Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνεργασία δύο δεξαμενών


tascos

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

έχω να αντιμετωπίσω το έξης θέμα:

 

σε έναν οικισμό, υπάρχουν δυο δεξαμενές Α και Β που τροφοδοτεί η κάθε μία τις δικές της καταναλώσεις. Η κάθε μία τροφοδοτείται απο ανεξάρτητη γεώτρηση. Ο πρόεδρος του χωριου θέλει να μπορεί να τροφοδοτεί την Α (αν για καποιο λόγο διακοπει η τροφοδότηση της απο την γεωτρηση) από την Β μεσω αντλίας. Επειδή το κόστος να φτίαξει νέες σωληνώσεις για τον σκοπό αυτό είναι μεγάλο, ρωτάει αν μπορεί να τις συνδέσει μέσω της διακεκομένης γραμμης που φαίνεται στο σχήμα. Θα υπάρξει πρόβλημα υπερπίεσης στις καταναλώσεις Α2?

 

Οποιος εμπειρος έχει λύση ας βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

... ρωτάει αν μπορεί να τις συνδέσει μέσω της διακεκομένης γραμμης που φαίνεται στο σχήμα.

 

Δεν έχεις επισυνάψει κάποιο σχέδιο.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό, αλλά πάντα εξαρτάται από την απόσταση του κόμβου με τις κατανλώσεις, τις διαμέτρους των σωληνώσεων την υψομετρική διαφορά δεξαμενής-αντλίας κλπ.

Εφόσον όμως η Β θα συνδέεται με το δίκτυο της Α, γιατί να πρέπει να στείλει το νερό στη Α και μετά στο δίκτυο. Θα μπορούσε απλά να συνδέσει τη Β με το δίκτυο Α και να έχει αντλία σε standby για το δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

απο ότι μου έδωσε να καταλάβω, θέλει εκτος της τροφοδότησης ολων των καταναλώσεων από την β (λόγω βλάβης της γεώτρησης της α) να μπορεί να εφοδιάζεται και η Α από την Β.

 

Επίσης μου είπε ότι η πίεση αυτή την στιγμή στο σημείο των καταναλώσεων Α2 είναι 2,5 atm περίπου.

 

εγώ σκέφτομαι λοιπόν, ότι για να πετύχω τροφοδοσία της α απο την β, πρέπει να καταφέρω να ξεπεράσω αυτή την πίεση συν τις απώλειες. Αρα, έστω υποθετικά ότι υπολογίζω και βρίσκω ότι η αντλία πρέπει να ασκει πίεση 3,5 ατμ για να τα καταφέρω, σε αυτή την περιπτωση πως θα υπολογίσω πόση θα είναι η πίεση στις καταναλώσεις α2? θεωρώ δεδομένη αυτή την πίεση στο σημείο σύνδεσης και προσθέτω την πίεση που οφείλεται στο βάρος του νερού, από το σημείο συνδεσης μέχρι τις καταναλώσεις??? μπορεί κάποιος να μου πεί αν ο συλλογισμός μου είναι ορθός η όχι?

Link to comment
Share on other sites

Αν η υψομετρική διαφορά ανάμεσα στις δεξαμενές Α & Β είναι 0 m ή σχετικά πολύ μικρή, τότε μιλάμε για συγκοινωνούντα δοχεία οπότε δεν θα υπάρχει υπερπίεση στις καταναλώσεις Α2.

1 atm = 1 bar περίπου υδροστατικής πίεσης το οποίο αντιστοιχεί σε 10 m μανομετρικό ύψος νερού.

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις 2 ρυθμιστές πίεσης στις παροχές Α1 και Α2, ώστε στην περίπτωση που θες να στείλεις από την Β στην Α ή να τροφοδοτήσεις από την Β τις Α1 και Α2, να μην έχεις υπερπίεση στα Α1 και Α2, υπολογίζεις το απαιτούμενο μανομετρικό από την Β στην Α, αντλία... και είσαι ΟΚ....

Link to comment
Share on other sites

Αν η υψομετρική διαφορά ανάμεσα στις δεξαμενές Α & Β είναι 0 m ή σχετικά πολύ μικρή, τότε μιλάμε για συγκοινωνούντα δοχεία οπότε δεν θα υπάρχει υπερπίεση στις καταναλώσεις Α2.

1 atm = 1 bar περίπου υδροστατικής πίεσης το οποίο αντιστοιχεί σε 10 m μανομετρικό ύψος νερού.

 

δηλαδή χονδρικά, οι 2,5 ατμ, που έχει μετρήσει, σημαίνουν 25 μετρα διαφορά υψους των δυο δεξαμενών?

Link to comment
Share on other sites

επίσης, μπορεί κάποιος να μου στείλει κάποιο link ή σχετική βιβλιογραφία, γιατί είμαι καινούργιος στον χώρο και στην σχολή δεν έχουμε κάνει τιποτα σχετικό... :sad:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, προφανώς θέλεις να χρησιμοποιήσεις τον κεντρικό αγωγό του εσωτερικού υδραγωγείου Α2 ως καταθλιπτικό αγωγό της αντλίας που θα παίρνει νερό από την δεξαμενή Β για να γεμίσει την Α.

 

Βασικό κριτήριο για την επιτυχία μίας τέτοιας λύσης είναι η πτώση πίεσης στον καταθλιπτικό αγωγό, ώστε να μην είναι μεγάλη η διακύμανση της πίεσης που εμφανίζεται στο δίκτυο Α2 όταν λειτουργεί η αντλία.

 

Η διερεύνηση αυτού του ζητήματος προϋποθέτει να λυθεί το δίκτυο Α2 μία φορά χωρίς την αντλία, και μία φορά με την αντλία σε λειτουργία.

 

Γενικά δεν πρέπει να περιμένεις προβλήματα, καθόσον:

- Η πτώση πίεσης στους κεντρικούς αγωγούς είναι μικρή, αφού υπολογίζονται για μέγιστη ημερήσια αιχμή στα 50 χρόνια.

- Η παροχή της αντλίας θα είναι πολύ μικρότερη της μέγιστης ημερήσιας αιχμής, καθόσον ο αγωγός Α2 ως προς τις αντλίες και την δεξαμενή Α επέχει θέση εξωτερικού υδραγωγείου.

 

Βασική συνέπεια, και στοιχείο κλειδί στον σχεδιασμό, είναι ότι η παροχή της αντλίας είναι πολύ μικρότερη (ίσως το 1/3) της κατανάλωσης αιχμής του δικτύου Α.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.