Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψηφίστε γιατί χανόμαστε


ΝΙΚΟΣΤΡΙ

Recommended Posts

Ελληνική παιδεία είναι πολλά πράγματα θα γράψω μόνο μερικά Είναι η συνέχεια στην γλώσσα και η εξέλιξή της Είναι τα ήθη και έθιμα και η εξέλιξή τους Είναι τα δημοτικά τραγούδια .Είναι η παραδοσιακή μας αρχιτεκτονική Είναι η αρχαία ελληνική γραμματεία και η νεο - Ελληνική λογοτεχνία Είναι η μουσική μας παράδοση Είναι οι διάσπαρτοι αρχαιολογικοί χώροι με Ελληνικά γράμματα χαραγμένα πάνω Είναι όμως και τα στοιχεία που αφομοιώσαμε στην πάροδο των αιώνων και από άλλα φύλα που κατοίκησαν την περιοχή όπως οι αρβανίτες Δηλαδή για μένα ο καβοντορίτικος σκοπός σήμα κατατεθέν της περιοχή μου είναι ελληνική παιδεία Δηλαδή όποιος τον χορεύει και του σηκώνεται κάγκελο η τρίχα από την συγκίνηση και αισθάνεται περήφανος που φορά την τοπική ενδυμασία και ζεί χρόνια εδώ , είναι Ελληνας και ας έχει γεννηθεί σε άλλη χώρα και ας έχει άλλο χρώμα

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ Γιώργο. Είναι αυτά και άλλα πολλά. Όμως δε μπορώ να συμφωνήσω με ανοησίες περί "Ελληνικής Παιδείας", που αποκλείει τους "Γραικούς", γιατί οι σημερινοί Έλληνες είμαστε και "Γραικοί" και "Ρωμιοί".

 

Εξ' άλλου όταν ο Αθανάσιος Διάκος έλεγε: "Εγώ Γραικός γεννήθηκα, Γραικός θε ν' αποθάνω" δεν είχε στο νου του νεοελληνικές ασυναρτησίες περί ελληνικότητας του Γραικού.

Link to comment
Share on other sites

Γραικοί γιατί μας λέγανε Grec , Ρωμιοί γιατί ο Κωνσταντίνος ΙΑ ο Παλαιολόγος ήταν αυτοκράτωρ των Ρωμαίων , όπως και οι προκάτοχοι του . Οι Πόντιοι είχαν την Ρωμανία και Ελληνικό κράτος δεν υπήρξε ποτέ . Υπήρξαν πόλεις κράτη που άλλοτε συμμαχούσαν , άλλοτε πολεμούσαν μεταξύ τους , αλλά είχαν συνείδηση του κοινού έθνους των Ελλήνων .

 

Υπάρχουν παραπομπές ιστορικές γιά όποιον θέλει να ψάξει .

Link to comment
Share on other sites

Ο όρος Γραικός προϋπήρχε του όρου Έλληνα. Δεν τους ήρθε έτσι ξαφνικά στους Λατίνους να μας αποκαλέσουν Graeci. Στην αρχαιότητα Γραικός και Έλληνας ήταν λίγο πολύ έννοιες ταυτόσημες.

 

Επί ρωμαϊκής αυτοκρατορίας γίναμε Ρωμιοί, ενώ στις αρχές τουλάχιστον της Βυζαντινής περιόδου, Έλληνες αποκαλούνταν οι ειδωλολάτρες ανεξάρτητα από την εθνικότητά τους, ενώ και επί τουρκοκρατίας αποκαλούμασταν Ρωμιοί ή Γιουνάν.

 

Η ιστορία των λέξεων είναι πολύ ενδιαφέρουσα και σίγουρα βοηθάει στο να αποφύγουμε σύγχρονες "αρχαιοελληνικές" αφηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οι Λατίνοι ήταν πολύ νεώτεροι πάνω από 500 χρόνια των Ελλήνων . Αλλωστε και στα Ομηρικά υπάρχει ο όρος Ελληνας .

 

Γιουνάν είναι παράγωγο του Ιωνας και λεγόμαστε έτσι από τους λαούς της Ανατολής γιατί οι Ιωνες ήταν οι κοντινότεροι σε αυτούς γεωγραφικά από τους Ελληνες .

 

Ψάξτο λίγο .

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτό το όνομα χρησιμοποιούσαν όλοι οι μεγάλοι ιστορικοί της Ελληνιστικής και Ρωμαϊκής περιόδου, οι οποίοι και συνέγραψαν το σύνολο της αρχαίας ιστορίας.

 

Και γενικότερα η αρχαιοελληνική γραμματεία, που κατά το μεγαλύτερο μέρος συντάχθηκε εκείνη την εποχή, χρησιμοποιεί το όνομα Έλληνες.

 

Αυτό το όνομα διατήρησαν και οι μετέπειτα ιστορικοί και μελετητές, τόσο οι Βυζαντινοί και οι Χριστιανοί μεταβυζαντινοί, όσο και οι δυτικοί.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Aντε Αλέξη τόση ώρα σε περίμενα να βάλεις τα πράγματα στην θέση τους . Βασικά έχω την κακή συνήθεια να παρασύρομαι όταν ψάχνω κάτι και να κοιτάω και άλλα πράγματα που βλέπω τυχαία και μου κινούν το ενδιαφέρον .

