Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποζημιωσεις σε περιπτωση μη εκδοσης αδειας


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε γενικές γραμμές και χωρίς να έχω διαβάσει προσεκτικά όλο το θέμα, ισχύει το εξής απλό:

 

Ο μηχανικός δεν πληρώνεται για την παραγωγή ενός ΔΗΜΟΣΙΟΥ εγγράφου. Γι'αυτό πληρώνεται ο υπάλληλος της πολεοδομίας.

 

Ο μηχανικός πληρώνεται για την σύνταξη ιδιωτικών εγγράφων (μελέτες και σχέδια). Άρα οι αμοιβές (τουλάχιστον της μελέτης) ΟΛΕΣ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δεν είναι έτσι τα πράγματα εκτός αν έχω καταλάβει λάθος....

Ας πούμε πως έρχεται κάποιος στο γραφείο μου που θέλει να κατασκευάσει μια μονοκατοικία.

Λέτε δηλαδή πως το σωστό είναι να του ζητήσω την αμοιβή πριν του παραδώσω την μελέτη;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, ακόμα κι αυτό είναι θέμα, "έμπνευσης" - "χημείας" - "ψυχολογίας καταναλωτή" - "ιεράρχησης αναγκών".....

Δηλαδή, έχουν σημασία πολλά "πράγματα" και συνθήκες κ.λπ. τα οποία διαμορφώνουν την κάθε φορά στρατηγική μας...

Η εμπειρία μας και η συνεχής ενασχόλησή μας με "ανθρώπους", μας δείχνει και ταυτοχρόνως μας μαθαίνει να "διαβάζουμε" συμπεριφορές, κινήσεις, χαρακτήρες... και να πράττουμε αναλόγως την περίπτωση!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δεν είναι έτσι τα πράγματα εκτός αν έχω καταλάβει λάθος....

Ας πούμε πως έρχεται κάποιος στο γραφείο μου που θέλει να κατασκευάσει μια μονοκατοικία.

Λέτε δηλαδή πως το σωστό είναι να του ζητήσω την αμοιβή πριν του παραδώσω την μελέτη;

Όταν πας σε δικηγόρο τον πληρώνεις είτε χάσει είτε κερδίσει την υπόθεση.

Δεν είπα να παίρνεις τα λεφτά με το καλημέρα, στην πρώτη συζήτηση, αλλά σίγουρα πριν ο φάκελος περάσει το κατώφλι της πολεοδομίας.

Βασικά δεν έχω δουλέψει ποτέ με άλλον τρόπο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, παρακαλουθω τα σχολια και πραγματικα πιστευω οτι ειμαι σε καποιον αλλο πλανητη.

 

Δηλαδή όλοι εσεις πληρώνεστε προκαταβολικά παντα ολα το ποσο με το καλημερα , πριν δειξετε στον πελατη την οποια προοδο?

Εχω ακουσει βεβαια για πολλους μηχανικους που αρπαζουν χρημα προκαταβολικα και δεν κανουν ποτε μελετες.

Με την δικη σας λογικη που με εχετε βαλει κατω και μου κανετε μαθηματα ηθικης και δεοντολογιας θα μπορουσα να υποθεσω με τον ιδιο αυθαίρετο τροπο, οτι ειστε λαμογια που πληρωνεστε προκαταβολικα και δεν κανετε τις μελετες.

 

Τωρα οσο και να θελετε να με πεισετε οτι πληρωνεστε προκαταβολικα ολα τα λεφτα, δυο πραγματα μπορω να υποθεσω , το ενα ειναι οτι δουλευετε μονο σε τεχνικα γραφεια οποτε εχετε σχεση μισθωτου ή οτι εχετε κανει 1-2 μελετες για γνωστους σας. Στην πραγματικη αγορα συμβαινουν αλλα πραγματα

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, παρακαλουθω τα σχολια και πραγματικα πιστευω οτι ειμαι σε καποιον αλλο πλανητη.

 

Δηλαδή όλοι εσεις πληρώνεστε προκαταβολικά παντα ολα το ποσο με το καλημερα , πριν δειξετε στον πελατη την οποια προοδο?

Εχω ακουσει βεβαια για πολλους μηχανικους που αρπαζουν χρημα προκαταβολικα και δεν κανουν ποτε μελετες.

Με την δικη σας λογικη που με εχετε βαλει κατω και μου κανετε μαθηματα ηθικης και δεοντολογιας θα μπορουσα να υποθεσω με τον ιδιο αυθαίρετο τροπο, οτι ειστε λαμογια που πληρωνεστε προκαταβολικα και δεν κανετε τις μελετες.

