον κατάλογο του κατασκευαστή ποιο μοντέλο σου κάνει.

 

Εάν θες να δουλεύει το σύστημα σωστά και να μην δουλεύει συνεχεια στο full πρέπει να έχεις 1 κλιματιστικό ανά max 35m2.

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω πως πρώτα υπολογίζεις τα θερμικά κέρδη από τοίχους,παράθυρα,οροφές και πατώματα δηλαδή από το κέλυφος του κτιρίου και ανάλογα με τον προσανατολισμό και μετά τα άτομα τα φώτα και τις συσκευες

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται ποσο ακριβείς θέλεις να είσαι στον υπολογισμό των φορτίων. Αν επιθυμείς πολύ ακρίβεια χρειάζεσε ειδικό βιβλίο με πινακες κτλ. Αν όχι εμπειρικοί κανόνες σαν του mixalis-g την κάνουν τη δουλεια. Κ να είναι λίγο μεγαλύτερης ισχύος τα κλιματιστικά δε χάλασε ο κόσμος...

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω πως πρώτα υπολογίζεις τα θερμικά κέρδη από τοίχους,παράθυρα,οροφές και πατώματα δηλαδή από το κέλυφος του κτιρίου και ανάλογα με τον προσανατολισμό και μετά τα άτομα τα φώτα και τις συσκευες

 

Φιλε μου όπως ακριβώς τα λες είναι αλλα αυτό το κανεις για ένα κτίριο 20 οροφων από 4000 m2 ο όροφος όπου εκεί μέχρι και η παραμικρή απόκλιση στο τέλος κάνει μεγάλη διαφορα.

 

Τώρα για ένα νηπιαγωγείο καμια 500 m2 με 10 κλιματιστικά δεν νομίζω ότι θα δεις μεγάλη διαφορα.

 

Και πάνω από όλα κανεις δεν θα σε πληρώσει extra εάν σου πάρει 2 μέρες να υπολογίσεις τα φορτία με τόση ακρίβεια.

Link to comment
Share on other sites

Θα πληρωθείς για την μελέτη-υπολογισμό; Αν ναι, τότε κάνε τον υπολογισμό με όσα δεδομένα έχεις. Αν όχι, βάλε 9άρια στα μικρά δωμάτια, 12άρια στα μεσαία και 18 στα μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μεγάλη διαφορά έχει και όταν θες και θερμανση με το κλιματιστικό μηχάνημα.π.χ. σε ένα δωμάτιο 20 τ.μ. αν θες μόνο ψύξη βαζεις 9αρι.Αν θες και θερμανση βάζεις 12αρι.

Link to comment
Share on other sites

Αν όχι, βάλε 9άρια στα μικρά δωμάτια, 12άρια στα μεσαία και 18 στα μεγάλα.

 

Χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν συνάδελφο, μου φαίνεται αρκετά μπακαλίστικο το παραπάνω. Μπορεί να το κάνεις άνετα για ένα σπίτι, αλλά για την συγκεκριμένη περίπτωση θα συμφωνήσω με αυτά που έγραψε ο mixalis-g.

Link to comment
Share on other sites

"Χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν συνάδελφο, μου φαίνεται αρκετά μπακαλίστικο το παραπάνω. Μπορεί να το κάνεις άνετα για ένα σπίτι, αλλά για την συγκεκριμένη περίπτωση θα συμφωνήσω με αυτά που έγραψε ο mixalis-g. "

 

 

 

Ω, ναι. Συμφωνώ. Μάλιστα ούτε καν μπακαλίστικο θα το έλεγα εγώ. Αραγε ο υπολογισμός του φορτίου με βάση τα τετραγωνικά μέτρα και τα άτομα είναι λιγότερο μπακαλίστικος;

 

Ας μην ξεγελιόμαστε. Πληρώνεται ή όχι ο συνάδελφος για την μελέτη-υπολογισμό; Αν ναι, τότε οποιοσδήποτε τρόπος πέραν αυτού που υπάρχουν στα πρότυπα/βιβλία/εγχειρίδια είναι μπακαλίστικος. Αν όχι, τότε ... ακόμη και η μέθοδος "9-στα-μικρά-18-στα-μεγάλα" παραείναι καλή.

 

Η ουσία του επιχειρήματός μου, προέρχεται από την φράση "Και πάνω από όλα κανεις δεν θα σε πληρώσει extra εάν σου πάρει 2 μέρες να υπολογίσεις τα φορτία με τόση ακρίβεια", η οποία φράση φυσικά με βρίσκει σύμφωνο. Αλλά τότε τι πρέπει να κάνουμε; Να κάνουμε τον υπολογισμό (με ακρίβεια) ή να υπολογίσουμε με βάση τα τετραγωνικά μέτρα και τα άτομα (μπακαλίστικη ακρίβεια);

 

Και απαντώ : εάν πληρώθηκες τότε κάνε σωστή δουλειά. Εάν όχι, μην κάνεις καθόλου δουλειά, ούτε καν την μπακαλίστικη μέθοδο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μεγάλη διαφορά έχει και όταν θες και θερμανση με το κλιματιστικό μηχάνημα.π.χ. σε ένα δωμάτιο 20 τ.μ. αν θες μόνο ψύξη βαζεις 9αρι.Αν θες και θερμανση βάζεις 12αρι.

Απ' όσο γνωρίζω οι ονομαστικές τιμές των κλιματιστικών αφορούν ψύξη ενώ για θέρμανση είναι παραπάνω. Δηλαδή, κλιματιστικό inverter 9000btu σημαίνει ότι αποδίδει στην ψύξη <9000btu και στη θέρμανση μπορεί ακόμα και 12000btu.

 

Όταν το πλήθος των ατόμων μπαίνει στον υπολογισμό δε μειώνονται οι απαιτήσεις σε ισχύ του κλιματιστικού (αναφέρομαι για θέρμανση);

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.