 

Ετσι δεν έψαξα περισσότερο και βασίστηκα σε γενικά πράγματα .

 

Τεντ αν κοιτάξεις στον Α' Ελληνικό αποικισμό της Ιταλίας περί το 800 πΧ , που ιδρύθηκε η Κύμη της Καμπανίας , εκεί είχαμε τους Ετρούσκους και προρωμαικά φύλα .

 

Επίσης οι Τούρκοι είναι τουρανικό φύλο που ζούσε στην Απω ανατολή .

 

Ελληνες δεν αποκαλούντο οι ειδωλολάτρες , αλλά απλά υπάρχει η φράση του Ιησού "Μηδέ Ιουδαίος , μηδέ Ελλην" , αν θυμάμαι καλά και δεν θυμάμαι το παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

Την εποχή του Χριστού οι Ιουδαίοι αποκαλούσαν "Έλληνες" τους μη ανήκοντες στον περιούσιο λαό της Παλαιάς Διαθήκης, ίσως επειδή από την Ελληνιστική περίοδο αυτοί ήταν οι εκφραστές της επικρατέστερης μη Ιουδαϊκής θρησκείας.

 

Η λέξη Έλλην χρησιμοποιείται με αυτή την έννοια παράλληλα με τον όρο "εθνικός". Έχουμε της περικοπές:

 

"ἡμεῖς δὲ κηρύσσομεν Χριστὸν ἐσταυρωμένον, ᾿Ιουδαίοις μὲν σκάνδαλον, ῞Ελλησι δὲ μωρίαν" Κορ. Α 23

"13 οὐ θέλω δὲ ὑμᾶς ἀγνοεῖν, ἀδελφοί, ὅτι πολλάκις προεθέμην ἐλθεῖν πρὸς ὑμᾶς, καὶ ἐκωλύθην ἄχρι τοῦ δεῦρο, ἵνα τινὰ καρπὸν σχῶ καὶ ἐν ὑμῖν καθὼς καὶ ἐν τοῖς λοιποῖς ἔθνεσιν. 14 Ἕλλησί τε καὶ βαρβάροις, σοφοῖς τε καὶ ἀνοήτοις ὀφειλέτης εἰμί·" Ρωμ. 1-13/14

"θλῖψις καὶ στενοχωρία ἐπὶ πᾶσαν ψυχὴν ἀνθρώπου τοῦ κατεργαζομένου τὸ κακόν, Ἰουδαίου τε πρῶτον καὶ Ἕλληνος·" Ρωμ 2-9

"καὶ ἐπὶ ἡγεμόνας δὲ καὶ βασιλεῖς ἀχθήσεσθε ἕνεκεν ἐμοῦ εἰς μαρτύριον αὐτοῖς καὶ τοῖς ἔθνεσιν" Ματθ 10-18

 

και αμέτρητες άλλες, όποιος θέλει μπορεί να τις βρει.

 

 

Μετά την αποδοχή του Χριστιανισμού από την πλειοψηφία του Ελληνικού κόσμου, η λέξη Έλλην παύει να χρησιμοποιείται ως δηλωτική των ειδωλολατρών. Αργότερα σταματάει και η χρήση της λέξης "εθνικός". Από ένα σημείο και πέρα (την ρίξη ανατολικής-δυτικής Εκκλησίας και τελικά το σχίσμα) η λέξη Έλλην σηματοδοτεί τους ορθόδοξους ενώ στην νεοελληνική ηθογραφία θα την βρούμε να είναι ταυτόσημη με τον περιούσιο λαό...

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Γιώργο. Είναι αυτά και άλλα πολλά. Όμως δε μπορώ να συμφωνήσω με ανοησίες περί "Ελληνικής Παιδείας", που αποκλείει τους "Γραικούς", γιατί οι σημερινοί Έλληνες είμαστε και "Γραικοί" και "Ρωμιοί".

 

Εξ' άλλου όταν ο Αθανάσιος Διάκος έλεγε: "Εγώ Γραικός γεννήθηκα, Γραικός θε ν' αποθάνω" δεν είχε στο νου του νεοελληνικές ασυναρτησίες περί ελληνικότητας του Γραικού.

 

Κοίταξε ted

 

Δεν είναι ανοησία να αποκλείεις τους Γραικούς από τους 'Έλληνες, διότι οι Γραικοί είναι ραγιάδες. Και δεν υπάρχουν πολλές έννοιες για τον ορισμό της έννοιας ''Ελληνική Παιδεία'', αν θες να αμφισβητείς τις ορολογίες είναι πρόβλημα δικό σου αν γουστάρεις να είσαι αναρχοαυτόνομος. Ένας είναι ο ορισμός της Ελληνικής Παιδείας, ένας είναι ο ορισμός του Έλληνα, ένας του Γραικού, ένας του ραγιά, ένας του νεοέλληνα, κ ένας του σκουλικιού.

 

Εγώ προφανώς ως μισάνθρωπος και ως κάτοχος ευαίσθητης μυτούλας, θέλω να λιώσω τους υπέρμαχους του ραγιαδισμού κάτω από το τακούνι της μπότας μου, αλλά αυτό είναι προσωπικό μου θέμα κ το δουλεύω όσο καλύτερα μπορώ. Τουλάχιστον δεν αμφισβητώ ορισμούς, τόσο χρονών έφτασες, πρέπει να βάλεις μια τάξη στη ζωή σου αδελφέ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.