Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άρθρο για το επάγγελμα του Μηχανικού


Recommended Posts

κι εγώ στο μεταπτυχιακό μου είχα συμφοιτήτρια Αρχιτέκτων μηχανικό, ελληνικού πολυτεχνείου, που δεν ήξερε να κάνει σύνθεση δυνάμεων... Ο καθένας έχει τις εμπειρίες του αλλά αυτά δεν είναι επιχειρήματα και δεν οδηγεί πουθενά τέτοιου είδους συζήτηση.

 

Τα περί μικρού Πολυτεχνείου αναφέρονται σε εποχές που καμία σχέση δεν έχουν με το σήμερα. Οι σπουδές στο μικρό Πολυτεχνείο δεν έχουν καμία σχέση με τις σπουδές στις σχολές μηχανικών των ΤΕΙ. Θέλεις πραγματικά να μιλάμε για το παρελθόν; Νομίζω το θέμα είναι τι κάνουμε τώρα που το πρόβλημα έχει φτάσει στην σημερινή χαοτική κατάσταση.

Άσε λίγο το καβούκι σου και δες τα πράγματα ως έχουν και όχι όπως θέλεις να πιστεύεις ότι είναι.

 

Δεν βρίσκω καμία χρησιμότητα να πάω στο Πολυτεχνείο για να ξανακάνω τα ίδια μαθήματα (έστω και σε λίγο βαθύτερο επίπεδο) και ίσως μερικά παραπάνω. Προτιμώ να σπουδάσω κάτι καινούριο.

Οι κατατακτήριες στο ίδιο αντικείμενο είναι μια κοροϊδία και ουσιαστικά ακυρώνουν τις σπουδές σου, αναγκάζοντας σε να τις επαναλάβεις...

 

Επιμένεις με τους γιατρούς.. Δεν θα το συνεχίσω γιατί θα υποβαθμίσουμε τη συζήτηση.

Edited by candus
Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Γ. όσο για το αν τα παραδείγματα είναι ατυχή ή όχι.... τα "ολοκληρωτικά καθεστώτα" και "τέτοιου είδους απόψεις, κάπως επικίνδυνες" στις επιστρέφω... γιατί πολύ απλά δεν ξέρεις που τις απύφθυνες... Τα "ολοκληρωτικά καθεστώτα" είναι αυτά που κάνουν ισοπέδωση....

 

 

Τις απευθύνω σε αυτόν που παρομοίασε τους υπαξιωματικούς με τους Μηχανικούς Τεχνολογικής εκπαίδευσης. Αν αυτός είσαι εσύ τότε αυτή η μεταφορά που έκανες λέει κάτι για την ιδεολογία σου...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω όμως να επισημάνω ότι η αγορά... έχει δώσει σε μεγάλο βαθμό τις λύσεις..

 

Επιασες καλο θεμα. Τον τελευταιο καιρο εχουν αυξηθει δραματικα τα επιμορφωτικα σεμιναρια και προγραμματα

που μπορουν να σου προσδοσουν αν οχι ΕΔ, ενα βαρυ πιστοποιητικο για τον ιδιωτικο τομεα οτι ξερεις να κανεις

κατι. Βλεπω αυτο το φαινομενο να αυξανεται ακομη περισσοτερο στο μελλον. Στο τελος οσοι εχουν τα χρηματα

ανεξαρτητα αν εχουν πτυχιο ΑΕΙ/ΤΕΙ η οτιδηποτε θα μπορουν θα πληρωνουν και θα αγοραζουν τα ΕΔ

στην πραξη πανω στις συγκολλησεις, ΜΚΕ, αυτοματοτισμοι, τεχνικοι ασφαλειας κτλ κτλ..

 

Επισης λογω διαδικτυου και παγκοσμιοποιησης ολο και περισσοτεροι θα μπορουν να πιστοποιουνται πανω

σε πολλα θεματα απο διεθνεις οργανισμους οποτε τα ΕΔ ισως ερθουν σιγα σιγα σε δευτερη μοιρα.

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Τις απευθύνω σε αυτόν που παρομοίασε τους υπαξιωματικούς με τους Μηχανικούς Τεχνολογικής εκπαίδευσης. Αν αυτός είσαι εσύ τότε αυτή η μεταφορά που έκανες λέει κάτι για την ιδεολογία σου...

 

Δεν κατάλαβα.... όσοι πάνε στις ΕΔ είναι δεύτερης κατηγορίας.... φασίστες ή τι άλλο... τι ιδεολογία έχουν... ???? Φασισμός αγαπητέ μου είναι οι τεμπέλες... Αλλά ο καθένας από τα επιχειρήματά του και τα ελατήρια αυτών... κρίνεται...

