Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψηφίστε γιατί χανόμαστε


ΝΙΚΟΣΤΡΙ

Recommended Posts

Κοιτάξτε παίδες, η λέξη Γραικός είναι ελληνική και οι Ρωμαίοι - Λατίνοι τη χρησιμοποίησαν για τους Έλληνες, ως δάνειο από την ελληνική γλώσσα.

 

Εξάλλου και ο Αριστοτέλης στα Μετεωρολογικά, διηγούμενος τον κατακλυσμό του Δευκαλίωνα, γράφει:

 

"αὕτη δ' ἐστὶν ἡ περὶ Δωδώνην καὶ τὸν Ἀχελῷον· [352b] οὗτος γὰρ πολλαχοῦ τὸ ῥεῦμα μεταβέβληκεν· ᾤκουν γὰρ οἱ Σελλοὶ ἐνταῦθα καὶ οἱ καλούμενοι τότε μὲν Γραικοὶ νῦν δ' Ἕλληνες"

 

από εδώ.

 

Εξάλλου κανείς σας δεν απάντησε γιατί προτιμήθηκε η λέξη Γραικοί κι όχι Έλληνες από τους Ρωμαίους, αφού συνάντησαν φυλές που ήδη αυτοκαθορίζονταν ως ελληνικές.

 

Και είπαμε, ο Διάκος Γραικός πέθανε. Τώρα αν χαλάει κάποιους Ελληνάρες αυτό πρόβλημά τους. Και φυσικά δε θέλω να έχω καμία σχέση με την "Ελληνική Παιδεία" τους!

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και είπαμε, ο Διάκος Γραικός πέθανε. Τώρα αν χαλάει κάποιους Ελληνάρες αυτό πρόβλημά τους. Και φυσικά δε θέλω να έχω καμία σχέση με την "Ελληνική Παιδεία" τους!

 

Ο Διακος μαλλον εκανε λαθος στη λεξη.

 

Προφανως κ δεν σε υποχρωνει κανεις να εχεις σχεση ted, δεν ειναι υποχρεωτικο. Οπως κ για την πλειοψηφια των γιουνανι. Ετσι ειναι τα πραγματα, κ δυστυχως πρεπει να το αποδεχομαστε οτι δεν ειμαστε ολοι ιδιοι.

Link to comment
Share on other sites

Νταξ, ρε zavi, ο Διάκος δεν ήξερε τι έλεγε και τι ήταν. Κρίμα που δε ζει να τον διορθώσεις και να μετέλθει της "Ελληνικής Παιδείας".

Link to comment
Share on other sites

ted ισως θα ηταν προτιμοτερο (και καλυτερο) για σενα να ασχοληθεις με κατι αλλο. Βρες κατι, τοσα θεματα υπαρχουν. Οπως κ να χει, εισαι καλος συναδελφος παντως, στ αληθεια στο λεω.

Edited by Hans Landa
Link to comment
Share on other sites

Παρομοίως zavi μου σε εκτιμώ. Εξάλλου, δεν είχα σκοπό να προσβάλλω κανέναν, ωστόσο καλό είναι να ψάχνουμε κάποια πράγματα από διαφορετικές αφετηρίες, ώστε να βρίσκουμε την αλήθεια πέρα από τις επίσημες αφηγήσεις. Γιατί όπως έγραψες και σε προηγούμενο σχόλιό σου, μας έχουν ταΐσει πολύ κουτόχορτο.

 

Καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.