 

Τωρα οσο και να θελετε να με πεισετε οτι πληρωνεστε προκαταβολικα ολα τα λεφτα, δυο πραγματα μπορω να υποθεσω , το ενα ειναι οτι δουλευετε μονο σε τεχνικα γραφεια οποτε εχετε σχεση μισθωτου ή οτι εχετε κανει 1-2 μελετες για γνωστους σας. Στην πραγματικη αγορα συμβαινουν αλλα πραγματα

 

 

Δεν ζούμε σε άλλο κόσμο

αλλά δεν ευτελίσαμε (ή τουλάχιστον προσπαθήσαμε) ότι κατακτήσαμε όλα αυτα τα χρόνια οι προηγούμενες γενιές: την αξιοπρέπεια

goozlo, δεν είπα ότι παίρνουμε ένα πακτωλό χρημάτων αλλά χρήματα αντίστοιχα της δουλειάς και όταν βάζουμε στην Πολεοδομία φάκελο τον βάζουμε με αμοιβή...

 

μαθήματα ηθικής?

απλά κριτική κάνω...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

dimitrispsi, άρα καλά είπα πως έχω καταλάβει λάθος...το προκαταβολικά που έγραψες παραπάνω.

Άρα λες πως το πολύ με την παράδοση (κατάθεση σε υπηρεσία) θα πρέπει να έχεις εξοφληθεί.

Ναι σωστό αλλά μερικές φορές, και θα συμφωνήσω με τον ΙΑΣΟΝΑΣ, παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο.

Προσωπικά παίρνω προκαταβολή (και αυτή όχι πάντα λόγω διαφόρων παραγόντων), μετά με την κατάθεση τα υπόλοιπα των αρχιτεκτονικών και λοιπών απαραίτητων για την κατάθεση και τα άλλα πριν την θεώρηση των φορολογικών.

Link to comment
Share on other sites

για το θεμα του goozlo που επιμένει, κατ εμέ, να νομίζει οτι έχει δίκιο ή οτι όλοι μας είμαστε υπάλληλοι και τα έχουμε ολα στα @@ γραμμένα θα του πω οτι για να ξεκινήσω να δουλεύω μια μελέτη για τον χ/ψ ιδιώτη-πελάτη ΠΡΕΠΕΙ :

α) να συμφωνήσω στην αμοιβή μου.

β) για να ξεκινήσω να σκέφτομαι τι και πως για την υπόθεση του και να το περάσω στο χαρτί ΘΕΛΩ το 25% μπροστά....προκαταβολή.

γ) για να πάω πολεοδομία (δημόσια αρχή) την μελέτη που μου αντιστοιχεί θέλω εξόφληση στο 100%.

 

αυτά κάπως χοντρικά....σίγουρα υπάρχουν πολλοί παράγοντες που παίζουν ρόλο όπως προείπαν συνάδελφοι αλλά η βασική αρχή ΜΟΥ είναι η παραπάνω.

και η πραγματική αγορά βλέπω οτι ειναι περίπου για όλους μας ιδια εκτος απο του goozlo!!!!

 

και πάνω απο ολα ΝΟΜΙΖΩ οτι προσπαθούμε να εκτιμήσουμε σωστά την δουλειά μας και να την τιμολογήσουμε.

αααα και ο τζάμπας μας έχει αφήσει χρόνους....καλύτερα μια δουλειά και πληρωμένη παρά 2-3 θεωρητικές και απλήρωτες.

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρέπει να βάζουμε τον εαυτό μας στην θέση του πελάτη θα κάνω τον εξής συλλογισμό.

Έρχεται ο κ. Χ για να κατασκευάσει μια μονοκατοικία.

Ο κ. Χ μας πληρώνει για να του κάνουμε τις απαιτούμενες μελέτες. Όχι όμως απλά κάποιες μελέτες αλλά για σωστές μελέτες.

Αν λοιπόν η αρχιτεκτονική μελέτη που του έχουμε παραδώσει και έχουμε πληρωθεί για αυτήν ώστε να κατατεθεί ο φάκελος, κατά τον έλεγχο από την πολεοδομία έχει διορθώσεις, πρέπει ή δεν πρέπει ο κ. Χ να θεωρήσει τον εαυτό του μ@λ@κ@ γιατί πλήρωσε για κάτι που δεν ήταν σωστό;

Το ίδιο βέβαια ισχύει και για τις υπόλοιπες μελέτες....

Έτσι λοιπόν, πότε παραδίδουμε τις σωστές μελέτες στον κ. Χ; Όταν αυτές ελεγχθούν από την πολεοδομία. Άρα τότε δεν οφείλει ο κ. Χ να μας εξοφλήσει;

 

υ.γ. Μην πέσετε επάνω μου. Απλά σκέφτομαι φωναχτά....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.