Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για μελετητικά και εργοληπτικά πτυχία


vasilis88

Recommended Posts

Καλησπερα ειμαι μηχανικος πολιτικων εργων υποδομης! και οπως ειναι φυσικο εχω καποιες αποριες!! Ηθελα να ρωτησω ..

 

α) τις διαφορες του μελετιτικου απο το εργοληπτικο πτυχιο!

β) το μελετιτικο κ το εργοληπτικο πτυχιο αφορουν μονο δημοσια εργα η και ιδιοτικα?

γ) γινετε να εχω ειτε μελετιτικο ειτε εργοληπικο πτυχιο κ να εργαζομαι σαν μισθωτος σε εταιρεια που να αναλαμβανει ιδιωτικα εργα?

 

 

αυτα για την ωρα :P

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

α) Με το εργοληπτικό πτυχίο αναλαμβάνεις δημόσια έργα ενώ με το μελετητικό, μελέτες του δημοσίου.

β) Μόνον δημόσια.

γ) Ναι

Link to comment
Share on other sites

και απο αυτα τα δυο πτυχια πιο κατα την γνωμη σας ειναι προτιμοτερο να εχει καποιος? πιο σου δινει τα μεγαλυτερα κερδη κ τις περισσοτερες δουλειες?

 

Αυτή τη στιγμή τα κέρδη και των δύο είναι κάτω από το μηδέν (κοινώς ζημίες) ...

Για το μέλλον αυτό που θα σου αρέσει καλύτερα είναι και αυτό που θα σου αποδώσει τα μεγαλύτερα κέρδη ...

Φαντάζομαι ότι δεν εννοείς μόνο τα οικονομικά ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

ναι οντως ειναι κατω απο το μηδεν ...κ σιγουρα δεν εννοω μονο τα οικονομικα..απλα ειμαι λιγο μπερδεμενος μιας κ μολις πριν λιγο καιρο πηρα το πτυχιο μου κ διαβαζοντας εδω στο φορουμ προσπαθω να καταλαβω το τι γινεται με το επαγγελμα μου!!

Link to comment
Share on other sites

και απο αυτα τα δυο πτυχια πιο κατα την γνωμη σας ειναι προτιμοτερο να εχει καποιος? πιο σου δινει τα μεγαλυτερα κερδη κ τις περισσοτερες δουλειες?

Με το σημερινο νομοθετικο πλαισιο (Ν3316/05 αρθρο 39) μονο οι διπλωματουχοι μηχανικοι μπορουν να παρουν μελετητικο πτυχιο.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται αν θέλεις να ασχοληθείς ή ασχολείσαι με την κατασκευή ή την μελέτη..... Με το μελετητικό δεν μπορείς να είσαι ούτε μισθωτός ούτε ΔΥ, γενικά υπάλληλος. Περιορίζεσαι σαν ελεύθερος επαγγελματίας και μόνο!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι 1000%......ακόμα και με ΑΠΥ να σε έχουν σε εταιρία. Το έχουν κάνει φίλοι μου και συμφέρει ;)

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.