 

Και σε κάθε περίπτωση αγαπητοί συνάδερφοι.... ξαναρωτώ.... γιατί δεν ΞΑΝΑΔΩΣΑΤΕ εξετάσεις να μπείτε σε ΑΕΙ....???? οικονομικό? το δέχομαι... άλλο???? Αλλά στην Ελλάδα του 2000....και του "οικονομικού" θαύματος.... ε δεν μπορεί όλες αυτές οι χιλιάδες των σπουδαστών να είχαν οικονομικό πρόβλημα... Θεωρήσατε ότι ήταν το ίδιο... ΑΕΙ και ΤΕΙ....? δεν σας προβλημάτισε ότι κάποιοι γράφανε 19 και 20 στις εξετάσεις... μ@@κες ήταν??? 'Η βιτσιόζοι...??? μήπως τελικά το μπάχαλο στην Ελλάδα οφείλεται ΚΑΙ στο στο γεγονός ότι όλα θέλουμε να τα κάνουμε εύκολα... και από το παράθυρο?

 

Όπως και να έχει... επειδή δεν πρόκειται να δώσω ή να αφαιρέσω ΕΔ... και επειδή όσο "χαζός" και να είναι ο Ελληνικός λαός... τον καθένα αργά ή γρήγορα τον αξιολογεί... Και η αγορά πάντα δίνει την λύση....

 

Υ.Γ. έχω να προτείνω και κάτι πιο.... ριζοσπαστικό... ίδια ΕΔ τους αποφοίτους τεχνικών λυκείων... ΙΕΚ... ΚΕΚ... .... .... ΤΕΙ... ΑΕΙ..... επειδή όλοι "ακούσαμε" αντοχή υλικών ... ηλεκτροτεχνία... στοιχεία μηχανών... προγραμματισμό ΗΥ........... ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ... ΕΣΕΙΣ....???? (ειδικά τα ΙΕΚ... και 2 χρόνια είναι.... και εργαστήρια έχουν.... και όλα μια χαρά... ) Γιατί να τους αποκλίσουμε από ΕΔ ??? επειδή έγραψαν λιγότερο και δεν μπήκαν σε ΤΕΙ????

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. έχω να προτείνω και κάτι πιο.... ριζοσπαστικό... ίδια ΕΔ τους αποφοίτους τεχνικών λυκείων... ΙΕΚ... ΚΕΚ... .... .... ΤΕΙ... ΑΕΙ..... επειδή όλοι "ακούσαμε" αντοχή υλικών ... ηλεκτροτεχνία... στοιχεία μηχανών... προγραμματισμό ΗΥ........... ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ... ΕΣΕΙΣ....???? (ειδικά τα ΙΕΚ... και 2 χρόνια είναι.... και εργαστήρια έχουν.... και όλα μια χαρά... ) Γιατί να τους αποκλίσουμε από ΕΔ ??? επειδή έγραψαν λιγότερο και δεν μπήκαν σε ΤΕΙ????

 

Ποιος σου ειπε οτι οι αποφοιτοι ΙΕΚ δεν εχουν ΕΔ? Και ορθα εχουν τα ΕΔ που θα πρεπει να τους αντιστοιχουν.

Ψαξε λιγο το θεμα του εθνικου συστηματος προσοντων που θα ψηφιστει εντος του 2012.

 

Μαλλον εχεις μπερδεμενη στο μυαλο σου λιγο την εννοια των ΕΔ.

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

MScEng

 

μια χαρά τα έχω στο μυαλό μου... μίλησα για " ίδια ΕΔ τους αποφοίτους τεχνικών λυκείων... ΙΕΚ... ΚΕΚ... .... .... ΤΕΙ... ΑΕΙ....." και όχι γενικά το εάν έχουν ΕΔ....

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά, αλλά θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί μην τα κάνουμε χειρότερα....Και στο τέλος έχουμε ΕΔ για λίγους εκλεκτούς που στην ουσία θα τα αγοράζουν. Θέλω να πω, φανταστείτε έναν απόφοιτο ΑΕΙ-ΤΕΙ που έχει μόνο το χαρτί του, και από την άλλη έναν ΔΕ που ξοδεύει χιλιάδες ευρώ σε σεμινάρια και πιστοποιήσεις, όπως κάποιος συνάδελφος είπε και είναι αλήθεια είναι υπαρκτά όλα αυτά. Αυτός λοιπόν να αποκτήσει μεγαλύτερη βαρήτητα και πέραση στο βιογραφικό του δεν θα είναι άδικο? Ισως να λέω και βλακείες, λίγο ή περασμένη ώρα λίγο η νίκη επί της Μακάμπι, αλλά καταλαβαίνετε τι θέλω να πω πιστεύω....

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω, φανταστείτε έναν απόφοιτο ΑΕΙ-ΤΕΙ που έχει μόνο το χαρτί του, και από την άλλη έναν ΔΕ που ξοδεύει χιλιάδες ευρώ σε σεμινάρια και πιστοποιήσεις, όπως κάποιος συνάδελφος είπε και είναι αλήθεια είναι υπαρκτά όλα αυτά

 

Σε ενα βαθμο αυτο γινεται ηδη με τα σεμιναρια και τις πιστοποιησεις και θα ενταθει στο μελλον απο τους

λιγοστους που θα εχουν μεινει με καποιο αξιοπρεπες ποσο στον τραπεζικο τους λογαριασμο. Αλλα για να

σκεφτουμε, το ιδιο ακριβως δεν γινεται εδω και χρονια με τους εχοντες και τα ΕΔ? Μια ευκατασταση οικογενεια

μπορουσε να προσεξει πολυ την εκπαιδευση του παιδιου της και να του εχει ιδιαιτερα σε ολα τα μαθηματα

ωστε να αυξηθουν πολυ οι πιθανοτητες του να περασει σε μια σχολη με σιγουρα ΕΔ. Αν δεν πετυχαινε αυτο

υπηρχε η δυνατοτητα να στειλουν το παιδι στο εξωτερικο. Τωρα αν το παιδι δεν ειχε ενδιαφερον η απλα

ηταν σκραπας, αυτο ειναι μια παραπλευρη απωλεια...

