Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπογραφή πιστοποιητικού σταγανότητας εγκατάσταση φ.αερίου


mech.eng

Recommended Posts

Προκειται για νεα οικοδομη.Μου ζητηθηκε να υπογραψω (στα πιστοποιητικα που επισυναπτονται στην τεχνικη εκθεση αεριου) ως εγκαταστατης υδραυλικος , ενω την εγκατασταση την εκανε μη πιστοποιημενος υδραυλικος εγκαταστατης.

Αξιζει να ασχοληθω? Τι αμοιβη να ζητησω?

Εννοειται οτι τους ελεγχους δοκιμης και στεγανοτητας θα τους κανω εγω , παρουσια του επιβλεποντα μηχανικου.

Ειμαι Διπλ. Μηχανολογος Μηχανικος και απ οτι μου ειπαν απο την διευθυνση βιομηχανιας , μπορω να υπογραψω ως εγκαταστατης.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς, λεφτά τρίχες. την δοκιμή πρέπει να την κάνει ο υδραυλικός με πρέσα εσύ πως θα την κάνεις;

 

και να μην υπογράψεις θα υπογράψει κάποιος άλλος απλά να είσαι μπροστά στην δοκιμή δεν είναι και πυρηνική φυσική.

 

Βέβαια με την πράξη σου αυτή θα διαιωνίσεις τους λαθρεγκαταστάτες κτλ κτλ αλλά νομίζω δεν σε ενδιαφέρει το ηθικό κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αποδειξη θα κοψω 150 ευρω η θα πρεπει να κοψω για ολη την εργασια και την αγορα υλικων ???

Μη σας φαινεται περιεργο (οσο κι αν ειναι λαθος).Το κανουν πολλοι και απ οτι ξερω κοβουν τιμολογιο 150 ευρω.

Ο λογος που ανοιγω το topic ειναι το τι μπορω να κανω για να ειμαι οσο το δυνατον καλυτερα καλλυμενος.Αρκει η παρουσια μου κατα την διαρκεια των δοκιμων?Απ οτι ξερω , παρων πρεπει να ειναι και ο επιβλεπων , ο οποιος σφραγιζει επισης τα ιδια εντυπα με εμενα.Η ευθυνη ανηκει και στους δυο.

Link to comment
Share on other sites

Ο astrah σου λέει ότι θα πρέπει να έχεις ΚΑΔ εγκαταστάτη και όχι μόνο τους γενικούς των υπηρεσιών μηχανικού, για να εκδόσεις ΑΠΥ, τιμολόγιο, κτλ ως εγκαταστάτης.

 

Η απορία μου είναι, γιατί απευθύνεται σε εσένα και όχι στον επιβλέπων, για να σφραγίσει αυτό το πιστοποιητικό?

Link to comment
Share on other sites

Για να είναι όλα σωστά.. πρέπει να υπάρχουν τιμολόγια υλικών στο όνομά σου ως εγκαταστάτης ή απόδειξη υλικών στο όνομα του ιδιοκτήτη... οπότε ΑΛΠ για τα υλικά(αν τα έχεις πάρει με τιμολόγιο) και ΑΠΥ για την εργασία εγκατάστασης δική σου.... Δεν ξέρω το μέγεθος της εγκατάστασης για να κρίνω αν τα 150€ είναι αληθοφανή για την εργασία εγκατάστασης... (π.χ. 150€ για εγκατάσταση φ/α σε ένα τετραόροφο κτίριο δεν είναι..... λίγα???? :confused: )

 

Αλλά πραγματικά γιατί θέλουν να σε "εμπλέξουν" οι τρεις τους (ιδιοκτήτης, λάθρο-εγκαταστάτης και επιβλέπων) όταν ο επιβλέπων μπορεί να δώσει την λύση??? προφανώς κάτι δεν πάει καλά....

 

Υ.Γ. αν ποτέ σε καλέσει η ΔΟΥ για έλεγχο και δει εργασία εγκατάστασης... και θέλει να σε @@@ θα σου ζητήσει τιμολόγια αγοράς εργαλείων.... γιατί εγκατάσταση φ/α με τα δάχτυλα.... δεν γίνεται.... Την συνέχεια την καταλαβαίνεις....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.