 

Αυτο που θελω να πω δηλαδη ειναι οτι η εκπαιδευση ιδιαιτερα η 3βαθμια ηταν βαθεια ταξικη και θα γινει

ακομα περισσοτερο.

 

μια χαρά τα έχω στο μυαλό μου... μίλησα για " ίδια ΕΔ τους αποφοίτους τεχνικών λυκείων... ΙΕΚ... ΚΕΚ... .... .... ΤΕΙ... ΑΕΙ....." και όχι γενικά το εάν έχουν ΕΔ....

 

Νομιζω οτι και οι αποφοιτοι ΤΕΙ δεν θελουν πληρη ΕΔ της αντιστοιχης πολυτεχνικης σχολης απλα ενα σημαντικο

μερος που δικαιωματικα το αξιζουν.

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

astrah

Σχετικά με τις ειδικές δυνάμεις, κανείς δε μίλησε γι' αυτούς που εισέρχονται στο στρατό. Η συζήτηση αφορούσε στη λογική σου, όπου εφαρμόζεις λογικές στρατιωτικών συστημάτων και ιεραρχίας σε δημοκρατικό πολίτευμα (λέμε τώρα)... Μην μπερδευόμαστε και μη δημιουργούμε εντυπώσεις. Το ότι εσύ έχεις την αίσθηση ότι είσαι ο αξιωματικός και οι υπόλοιπες ειδικότητες οι υπαξιωματικοί σου, δεν έχει καμία σχέση με τους στρατιωτικούς ως άτομα.

 

Σχετικά με τους βαθμούς των εξετάσεων, τα μόρια και τις κατατακτήριες σου απάντησα ήδη.Καλά θα είναι να διαβάζουμε τι γράφει ο άλλος κι αν έχουμε επιχειρήματα να κάνουμε αντίλογο, για να υπάρχει μια εξέλιξη στη συζήτηση, αλλιώς θα ανακυκλώνουμε συνέχεια το ίδιο μοτίβο. Είναι σαφές ότι εσύ είσαι ικανοποιημένος από το υπάρχον σύστημα, το θεωρείς δίκαιο και κατά τη γνώμη σου δεν χρειάζεται αλλαγές αφού ο βαθμός που πιάνεις στις Πανελλήνιες, βάζει τα πάντα σε τάξη.

Είναι σαφής επίσης η πρόταση σου, ότι για να διορθώσει κάποιος το λάθος που έκανε και για λίγα μόρια (επαναλαμβάνω λίγα, αφού σε πολλές περιπτώσεις οι διαφορές στις βάσεις είναι πολύ μικρές), εισήχθηκε σε ΤΕΙ αντί σε Πολυτεχνείο, θα πρέπει να δώσει κατατακτήριες και να επαναλάβει 4 έτη σπουδών, έτσι ώστε να μπορέσει μια μέρα να ασκήσει το επάγγελμα που επέλεξε να κάνει.

Είναι σαφής επίσης, η άρνηση σου να δεις ότι το σύστημα δίνει τη δυνατότητα σε ανθώπους με χρήμα να αγοράσουν αυτόν τον χρόνο και κόπο και να εξελιχθούν γρηγορότερα κι από σένα που έγραψες 19-20 και εισάχθηκες στο Πολυτεχνείο.

 

Ακριβώς, επειδή υπάρχουν τέτοιες νοοτροπίες διάχυτες, θεωρώ κι εγώ ότι η καλύτερη αντιμετώπιση είναι η πρόταση να κλείσουν τα ΤΕΙ. Μόνο τότε θα διαπιστώσεις ότι ο κίνδυνος να αδικηθείς δεν προέρχεται από τα ΤΕΙ, αλλά από τις λύσεις που δίνει η "ελεύθερη" αγορά που επικαλείσαι (βλ προσεχώς κολλέγια)....και σε κάθε περίπτωση θα σταματήσει και η αδικία που βιώνουν όλοι οι νέοι που συνειδητά ή μη, επιλέγουν να σπουδάσουν στα ΤΕΙ...

 

MScEng δε συμφωνώ. Τι νόημα έχει να βγάζεις μηχανικούς που έχουν "μέρος" των δικαιωμάτων άλλων μηχανικών; Ή συγχώνευσε τους ή κατήργησε τη μία από τις δύο ειδικότητες. Διαφορετικά δημιουργούνται τα προβλήματα που έχουμε με μηχανικούς δύο ταχυτήτων.

Edited by candus
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.